Контакт

Спорт

Скопје ја помина Победа, Вардар, конечно, со триумф!

Скопје со 1:0 ја совлада Победа во директниот дуел во борбата за опстанок, за да ги помине прилепчани на табелата, шампионот Шкендија продолжи со рутински победи, а Вардар по три натпревари без победа, драматично славеше против Академија Пандев во 35. …

Објавено пред

Скопје со 1:0 ја совлада Победа во директниот дуел во борбата за опстанок, за да ги помине прилепчани на табелата, шампионот Шкендија продолжи со рутински победи, а Вардар по три натпревари без победа, драматично славеше против Академија Пандев во 35. коло во Првата лига.

Со победата над Победа, Скопје се израмни на 35 поени со нив, но сега се на осмото место на табелата поради подобра гол разлика. Пелистер пропушти шанса да избие пред двете екипи, откако дома загуби со 0:2 од Шкупи.

Вардар одигра интересен натпревар со Академија Пандев, за да победи првпат по пет домашни натпревари на „Филип Втори“, благодарение на голот на Максимов во финишот на натпреварот. Струмичани поведоа со голот на Сашко Пандев на крајот на првото полувреме, пред прво Максимов и Барсегјан да направат пресврт за 15 минути во второто полувреме. „Академците“ израмнија преку Марков во 79. минута, пред Русинот да го постигне победничкиот гол.

Шампионите Шкендија пак, не знаат за пораз, откако со 3:0 ги „растурија“ Ренова во тетовското дерби.

Силекс и Работнички играа директен дуел за излез во Лигата на Европа преку третото место во шампионатот, меѓутоа мечот во Кратово заврши без голови, со што Работнички е трет со 49 поени, еден повеќе од Шкупи и два пред Силекс на едно коло пред крајот на шампионатот.

ПРВА ЛИГА, 35.КОЛО

Скопје – Победа 1:0

Пелистер – Шкупи 0:2

Ренова – Шкендија 0:3

Силекс – Работнички 0:0

Вардар – Академија Пандев 3:2

ТАБЕЛА: 1.Шкендија 88, 2.Вардар 56, 3.Работнички 49, 4.Шкупи 48, 5.Силекс 47, 6.Академија Пандев 42, 7.Ренова 41, 8.Скопје 35, 9.Победа 35, 10.Пелистер 34.

Фото: ФК Вардар©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

По заканите од Баерн, новинарите на „Тз“ се вразумија!

Минхенскиот весник „Тз“ покажа како треба исправно да се известува за формата на Баерн Минхен по „специјалната“ прес-конференција на која управата на тимот директно се закани до медиумите.

По зборовите на Карл-Хајнц Румениге и Ули Хенес, речиси секој …

Објавено пред

Минхенскиот весник „Тз“ покажа како треба исправно да се известува за формата на Баерн Минхен по „специјалната“ прес-конференција на која управата на тимот директно се закани до медиумите.

По зборовите на Карл-Хајнц Румениге и Ули Хенес, речиси секој медиум во Германија имаше свој коментар за случувањата и формата на Баерн, но минхенскиот весник „Тз“ го направи најдобриот коментар.

„По прес-конференцијата на ФЦ Баерн и победата на гости кај Волфсбург, ’тз’ го извлекува заклучокот оваа недела. ФЦ Баерн е: … super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super , super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, super, supergreat, great! * – * created with paste & copy.“

Челниците на Баерн со тужби им се заканија на новинарите

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо емотивен пред враќањето на „Олд Трафорд“

Кристијано Роналдо по вторпат во својата кариера ќе игра против клубот каде што го направи името, Манчестер јунајтед, откако гостува на „Олд Трафорд“ со својот Јувентус во вторник навечер.
Неговата прес-конференција во Манчестер, нормално, предизвика о…

Објавено пред

Кристијано Роналдо по вторпат во својата кариера ќе игра против клубот каде што го направи името, Манчестер јунајтед, откако гостува на „Олд Трафорд“ со својот Јувентус во вторник навечер.

Неговата прес-конференција во Манчестер, нормално, предизвика огромно внимание, прво поради тоа што Португалецот играше за „ѓаволите“ од 2003 до 2009 година, а потоа и поради обвинувањата за силување од 34-годишната Американка Катрин Мајорга.

„За мене е многу емоционално што сум повторно во Манчестер. Знам сѐ за овој тим, цела блескава историја. Освојував титули тука, купови, лиги, Лига на шампиони. Сер Алекс Фергусон е човек кого нема никогаш да го заборавам и сакам уште еднаш да му посакам брзо закрепнување. Како се споредуваат моите тимови? Јас не го правам тоа, клубовите се фантастични. Среќен сум што играв во Манчестер, Реал Мадрид и сега во Јувентус. Сега сум среќен што сум во Јувентус, што се адаптирам на нов тим и нова лига. Моите соиграчи беа прекрасни, а многу луѓе ми помогнаа“, почна Роналдо.

Неизбежни беа прашањата околу обвинувањата на Мајорга за наводното силување кое се случило во хотелската соба во Лас Вегас во 2009 година, неговата прва година во Реал Мадрид.

„Дадов изјава пред две недели и нормално нема да лажам за ситуацијата. Моите адвокати ја завршуваат работата. Јас уживам во животот и во фудбалот, а вистината секогаш излегува на прво место. Знам дека сум пример за многу млади луѓе, на и надвор од теренот. Затоа сум насмеан. Играм во фантастичен клуб, имам фантастично семејство, здрав сум. Имам сѐ. Другото не влијае на мене“, објасни Роналдо.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Бертенс подобра од Кербер во драмата во Сингапур

Осмата носителка, Кики Бертенс беше поупорна и подобра од Анџелике Кербер во последниот меч од првото коло на ВТА финалето во Сингапур, враќајќи се за 1:6/6:3/6:4 победа над трикратната гренд слем шампионка.
Холанѓанката, која последна се пласираше на …

Објавено пред

Осмата носителка, Кики Бертенс, беше поупорна и подобра од Анџелике Кербер во последниот меч од првото коло на ВТА-финалето во Сингапур враќајќи се за 1:6/6:3/6:4 победа над трикратната гренд-слем шампионка.

Холанѓанката, која последна се пласираше на елитниот турнир на најдобрите осум тенисерки во 2018, ја шокираше шампионката од Вимблдон по слабиот прв сет, за да осигура првпат во овој формат на турнирот најслабите четири носителки да ги добијат првите мечеви по победите на Елина Свитолина, Каролина Плишкова и Слоун Стивенс.

„Започнав навистина лошо, но успеав да ја свртам работата. Кога не ми одеше најдобро поразговарав со тренерот и одлучив да играм поагресивно и тоа беше рецептот за победата“, вели Бертенс.

Во првиот денешен меч, Американката Слоун Стивенс имаше фантастичен трет сет за со 7:5/4:6/6:1 да ја победи шампионката од САД опен, Наоми Осака, по битка од 2 часа и 25 минути. Пред овој меч, Осака имаше низа од 14 победи во последните 16 меча, но направи 46 неизнудени грешки и загуби три брејка во последниот сет.

„Знаев дека нема да биде лесно против Наоми. Решив да останам смирена во последниот сет  и да ги искористам моите шанси“, изјави Стивенс по мечот во кој играа двете последни шампионки од Флешинг медоуз.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија4 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија4 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија5 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија6 часа

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија8 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија9 часа

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија10 часа

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Македонија12 часа

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Македонија12 часа

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет13 часа

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет13 часа

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Македонија14 часа

Кривична пријава за загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку социјалната мрежа „Фејсбук“  

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно...

Македонија17 часа

Метју Палмер во посета на Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за преспанскиот...

Македонија1 ден

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Регион1 ден

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, денеска од Солун, каде...

Македонија1 ден

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија1 ден

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Свет2 дена

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но...

Досие