Контакт

Спорт

Стеф Кари ги поместува границите

Плејмејкеот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, стигна до третото место на вечната листа, на најдобрите шутери за три поени. Кари на натпреварот против Чикаго постигна пет тројки, односно 2.285 во кариерата.
Со оглед на бројот на тројки што ги постигну…

Објавено пред

Плејмејкеот на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, стигна до третото место на вечната листа, на најдобрите шутери за три поени. Кари на натпреварот против Чикаго постигна пет тројки, односно 2.285 во кариерата.

Со оглед на бројот на тројки што ги постигнува во текот на една сезона, прашање е кога Кари ќе ги мине на листата Реџи Милер (2.560) и Реј Ален (2.973).

„Ова е посебно достигнување. Фактот дека пред мене се тие двајца на ова му дава дополнителна тежина. Го почитувам она што е направено претходни, тие двајца ми беа идоли“, рекол Кари.

Од третото место Кари го потисна Џејсон Тери (2.282).

Голден стејт Вориорс славеа над Чикаго Булс 146:109, а Кари мечот го заврши со 28 поени, 85 скока и 8 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЕУРО У-21: Германците со 6-1 ја отпишаа Србија на „кралот“ Лука Јовиќ

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Србија за играчи до 21 година вечерва претрпе тежок пораз од фавозирираната селекција на Германија на Европското првенство У-21 во Италија и Сан Марино.

Конечниот резултат на семафорот по 90. минути на мечот во Трст гласеше 6-1 за младите „панцири“.

Голеадата ја започна Рихтер во 16 минута. На 2-0 зголеми Валдшмит во 30. минута, а истиот играч го постигна и третиот гол за Германија веќе во 37 минута. Со тоа беа потопени сите надежи дека младите српски фудбалери, предводени од новата акизиција на Реал Мадрид, Лука Јовиќ, можат да дојдат до поволен резултат.

Германците и во вториот дел продолжија да ја полнат српската мрежа. На 4-0 во 69 минута зголеми Дахуд, а „петардата“ во мрежата на Србија ја заокружи Валдшмит со неговиот трет погодок во 80 минута.

Во 85 минута Живковиќ од пенал го постигна почесниот гол за Србите, а точка на мечот стави Маер во 92 минута за конечни 6-1.

По две кола во групата Б Германија е прва со 6 бода, Австрија и Данска имаат по 3, додека Србија е без бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Мареј му се врати на тенисот по операцијата на колкот!

Објавено пред

Шкотскиот тенисер, Енди Мареј својот последен меч го одигра на почетокот на годинава, на Австралија Опен кога во првото коло загуби од Шпанецот Роберто Баутиста Агут, по што отиде на операција на колкот.

Многумина предвидуваа дека тука е крајот на неговата кариера. Преголем оптимист дека ќе се врати на теренот не беше ниту самиот тој.

Сепак Мареј, на турнирот во Квинс, Велика Британија се пријави за настап во двојки заедно со Шпанецот Фелисијано Лопез.

Денеска тие сензацонално ги совладаа првите носители на турнирот во двојки, Хуан-Себастијан Кабалу и Роберт Фарах.
Мареј и Лопез беа многу подобри од Колумбијците па славеа со резултат 7-6 6-3 на воодушевување на публиката во Лондон.

Енди Мареј најави дека до крајот на годината ќе се обиде да одигра меч и во поединечна конкуренција.

Мареј во еден период од неговата кариера беше на врвот на тениската АТП листа, освои 45 титули, од кои 3 гренд-слема (два на Вимблдон и една на УС-опен).

Тој е и двоен олимписки победник.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕУРО У-21: Данска ја „среди“ Австрија откако тие промашија пенал (видео)

Објавено пред

Селекцијата на Данска за фудбалери до 21 година денеска со 3-1 славеше победа против Австрија на Европското првенство У-21 што се одржува во Италија и Сан Марино.

Данците поведоа во 33 минута со голот на Меле. Само што започна второто полувреме, Австријците со голот на Линхарт израмнија на 1-1.

Во 73 минута имаа шанса за водство. Пенал промаши Баумгартнер.

Казната стигна 4 минути подоцна, повторно преку Меле. За потврда на победата и за конечни 3-1 се погрижи Сков Олсен во 93 минута од мечот.

Сега двете селекции имаат по 3 бода во групата Б, исто колку и фаворитот Германија која мечот од второто коло против Србија го започна пред неколку минути.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Демонстранти се обидуваат да влезат во парламентот на Грузија

Илјадници демонстранти се собраа пред парламентот во Тбилиси со намера да влезат во зградата на Законодавниот дом, за време на...

Македонија9 часа

„Ле Монд“: Франција, Холандија и Германија со црвено светло за Скопје и Тирана

Францускиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се трите земји што го блокирале почетокот на преговорите за...

Свет10 часа

Сајбер-напад врз Путин

Забележан е сајбер-напад на кол-центарот „Директна линија“ со Путин. Нападот беше одбиен. Затоа имаше проблеми со повиците. Ова го соопшти...

Македонија12 часа

Кривичниот суд: Сеад Кочан од 17 јули во затвор

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд во Скопје, надлежен да постапува по предметот на СЈО – „Труст“, изготвил...

Македонија13 часа

(Видео) Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради повреда на коленото на обвинетиот Метуш Шабани, која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното...

Македонија13 часа

Канада го ратификува протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји што го ратификуваа протоколот за членство на земјава во НАТО. „Денес, Канада со задоволство...

Македонија15 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик со цел демократизација...

Македонија15 часа

Културните работници со апел до Заев: Метлата нека го одмине МКЦ

Поголема група работници во културата испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион15 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија1 ден

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ1 ден

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ1 ден

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет1 ден

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет1 ден

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија1 ден

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија1 ден

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ1 ден

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет1 ден

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет2 дена

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет2 дена

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Досие