Контакт

Спорт

„Старата дама“ ослабена за Суперкупот со Милан, се повреди Манџукиќ

Пех за голгетерот на Јувентус, Марио Манџукиќ пред Супер куп – дуелот против Милан кој ќе се одигра на 16 овој месец во Саудиска Арабија.
Според информациите од Торино, Хрватот го повредил мускулот на утринскиот тренинг, поради што ќе мора да бид…

Објавено пред

Пех за голгетерот на Јувентус, Марио Манџукиќ, пред Суперкуп-дуелот против Милан, кој ќе се одигра на 16 овој месец во Саудиска Арабија.

Според информациите од Торино, Хрватот го повредил мускулот на утринскиот тренинг поради што ќе мора да биде надвор од теренот неколку дена.

Тежината на повредата дополнително ќе се одреди, неизвесно е дали Манџукиќ ќе биде подготвен за Милан, но сигурно „старата дама“ ќе биде без услугите на напаѓачот на викенд-првенствениот дуел против Болоња.

Манџукиќ оваа сезона веќе еднаш погоди против „росонерите“ во пресметката на двата клуба во Серија А, во која Јуве славеше со 2-0.

Спорт

Ангеловски: Нашиот сон е пласман на ЕУРО 2020

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација квалификациите за ЕУРО 2020 ќе ги отвори против Летонија во Скопје. Првиот тренинг, кој ќе се одржи вечерва во 18.45 часот, ќе го пропушти само голманот на Рајо Валјекано, Столе Димитиревски.

Селекторот Игор Ангеловски, на првиот собир во хотелот „Гранд Плаза“, информираше дека поради повреди од спискот отпаднале стандардните Иван Тричковски и Стефан Спировски.

„Добро знаеме што не очекува, тоа е старт на квалификациите за ЕП 2020. Чест е да се работи со овие момци, сега целата јавност од нив бара да се пласираат на ЕП 2020. Ние одиме од натпревар во натпревар. Што се однесува до противникот, имавме доволно време да направиме детална анализа. Се работи за тим составен претежно од домашниот шампионат и ривал доста незгоден при прекините и дуел играта. Мора да внимаваме при тие работи. Не бегаме од улогата на фаворити, сакаме да победуваме против секого. Рано е да говориме за целите во овој циклус. Не би говорел за цели, Македонија има два начина да се избори за ЕП 2020, што е цел и сон на сите. Се надевам дека ќе го оствариме“, изјави македонскиот селектор.

Натпреварот против Летонија ќе биде 100 за Горан Пандев во дресот на националниот тим.

Ферхан Хасани смета овој јубилеј на капитенот треба да биде дополнителен мотив за играчите.

„Во денешниот фудбал нема слаб противник, ние игравме добро на изминатите натпревар и ќе се обидеме да продолжиме во тој ритам. На мечот со Летонија имаме дополнителен мотив за победа. Да триумфираме и за Горан Пандев кој ќе настапи по 100 пат за Македонија. Тој е пример за човек и голем спортист и чест е да бидеш во ист тим со Панде“, истакна Хасани.

Македонија, в четврток од 20.45 часот ќе ја пречека Летонија, а три дена подоцна избраниците на селекторот Англеовски ќе гостуваат во Словенија.

фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Популарно

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се „поднови“ со базен

Објавено пред

По деветгодишна пренамена, во спортскиот центар „Борис Трајковски“ е реновиран и повторно пуштен во употреба базен, кој им се става на располагање на граѓаните.

„Моето задоволство е огромно, се чувствувам исполнет бидејќи со ова што се случува денес го прошируваме капацитетот на најдобриот пливачки базен во нашата држава, правиме нешто со кое базенот по деветгодишна пренамена од базен во сала за бокс беше крајно нерентабилен, како и несоодветен простор за изведување тренинзи од таков тип, без обезбедување на основните човечки услови за такви тренинзи“, изјави директорот на СЦ „Борис Трајковски“, Александар Петровски.

Како што информираат од спортскиот центар, базенот ќе биде наменет за сите рекреативци кои го посетуваат овој објект, за сите оние кои сакаат да научат да пливаат, да инвестираат во своето здравје, како и во здравјето на своите деца. Целиот дел е опремен со соодветни туш кабини и тоалети, а секој родител ќе може одблизу да го следи тренингот на своето дете, релаксирајќи се со кафе.

Прикажи повеќе...

Спорт

АТП: Ѓоковиќ лидер, пласман на кариерата за Тим

Објавено пред

Титулата што ја освои на мастерсот во Индијан Велс, на Австриецот Доминик Тим му го донесе најдобриот пласман во кариерата на АТП листата, на која 243 недела, во својот четврти мандат ја започна Новак Ѓоковиќ. Најголем пад меѓу Топ 10 играчите забележа Хуан Мартин дел Потрот кој поради повреда не ја бранеше титулата во Индијан Велс.

Ѓоковиќ на врвот има 10.990 поени, односно 2.265 поени повеќе од Рафа Надал, кој поради повреда му го предаде полу-финалето во Индијан Велс на Роџер Федерар, а најави дека нема да настапи на мастерсот во Мајами. Трет на листата е Германецот Александар Зверев со 6.630 поени.

Австриецот Тим, откако ја освои најголемата титула во кариерата заработи 1.000 поени, што му овозможи скок од четири места на листата. Тим има 4.755 поени, односно 155 повеќе од Федерер кој се наоѓа на петтото место.

Шестот и седмото место го замиенија Кеи Нишикоти и Кевин Андерсон, осми е Дел Потро, а во Топ 10 уште се Американеоцт Џон Изнер и Гркот Стефанос Циципас.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 час

Еден загинат и повеќе повредени во пукање во трамвај во Холандија, напаѓачот е во бегство

Најмалку едно лице загина, а повеќе се повредени откако маж почнал да пука во трамвај во холандскиот град Утрехт, објави...

Свет2 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија3 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија4 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ4 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет5 часа

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион6 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет6 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион18 часа

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 201919 часа

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет20 часа

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 201921 час

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток24 часа

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија1 ден

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион1 ден

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Топ1 ден

Петмина млади повредени во тешка сообраќајка на влезот на Скопје

На влезот од Скопје, поточно на булеварот „Александар Македонски“, во вечерните часови на 16 март се случила сообраќајна незгода меѓу...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски барал да му биде укинат притворот

Експремиерот Никола Груевски, бегалецот во Будимпешта, преку неговите адвокати изминатите 4 месеци го затрупал Апелацискиот суд во Скопје со жалби...

Свет1 ден

Почина 50 жртва во Нов Зеланд, од „Фејсбук“ отстраниле милион и пол снимки од нападот на џамиите

Комесарот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш, соопшти дека починала и 50-та жртва од нападот врз две џамии во...

Регион2 дена

(Видео) Почит кон загинатите во нападот: Стариот мост во Мостар осветлен во боите на Нов Зеланд

Во организација на Центарот за мир и мултиетничка соработка, вечерва Стариот мост во Мостар е осветлен со боите на знамето...

Досие