Контакт

Спорт

Судиите ќе ги бојкотираат мечевите на Серена Вилијамс?

Организацијата на тениските судии ја разгледува можноста да не делегираа судии за наредните мечеви на Серена Вилијамс. Причина за ова е скандалот што Американката го предизвика во финалето на Ју-Ес Опен, во кој беше поразена од Јапонката, Наоми Осака 2…

Објавено пред

Организацијата на тениските судии ја разгледува можноста да не делегираа судии за наредните мечеви на Серена Вилијамс. Причина за ова е скандалот што Американката го предизвика во финалето на САД опен, во кој беше поразена од Јапонката Наоми Осака 2:6, 4:6.

Однесувањето на Серена Вилијамс кон судијата на тој меч, Карлос Рамос, наиде на осуда од другите судии што ја делеле правдата во Њујорк. Повеќето од судиите истакнале дека организацијата на САД опен била под секое ниво.

foto: epa

Неименуван судија за „Тајмс“ рекол дека Американската тениска асоцијација не постапила правилно во последните неколку инциденти и дека Карлос Рамос е оставен да се брани сам по инцидентот што го предизвика Серена Вилијамс бидејќи добро си ја извршил својата работа и ги почитувал правилата.

Судиите ги разгледуваат опциите што треба да ги преземат за да се заштитат од ваквите ситуации, а еден од потенцијалните чекори е да бидат бојкотирани мечевите на американската тенисерка.

Од Серена Вилијамс тие в сабота ќе побараат јавно извинување и доколку го стори тоа, тогаш ќе ја делат правдата на нејзините мечеви.

„Серена е во право, имаше сексизам“

ИТФ го брани својот судија по скандалот со Серена: Нашиот судија беше професионален©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сорентино му „врати“ на Роналдо за скршената глава, но Јуве победи (видео)

Јувентус стигна до рутинска 3:0 победа над Киево во својот прв меч во 2019 година, за да покаже дека зимската пауза не влијаела на формата на доминантниот тим во Италија во последната деценија.
Даглас Кошта го отвори резултатот во 13. минута, а до фини…

Објавено пред

Јувентус стигна до рутинска 3:0 победа над Киево во својот прв меч во 2019 година, за да покаже дека зимската пауза не влијаела на формата на доминантниот тим во Италија во последната деценија.

Даглас Кошта го отвори резултатот во 13. минута, а до финишот на полувремето беше решен победникот откако Емре Џан во 45. минута зголеми на 2:0.

Кристијано Роналдо имаше шанса да се запише во листата на стрелци на стартот на второто полувреме кога во 52. минута беше досуден пенал за играње со рака, меѓутоа ветеранот на голот на клубот од Верона, 40-годишниот Стефано Сорентино ја фати „жива“ топката на Португалецот.

Сорентино излезе на насловните страници на италијанските медиуми, откако во првиот меч на Роналдо за Јуве во август, кога по еден остар дуел со Португалецот заврши во болница. Јуве тој натпревар го доби со гол во 93. минута.

Конечните 3:0 ги постави Даниеле Ругани во 83. минута од мечот.

Фото: ЕПА

Сорентино ќе го памети дебито на ЦР7 откако заврши во болница

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија во најдраматичниот меч досега ја „собори“ Хрватска

Германија се пласираше во полуфиналето на Светското првенство на домашен терен, откако во исклучително драматичен меч со 22:21 (11:11) ја совлада Хрватска.
Во дуел полн со пресврти, со огромна поддршка од публиката, на крај „маншафт“ стигна до победа с…

Објавено пред

Германија се пласираше во полуфиналето на Светското првенство на домашен терен, откако во исклучително драматичен меч со 22:21 (11:11) ја совлада Хрватска.

Во дуел полн со пресврти, со огромна поддршка од публиката, на крај „маншафт“ стигна до победа со која е во полуфиналето заедно со Франција од групата Е, додека Хрватска по големите амбиции мора да жали за поразот во претходниот меч од Бразил.

Фабијан Виде ги предводеше Германците со шест гола од шест удари, Уве Генсхајмер додаде четири, додека кај  „каубоите“ Карачиќ и Штрлек постигнаа четири гола.

Вториот ко-домаќин, Данска пак, исто така е на чекор до борба за медалите, откако со 26:20 рутински ја совладаа репрезентацијата на Египет.

Фото: ЕПА

СП РАКОМЕТ ГЕРМАНИЈА/ДАНСКА

ГРУПА Е

Шпанија – Бразил 36:24 (19:13)

Хрватска – Германија 21:22 (11:11)

Табела: 1.Франција 7, 2.Германија 7, 3.Шпанија 4, 4.Хрватска 4, 5.Бразил 2, 6.Исланд 0

ГРУПА Ф

Шведска – Норвешка 27:30 (14:17)

Египет – Данска 20:26 (11:11)

Табела: 1.Данска 8, 2.Шведска 6, 3.Норвешка 6, 4.Унгарија 3, 5.Египет 1, 6.Тунис 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците го „прегазија“ Бразил, Норвешка со „стапица“ за Швеѓаните

Шпанија, за разлика од Хрватска, не дозволи Бразил да направи нова сензација, победувајќи ги со 36:24 за да ги заддржат шансите за пласман во полуфиналето на СП во Германија и Данска и да ја искомпликуваат ситуацијата во групата Е.
Со победата, Бразил …

Објавено пред

Шпанија, за разлика од Хрватска, не дозволи Бразил да направи нова сензација, победувајќи ги со 36:24 за да ги заддржат шансите за пласман во полуфиналето на СП во Германија и Данска и да ја искомпликуваат ситуацијата во групата Е.

Со победата, Бразил дефинитивно нема шанси за пласман во полуфиналето, а сега вечерва Хрватска мора да го изненади домаќинот Германија ако сака да ги заддржи шансите за пласман, а и Шпанците во последното коло играат со Германија.

Феран Соле повторно беше најсилна алка во играта на Шпанците, со шест гола, а по пет постигнаа Кањелас и Арино. За Бразил, Лантаро и Нантеш имаа по четири гола.

Во групата Ф, Швеѓаните го загубија својот прв меч на Мундијалот, откако Норвешка ги изненади со 30:27 за трите нордиски репрезентации, заедно со Данска да останат во игра за пламсан во полуфиналето.

СП РАКОМЕТ ГЕРМАНИЈА/ДАНСКА

ГРУПА Е

Шпанија – Бразил 36:24 (19:13)

Хрватска – Германија 20.30 ч.

Табела: 1.Франција 7, 2.Германија 5, 3.Шпанија 4, 4.Хрватска 4, 5.Бразил 2, 6.Исланд 0

ГРУПА Ф

Шведска – Норвешка 27:30 (14:17)

Египет – Данска 20.30 ч.

Табела: 1.Данска 6, 2.Шведска 6, 3.Норвешка 6, 4.Унгарија 3, 5.Египет 1, 6.Тунис 0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Најмалку 14 лица загинаа во пожарот кај Керчскиот теснец

Во пожарот кој зафати два брода кои пловеле под знамето на Танзанија кај Керчскиот теснец, во Црното море, загинаа најмалку...

Македонија1 час

Расправата во грчкиот парламент за договорот од Преспа ќе трае четири дена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот...

Македонија12 часа

Трајковски: Дисциплинската постапка против мене е напад врз правата на пациентите

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој зеде боледување за да замине во Будимпешта, каде што беше фотографиран заедно со експремиерот Никола Груевски,...

Македонија14 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија16 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија17 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија17 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија17 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија19 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија20 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија20 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски21 час

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски22 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести22 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија22 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет22 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија23 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион1 ден

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет1 ден

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Досие