Контакт

Спорт

Стартуваше второто издание на кампот на Фондацијата Реал Мадрид во Охрид

Објавено пред

Вториот интернационален камп на Фондацијата Реал Мадрид  вчера и официјално беше отворен во Охрид. Добредојде на децата им посака носителот на лиценцата, Влатко Тодев, и менаџерот на Фондацијата Реал Мадрид, Карлос Касиљас Санчез.

„Драго ми е што сме овде, во Македонија, и што со нашите тренери од Мадрид, Хуан Андрес Гонзалес и Жоакин Валерио, ќе ви пренесеме дел од фудбалското искуство што ќе ви овозможи нови знаења. Ќе учиме фудбал, а секојдневно преку едукативните предавања ќе ги имплементираме и основните вредности кои се темел на работата на нашата фондација. Тоа се лидерство, тимска и напорна работа, почит и самоконтрола”, изјави Санчез.

На отворањето беше прочитано и писмо од Општина Охрид во кое се изразува поддршката и реализација на визијата која кон овој камп ја даде прерано починатиот градоначалник Јован Стојаноски.

Со тренинзи тимот на тренери од Шпанија стартуваше во попладневните часови, со традиционалните тест-натпревари за согледување на квалитетот со кој располага секој кампер одделно. Децата се поделени во групи според возраст и според фудбалското искуство што го поседуваат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Поранешниот вардарец прв кандидат за селектор на Србија

Објавено пред

Помошникот на Раул Гонзалес од шампионкските години на Вардар, Давид Дејвис Камара, речиси сигурно ќе биде новиот селектор на ракометната репрезентација на Србија, тврдат медиумите во оваа земја.

Србите на почетокот на неделтата останаа без селектор откако по дебаклот на Европското првенство од функцијата се повлече Ненад Перуничиќ.

Дејвис бил фаворит кај челниците на Ракометниот сојуз на Србија Божидар Ѓурковиќ и Драган Шкрбиќ.

Дејвис самостојната тренерска кариера ја започна по заминувањето од Вардар, најпрвин како селектор на Русија, а потоа работеше и во Египет.

Шпанецот е актуелен тренер на Веспрем во чии редови играат Петар Ненадиќ и голманот Владимир Цупара.

Помали шанси од Дејвис, според српските медиуми имале неговите сонародници Антонио Карлос Ортега кој е тренер на Хановер и неговиот долгогодишен помошник Чави Сабате.

Србите шпекулираат со уште едно име она на Раул Гонзалес, но са него потенцираат дека како тренер на ПСЖ е „невозможна мисија“.

Доколку Србите се договорат со Дејвис, тој е биде првиот селектор-странец на кормилото на националниот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури е 19,4 килограми потежок од Вајлдер

Објавено пред

Светскиот првак во ВБЦ верзијата, во тешка категорија, Дионтеј Вајлдер, во недела во Лас Вегас ќе ја брани титулата против Тајсон Фјури.

Многу „тешки“ збориви беа изговорени од двете страни во текот на изминатите неколку дена, а во очекување на мечот боксерите го поминаа и официјалното мерење.

Фјури е многу потежок од својот противник, тој мечот во светскиот првак ќе влезе со 123,8 килограми. Американецот е полесен за 19,4 килограми, односно тежок е 104,4 килограми.

Инаку ова ќе биде втор меч помеѓу овие двајца боксери, во декември 2018 година по 12 рунди немаше победник.

Вајлдер како професионалец боксувал во 43 борби, забележал 42 победи (41 со нокаут), додека Фјури има 29 победи и едно реми.

Борбата за титулата во ВБЦ верзијата ќе започне во 5:30 часот по средноевропско време.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ не може сам, Нагетс поразени од Оклахома (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Денвер Нагетс забележаа пораз во првиот меч што го одиграа по Ол стар викендот. Оклахома Тандер славеа против Тандер со 113:101. Поразот на Нагетс не можеше да со пречи ниту Никола Јокиќ.

Српскиот центар одигра одличен натпревар, постигна 11 од првите 17 поени на својот тим, полувремето го заврши со 19 поени, а на крајот имаше 32 коша, седум скока, пет асистенции и по една блокада и украдена топка.

Јокиќ промаши само три обиди од поле, но не доби поддршка од соиграчите. Двоцифрен ефект кај Нагетс имаа уште само Џамал Мареј (21 поен) и Вил Бартон (16).

Нагетс со скор 38/18 се втори на Западот, додека Оклахома со 34/22 се на шестата позиција.

До победата над Денвер Оклахома ја предводеа ветеранот Крис Пол со 29 поени и по четири скока и асистенции, Стивен Адамс со 19 поени и 17 скока, односно Данило Галинари со 15 поени.

Резултати:

Вашингтон-Кливленд 108:113
Њујорк-Индијана 98:106
Торонто-Финикс 118:111
Минесота-Бостон 117:127
Јута-Сан Антонио 104:113
ЛА Лејкерс-Мемфис 117:105
Портланд-Њу Орлеанс 115:128

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа3 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ4 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа4 часа

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет5 часа

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ19 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија21 час

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија21 час

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија22 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија22 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ24 часа

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија1 ден

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија1 ден

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија1 ден

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава1 ден

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет1 ден

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион1 ден

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет1 ден

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет1 ден

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Досие