Контакт

Спорт

Спогодбена разделба на Еурофарм Работник со Дрогришки

РК Еурофарм Работник спогодбено ја прекинале соработката со повремениот македонски репрезентативец, Стефан Дрогришки, објави клубот на својата интернет страница.
„Во оваа прилика сакаме да му се заблагодариме на Стефан за сите досегашни заеднички мигов…

Објавено пред

РК Еурофарм Работник спогодбено ја прекинале соработката со повремениот македонски репрезентативец, Стефан Дрогришки, објави клубот на својата интернет страница.

„Во оваа прилика сакаме да му се заблагодариме на Стефан за сите досегашни заеднички мигови и да му посакаме многу успех во понатамошната спортска кариера“, стои во клупското соопштение.

Дрогришки минатата сезона пристигна во Еурофарм Работник од тимот на Металург. Ракометарот, инаку, потекнува од школата на Пелистер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тео Ернандез е голем оптимист: Милан можат да се четврти!

Објавено пред

Тео Ернандез очигледно е еден од ретките луѓе кои никогаш не ја губат довербата во Милан. Францускиот фудбалер на „росонерите“, кој при доаѓањето на „Сан Сиро“ изјави дека пристигнал да ја освои титулата од ЛШ со клубот, сега вели дека Милан може да стигне до четвртото место оваа сезона по кошмарниот старт на сезоната.

Милан го отпушти Марко Џампаоло по четири порази во првите седум натпревари и го донесе поранешниот шеф на Интер, Лацио и Фиорентина, Стефано Пиоли, кој викендов ќе дебитира против Лече.

„Подобро е за секој тренер да ја почне сезоната отколку да пристигне подоцна, но такви работи се случуваат. Мислам дека имаме добар тренер и сигурен сум дека можеме да одиме напред. Не го познавав претходно, но знам дека сака да игра добар фудбал и дека има добри идеи. Прво мораме да ги ’разбудиме’ навивачите и да ја добиеме нивната доверба. Јас работам исто секој ден и сакам да напишам историја со Милан. Верувам дека ќе завршиме во топ 4, бидејќи имме силен тим. Треба да покажеме срце и душа“, вели бекот.

Ернандез: Дојдов во Милан да ја освојам ЛШ!

Прикажи повеќе...

Спорт

Двајцата „најлоши“ британски боксери во ринг – меѓу себе имаат 186 порази и 9 победи

Објавено пред

Џејми Квин и Кас Хусаин, едни од најлошите боксери во историјата на Велика Британија, конечно ќе се сретнат во рингот на крајот на месецот. Двајцата имаат комбинирано 186 порази и имаат забележано само 9 победи.

29-годишниот Џејми Квин, со прекар „Девил чајлд“, има скор од 5 победи во 99 меча, иако мора да се спомене дека бил нокаутиран само трипати.  26-годишнот Хусаин пак, само четири пати излегол како победник во рингот во 100 меча, но и тој успеал да остане на нозе во сите рунди и само двапати бил нокаутиран. Сепак, и двајцата имаат уште еден неславен скор – никогаш не успеале да нокаутираат никого.

Хусаин последен пат победил во ноември 2016 година, и вели дека е подготвен за „вистинска војна“ во четири рунди во Олдам.

„Ретко се гледаат вакви мечеви. Јас во мојот 101. меч, а Џејми во својот 100. меч, еден против друг. Сме се сретнале многупати во соблекувалните, сме патувале заедно, но следната недела убаво ќе се удираме. Ќе биде вечер која нема да се заборави“, вели Хусаин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Хеа и Погба нема да играат против Ливерпул

Објавено пред

Пол Погба и Давид де Хеа нема да можат да настапат за Манчестер јунајтед во големото дерби против Ливерпул на „Олд Трафорд“, додавајќи дополнителни главоболки на Оле Гунар Солскјер со повредените играчи.

Јунајтед ги пречекуваат Ливерпул во недела попладне, во обид да го прекинат стоотстотниот старт на „црвените“ по осум меча во Премиер лигата, но според „Скај спортс“ меѓу достапните фудбалери нема да бидат двете најголеми ѕвезди Погба и Де Хеа.

Де Хеа се повреди вчера на мечот помеѓу Шпанија и Шведска откако истегна мускул во бутниот мускул, додека Погба уште не се опорави од повредата на стапалото и покрај тоа што беше во Дубаи на посебна рехабилитација на топло време. Уште полошо, Погба најверојатно ќе биде во аут до крајот на месецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија3 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа5 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија6 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија8 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија8 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија9 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет9 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион10 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија10 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет12 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет12 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет12 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион13 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа13 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија24 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет1 ден

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија1 ден

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион1 ден

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Досие