Контакт

Спорт

Стојков се врати кај Пандев во Струмица!

Ацо Стојков е новото засилување на тимот на Академија Пандев, откако доби едногодишен договор со прволигашот од Струмица, кој му понуди и понатамошна соработка по крајот на кариерата.
Стојков и Горан Пандев беа дел од славната генерација на Беласица, о…

Објавено пред

Ацо Стојков е новото засилување на тимот на Академија Пандев, откако доби едногодишен договор со прволигашот од Струмица, кој му понуди и понатамошна соработка по крајот на кариерата.

Стојков и Горан Пандев беа дел од славната генерација на Беласица, откако и двајцата потпишаа договори со Интер во 2001 година, но за разлика од Пандев, кој уште игра во Серија А, Стојков имаше низа повреди кои му ја ограничија кариерата.

35-годишниот Стојков, кој има 41 настап за македонската репрезентација и пет постигнати голови, ќе го носи бројот 77 во дресот на Академците.

Спорт

Серж Орие уапсен поради семејно насилство

Објавено пред

Серж Орие од „Тотенхем“ мораше да го пропушти натпреварот со „Манчестер јунајтед“ затоа што беше уапсен под сомнение за насилство.

Во саботата тој помина неколку часа во полициската станица бидејќи, како што пишува „Мирор“, беше уапсен поради наводен напад врз својата девојка Хенча Војт, со која има ќерка.

Фудбалерот негира дека ѝ нанел телесни повреди на својата партнерка и по испрашувањето, беше пуштен дома.

„Свесни сме за инцидентот со Серж Орие“, потврдија од клубот.

View this post on Instagram

Ah mon bébé 🖤

A post shared by HENCHA VOIGT 🇭🇹 (@henyvbaby) on

Инаку, Хенча е фитнес-модел и телевизиска ѕвезда која неодамна се пресели во вилата на Орие во Хертфордшир и имаат петмесечна ќерка.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Валверде е вистинскиот човек за Барселона“

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде и наредната сезона ќе ја обавува оваа функција, потврдил првиот човек на клубот, Џозеп Марија Бартомеу.
Зборовите на клупскиот претседател доаѓаат како реакција на изјавата на Валверде дека не е сигурен дека по з…

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, и наредната сезона ќе ја извршува оваа функција, потврдил првиот човек на клубот, Џозеп Марија Бартомеу.

Зборовите на клупскиот претседател доаѓаат како реакција на изјавата на Валверде дека не е сигурен оти по завршувањето на сезоната, кога ќе му заврши договорот, ќе биде тренер на Барселона.

„Не се сомневаме во неговите квалитети, набргу ќе му понудиме нов договор. Валверде е паметен тренер, посветен, вистински човек за нас. Ќе ја предводи Барселона и во новата сезона“, изјавил Бартомеу за каталонскиот весник „Спорт“.

Медиумите во Шпанија најчесто шпекулираат за иднината на Валверде, иако тој лани ја освои двојната круна, а во тековната сезона Барселона води на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

За секој гол „Спорт лајф“ донира по 2.000 денари во хуманитарни цели

Објавено пред

По повод Светското ракометно првенство, со кампањата „Голови за победа, голови за радост“, од „Спорт лајф“ информираат дека организираат хуманитарна акција наградувајќи го секој гол на македонските ракометари со донација од 2.000 денари.

Донацијата, додаваат оттаму, ќе ја проследат до Детската здравствена установа, што претставува уште една причина зошто треба да навиваме и да ги бодриме нашите ракометари.

„Моментната состојба на постигнати голови на македонските ракометари и соодветниот износ што ‘Спорт лајф’ ќе го донира може да се провери на следниот линк. Во оваа акција ‘Спорт лајф’ како општествено одговорна компанија умешно ги поврзува радоста од успехот во спортот и можноста да се помогне онаму каде што е најпотребно“, велат од „Спорт лајф“.

Тие се единствени што спроведуваат ваква кампања во моментот и кои ги мотивираат нашите репрезентативци за поголем број голови и победи.

Затоа, сите заедно да навиваме нашите репрезентативци да постигнат што повеќе голови до крајот на првенството, односно до 27 јануари годинава, велат од компанијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Меѓународна криминална група осомничена за кражби во сефови во македонски банки

Обвинителството отвори истрага против седум лица и тоа четворица државјани на Украина и по еден државјанин од Молдавија, Казахстан и на...

Македонија1 час

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија1 час

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија1 час

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија2 часа

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија3 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија4 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија4 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија5 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија6 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион6 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести7 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија7 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет7 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет8 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет9 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет9 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет19 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион20 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион21 час

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Досие