Контакт

Спорт

„Совршената“ Свитолина преку Вознијацки до полуфиналето во Сингапур

Украинката Елина Свитолина го освои и третиот меч во низа на ВТА финалето во Сингапур, откако во тешка битка со 5:7/7:5/6:3 ја победи гренд слем шампионката Каролине Вознијацки и го потврди местото во полуфиналето на елитниот завршен турнир.
Свитолина …

Објавено пред

Украинката Елина Свитолина го освои и третиот меч во низа на ВТА-финалето во Сингапур, откако во тешка битка со 5:7/7:5/6:3 ја победи гренд-слем шампионката Каролине Вознијацки и го потврди местото во полуфиналето на елитниот завршен турнир.

Свитолина се врати од сет негатива за импресивната победа, нејзина трета на турнирот, откако претходно ги победи и Петра Квитова и Каролина Плишкова. Таа е прва носителка во својата група, а во полуфиналето покрај неа оди и Плишкова, која претходно првпат во кариерата ја победи Квитова за второ место во групата.

„Неверојатно! Пресреќна сум. Против Каролине секогаш морате да одите до максимум во секој поен и ова беше ментално исцрпувачки. Ова е огромно постигнување за мене, и работев напорно да стигнам до тука. Уште не е готово и подготвена сум за нова победа“, изјави Свитолина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шеесет поени на Кемба недоволни за победа, Дончиќ го „урна“ шампионот (видео)

Кемба Вокер постигна 60 поени за домаќините Шарлот хорнетс, но тие не беа доволни за победа, откако Џими Батлер постигна тројка во последната секунда од продолжението за Филаделфија да стигне до 122:119 победа.
За Вокер, ова беше личен рекорд, рекорд з…

Објавено пред

Кемба Вокер постигна 60 поени за домаќините Шарлот хорнетс, но тие не беа доволни за победа, откако Џими Батлер постигна тројка во последната секунда од продолжението за Филаделфија да стигне до 122:119 победа.

За Вокер, ова беше личен рекорд, рекорд за Хорнетс и прв учинок со над 60 поени откако Џејмс Харден постигна 60 против Орландо минатиот јануари. Но, Хорнетси не успеаја да го „зачинат“ ова со победа – откако се вратија од 10 негатива во регуларниот дел, тие губеа со 119:114 на 1:14 пред крајот пред Вокер да погоди и Џереми Ламб со тројка да израмни на 34.7 поени до крајот.  Вили Ернангомез потоа украде едно додавање, но Батлер го блокираше Вокер, пред да ја постигне тројката.

Словенечкото „чудо“, Лука Дончиќ продолжува со фантастичната игра за Далас, предводејќи ги Маверикси до 112:109 победа над шампионите Голден Стејт со 24 поени, 4 асистенции и 9 скока. Барнс додаде 23 поени, додека за Вориорс најдобар беше Кевин Дурент со 32 поени. Ова беше прва победа на Далас над Голден Стејт по десет натпревари и четврта победа во низа за тимот.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Шарлот – Филаделфија 119:122 ОТ

Далас – Голден Стејт 112:109

Њу Орлеанс – Денвер 125:115

Орланд – Л.А. Лејкерс 130:117

Јута – Бостон 98:86

Хјустон – Сакраменто 132:112

Торонто – Чикаго 122:83

Оклахома Сити – Феникс 110:100

Л.А.Клиперс – Бруклин 127:119

Индијана – Атланта 97:89

Прикажи повеќе...

Спорт

Латвала победи во Австралија, Ожие со нова ВРЦ титула

Возачот на Тојота, Јари-Мати Латвала триумфираше на последната трка од рели ВРЦ шампионатот, Австралиското рели, но по излетувањата на Тјери Нојвил и От Танак, францускиот „доминатор“ Себастиен Ожие (М-Спорт Форд) ја запечати својата шеста светска титу…

Објавено пред

Возачот на Тојота, Јари-Мати Латвала триумфираше на последната трка од рели ВРЦ шампионатот, Австралиското рели, но по излетувањата на Тјери Нојвил и От Танак, францускиот „доминатор“ Себастиен Ожие (М-Спорт Форд) ја запечати својата шеста светска титула.

Финецот Латвала влезе на последниот ден од релито знаејќи дека најверојатно ќе мора да го препушти првото место на колегата Танак, кој се бореше за светската титула, но Естонецот се откажа на претпоследната етапа, за Латвала првпат да ја освои трката во Австралија.

Ова исто така значеше дека Ожие во својата последна сезона со М-Спорт тимот пред трансферот во Ситроен ја освојува титулата, откако Тјери Нојвил излета уште на првата етапа во неделата. На крајот, Латвала стигна до победата со 32 секунди предност пред Хајден Педон од Хјундаи и возачот на Ситроен, Мадс Остберг. Мала утеха за Тојота беше титулата кај конструкторите обезбедена со четвртото место на Есапека Лапи.

Ожие, кој имаше внимателно рели, на крајот ја освои пауер-етапата и петтото место во Австралија.

„Горд сум со тоа што успеавме со мојот тим, кој покажа дека е најдобар под притисок. Имавме фантастично време заедно и уживав во последниот обид со овој автомобил“, вели Ожие.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Португалија непоразена во Милано, Шкотска ја понижи Албанија (видео)

Фудбалската репрезентација на Португалија избори пласман во полуфиналето на Лигата на нации откако вечерва одигра досадно реми 0-0 во Милано против Италија.
Португалците во првите 45 минути беа тотално надиграни, но не успеаја да шутнат на голот на Дон…

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Португалија избори пласман во полуфиналето на Лигата на нации откако вечерва одигра досадно реми 0-0 во Милано против Италија.

Португалците во првите 45 минути беа тотално надиграни, но не успеаја да шутнат на голот на Донарума. Младиот Киеза имаше шанса да ја доведе својата селекција во водство во вториот дел, додека Португалците дури во 76. минута вистински се заканија.

Италија ги загуби шансите за прво место во групата и пласман во полуфиналето, а Португалија е лидер на табелата.

Шкотска лесно и убедливо во Албанија, со конечни 0-4 доминираше во целиот меч. Фрејзер постигна гол за Шкотите, па Албанија остана со играч помалку, Маврај доби црвен картон во 23. минута. Потоа со рутинска игра Шкотска го дотолчи противникот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа33 минути

Франција и денеска блокирана, продолжуваат насилните протести поради високата цена на горивата

Еден ден откако 280.000 луѓе протестираа во Франција поради зголемувањето на цената на горивата, автопатиштата во земјата, утрово во знак...

Свет56 минути

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет17 часа

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски19 часа

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија21 час

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија21 час

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија21 час

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија22 часа

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate24 часа

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести1 ден

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски2 дена

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија2 дена

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија2 дена

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија2 дена

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски2 дена

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски2 дена

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија2 дена

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет2 дена

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Бегството на Груевски2 дена

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Досие