Контакт

Спорт

Спектакл за Халеп, свирежи за градоначалничката на Букурешт (галерија+видео)

Околу 20.000 фанови се собраа во Букурешт за да ја пречекаат Симона Халеп, првата романска тенисерка по неколку децении со гренд слем титула во колекцијата.
Во огромната „Национална арена“ во Букурешт, Халеп беше пречекана со својот трофеј од Ролан Гар…

Објавено пред

Околу 20.000 фанови се собраа во Букурешт за да ја пречекаат Симона Халеп, првата романска тенисерка по неколку децении со гренд слем титула во колекцијата.

dobivaj vesti na viber

Во огромната „Национална арена“ во Букурешт, Халеп беше пречекана со својот трофеј од Ролан Гарос. Халеп е првата Романка со голема титула по нејзината менаџерка Виргинија Ружичи, која победи на Ролан Гарос пред 40 години.

„Сакам да и се заблагодарам на Романија за сѐ што ми даде досега. Се надевам дека овој трофеј е почеток на нова генерација на шампиони. Не сакам никогаш да го заборавам овој момент. Моето срце е со вас“, изјави емотивната Халеп.

Прославата иако имаше еден незгоден момент – кога градоначалничката на Букурешт, Габриела Фиреа се појави на сцената, аплаузите станаа свирежи. Фиреа на ова одговори, велејќи дека невладините организации поврзани со Џорџ Сорос имале „заговор“ да го уништат случувањето.
©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Л’Екип: ПСЖ почна преговори со Маркус Рашфорд!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен се подготвува за шокантен трансфер на Маркус Рашфорд од Манчестер јунајтед, тврди спортскиот весник „Л’Екип“, кој додава дека веќе се почнати преговори со неговите агенти.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест доаѓа неколку часа откако тренерот на ПСЖ, Кристоф Галтие, на прес-конференција изјави дека Мауро Икарди и Арно Калимуендо можат да бараат нови клубови бидејќи клубот „ќе потпише со нов напаѓач“.

24-годишниот Рашфорд цела кариера е во клубот од своето детство Манчестер јунајтед, и има договор од уште една сезона со опција за уште една. Меѓутоа, неговата форма минатата сезона беше загрижувачка, со само 5 гола во 32 настапи во сите натпреваруваа. Според изворите на „Л’Екип“, Рашфорд бара нов предизвик, но уште нема официјални контакти меѓу двата клуба.

Манчестер јунајтед, пак, тешко дека ќе се реши на продажба на фудбалерот кој има 93 гола во 303 меча за клубот од 2016 година, бидејќи и така имаат недостаток на напаѓачи во тимот, а иднината на Кристијано Роналдо уште е неизвесна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон Фјури со својот татко отиде на Исланд да се „тепа“ со Тор, двајцата завршија во паб

Објавено пред

ВБЦ шампионот во тешка категорија, непоразениот Тајсон Фјури заедно со неговиот татко Џон (инаку во младоста познат како боксер без ракавици), отпатуваа на Исланд со желба да го предизвикат Тор Бјорнсон во неговата вежбалница, но наместо тоа завршија во паб со предизвик за поранешниот најсилен човек на светот.

dobivaj vesti na viber

„Џипси кинг“ се обидува да договори егзибициски меч против Исланѓанецот, кој стана познат по својата улога во „Игра на тронови“, и биле во неговата вежбалница во Копавогур, документирајќи ја посетата на Инстаграм.

„Знаете каде сум луѓе? Исланд. Го бараме Тор. Излези и тепај се како маж. Сега, Тор, ако сакаш нешто од ‘Џипси кинг’ ќе дојдеш во Моркамб на аџилак. Се гледаме наскоро“, вели 33-годишниот Фјури во снимката.

По ова, тој реши да се опушти на Исланд, купувајќи си викиншка капа и посетувајќи ги локалните пабови.

Бјорнсон одговори од Италија.

„Во моментов сум во Рим, снимам филм, уживам во животот. И погодете што се случи? Тајсон Фјури се обиде да ме најде, но јас не сум таму. Тајсон, ако си сериозен, твојот тим нека ми прати договор. Тогаш јас ќе те најдам. Ќе дојдам по тебе, не се грижи“, одговори Тор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус го комплетираа трансферот на Филип Костиќ

Објавено пред

Јувентус и официјално потпишаа договор со Филип Костиќ од Ајнтрахт Франкфурт во договор „тежок“ 17 милиони евра, откако српскиот интернационалец ги помина медицинските тестови во Торино.

dobivaj vesti na viber

Костиќ пристигна утрото во Италија, по што ги помина сите тестови и потпиша договор, кој е потврден и во регистарот на Лега Серија А. Јуве го победија Вест хем за потписот на Костиќ, кој не беше дел од тимот на Ајнтрахт кој вчера загуби со 2:0 од Реал Мадрид во Суперкупот на УЕФА во Хелсинки.

Тој лани со Ајнтрахт стигна до титулата од Лига Европа, постигнувајќи 7 гола и 15 аситенции во 43 мечеви. Како дел од неговиот договор, Јувентус се согласи да го прати бекот Лука Пелегрини на позајмица во бундеслигашот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија5 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија5 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа6 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион7 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија8 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет10 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија11 час

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија11 час

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа12 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија23 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија1 ден

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...