Контакт

Спорт

Суарез: Погба е добредојден во Барселона

Фудбалерот на Барселона, Луис Суарез, рекол дека се согласува со изјавата на соиграчот Џерард Пике и оценил дека би сакал Пол Погба да пристигне на „Ноу Камп“.
Некаде во финишот на преодниот рок, Пике, изјави дека сите во тимот би биле среќни доколку ф…

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона, Луис Суарез, рекол дека се согласува со изјавата на соиграчот Џерард Пике и оценил дека би сакал Пол Погба да пристигне на „Ноу Камп“.

Некаде во финишот на преодниот рок, Пике, изјави дека сите во тимот би биле среќни доколку францускиот репрезентативец би ја засилил Барселона. Суарез, истакнал дека дека Погба би бил големо засилување за каталонскиот клуб.

„Погба е елитен фудбалер, кој освоил се. Има квалитет и е главен играч во Манчестер јунајтед. Сметам дека би сакал да се бори и за нешто повеќе од она што му се нуди во моментов. Не е играч на Барселона, но секако дека е добредојден“, рекол Уругваецот.

Медиумите шпекулираа дека Погба е блиску до трансфер во Барселона, без да објават некои поконкретни информации. Извесно е дека светскиот шампион со Франција и оваа сезона ќе остане во Манчестер јунајтед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Плишкова стави крај на низата на Осака за титулата од Токио

Победничката низа на шампионката од САД опен, Наоми Осака заврши во неделата, кога Каролина Плишкова ја совлада со 6:4/6:4 во финалето на Пан пацифик опен во Токио.
Во првиот турнир по шокантниот триумф над Серена Вилијамс во финалето на Флешинг Медоуз…

Објавено пред

Победничката низа на шампионката од САД опен, Наоми Осака заврши во неделата, кога Каролина Плишкова ја совлада со 6:4/6:4 во финалето на Пан пацифик опен во Токио.

Во првиот турнир по шокантниот триумф над Серена Вилијамс во финалето на Флешинг Медоуз на 8 септември, третата носителка немаше загубено сет на домашниот турнир, но тогаш налета на Плишкова, која во финалето стигна со три победи во три сета.

„Бев среќна што не игравме трет сет. Наоми играше толку добро, но мислам дека вечерва се умори“, изјави Плишкова.

20-годишната Осака почна одлично со два аса и го освои првиот гем, но Плишкова прва дојде до брејк за 3:2 водство. Јапонката ги загуби нервите кога го загуби и вториот брејк во деветтот гем од вториот сет, фрлајќи го рекетот. Осака пред две години загуби во финалето на истиот турнир од Каролине Вознијацки.

„Никогаш не сум бил поуморна во мојот живот. Да се игра во финалето на САД опен и потоа да се дојде бргу тука, мислам дека имав добар турнир“, изјави Осака.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крвава победа – Џошуа го нокаутираше Поветкин во седмата рунда (видео)

Ентони Џошуа ги одбрани своите титули во тешка категорија и остана непоразен, откако во седмата рунда го „патосираше“ рускиот предизвикувач Александер Поветкин на „Вембли“, иако по слабиот старт на мечот остана со крвав нос.
За многу боксерски фанови д…

Објавено пред

Ентони Џошуа ги одбрани своите титули во тешка категорија и остана непоразен, откако во седмата рунда го „патосираше“ рускиот предизвикувач Александер Поветкин на „Вембли“, иако по слабиот старт на мечот остана со крвав нос.

За многу боксерски фанови дуелот со Поветкин беше само неопходна епизода пред можниот меч за обединување на титулите во тешка категорија против Американецот Дионтеј Вајлдер, но Поветкин беше сѐ само „неопходен“, откако Русинот го фати Британецот со одличен удар и беше одличен во првите рунди.

Русинот, кој досега беше поразен само од Владимир Кличко и тоа на поени, ја презеде иницијативата и беше подобар во втората и третата рунда, но Британецот полека се смири на дождот во Лондон за во седмата рунда да го „зафати“ својот противник. Поветкин стана, но повторно беше соборен за Џошуа да стигне до 21. нокаут во 22 професионални меча и да ги одбрани ВБА, ИБФ и ВБО титулите.

Сега, очите се вперени во мечот на ВБЦ шампионот Вајлдер против поранешниот апсолутен шампион Тајсон Фјури на 1 декември, бидејќи следниот противник на Џошуа сигурно ќе дојде од тој меч.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Брозовиќ му донесе победа на Интер на „Луиџи Ферарис“ (Видео)

Фудбалерите на Интер како гости ја победија Сампдорија во петтото коло, во Серија А. Единствениот гол на натпреварот го постигна Марцело Брозовиќ буквално во последните секунди од натпреварот.
На „Луиџи Ферарис“ стадионот во Џенова, вистинската драма с…

Објавено пред

Фудбалерите на Интер како гости ја победија Сампдорија во петтото коло, во Серија А. Единствениот гол на натпреварот го постигна Марцело Брозовиќ буквално во последните секунди од натпреварот.

На „Луиџи Ферарис“ стадионот во Џенова, вистинската драма се случуваше во последните минути, кога два пати „работеше“ Вар-системот. Најпрвин по прегледувањето на снимката, во 88.минута беше поништен голот на Интер, а веднаш потоа беше поништен и голот кој за Сампдорија го постигна Дефрел.

Претходно најдобрата шанса ја имаше крилниот играч на Интер, Кандрева, по чии удар топката заврши во дирекот.

Решавачкиот момент се случи во 93.минута, кога Брозовиќ една одбиена топка со прецизен удар успеа да ја смести во мрежата.

Двата тима по пет кола имаат освоено по седум бода.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија1 час

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ1 час

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет2 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа2 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија3 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава7 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура15 часа

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа19 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија21 час

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет23 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија23 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток2 дена

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток2 дена

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија2 дена

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ2 дена

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Досие