Контакт

Спорт

Судијата Обрадовиќ доби 30 дена притвор!

Фудбалскиот судија Срѓан Обрадовиќ по сослушувањето во Јагодина, каде што негираше да направил злоупотреба на службената положба доби притвор од 30 дена.
Обрадовиќ стана „познат“ на Интернет по досудениот пенал во мечот меѓу Спартак и Раднички Ниш во С…

Објавено пред

Фудбалскиот судија Срѓан Обрадовиќ по сослушувањето во Јагодина, каде што негираше дека направил злоупотреба на службената положба, доби притвор од 30 дена.

Обрадовиќ стана „познат“ на интернет по досудениот пенал во мечот меѓу Спартак и Раднички Ниш во Суботица, иако немаше никаква причина за удар од белата точка. Судот одлучи тој да биде во притвор за да не може да влијае на сведоците.

Според „Вечерње новости“, во обвинението стои дека тој ги фаворизирал домаќините на мечот, Спартак, иако при сослушувањето објаснувал дека направил случајна грешка. Обрадовиќ е во притвор во затворот во Клиса.

Српски судија го досуди најсмешниот пенал во историјата (Видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Серена ја згази Бушар

Серена Вилијамс за 71 минута игра избори пласман во третото коло на Австралија опен. Американката во второто коло ја победи Јуџини Бушар од Канада 6/2, 6/2.
Помладата од сестрите Вилијамс иако имаше проблеми со сервисот, особено во првиот сет, без проб…

Објавено пред

Серена Вилијамс за 71 минута игра избори пласман во третото коло на Австралија опен. Американката во второто коло ја победи Јуџини Бушар од Канада 6/2, 6/2.

Помладата од сестрите Вилијамс иако имаше проблеми со сервисот, особено во првиот сет, без проблем успеа да ја совлада атрактивната Бушар (73. на ВТА листата).

foto: epa

Со фестивал на брејкови започна мечот, во раната фаза беа видени шест брејка, но Серена сепак успеа лесно да го добие првиот сет.

Во вториот кога Американката го најде вистинскиот ритам и со два брејка стави точка на мечот.

Серена во наредното коло ќе игра против Украинката Дајана Јестремска која во три сета успеа да ја елиминира Шпанката Карла Суарез-Наваро. Јестремска мечот со 23.носителка со 6/3, 3/6, 6/1.

foto: epa
Прикажи повеќе...

Спорт

Халеп закажа дуел со Венус Вилијамс

Првата носителка на Австралија опен, Симона Халеп, избори пласман во третата рунда. Романката, слично како и во првото коло мораше да вложи многу труд за да ја мине својата противничка, Американката Софија Кенин.
Халеп е далеку од вистинската форма, пр…

Објавено пред

Првата носителка на Австралија опен, Симона Халеп, избори пласман во третата рунда. Романката, слично како и во првото коло, мораше да вложи многу труд за да ја мине својата противничка, Американката Софија Кенин.

Халеп е далеку од вистинската форма, против Кенин ги имаше сите предуслови за да забележи лесна победа, но кога го доби првиот сет 6:3 и поведе со 3:0, ѝ дозволи на Американката да се врати во мечот, а потоа во тај-брејкот да израмни на 1:1 во сетови.

foto: epa

Кенин, инаку 37. на ВТА-листата, во третиот сет имаше брејк-предност и водство 2:4, меѓутоа до крајот Романката успеа да добие четири гема и да го реши мечот.

Халеп во третото коло ќе игра против Венус Вилијамс. Искусната Американка во три сета 6/3, 4/6, 6/0 ја победи Ализ Корне од Франција.

Од фаворитките второто коло го минаа Џорџи, Севастова, Ванг, Плишкова, Свитолина, Мертенс, Женг и Осака.

foto: epa
Прикажи повеќе...

Спорт

Андоновски: Раул да беше Македонец, ќе го сменевте на полувремето

Македонскиот селектор Раул Гонзалес, поради начинот на кој што игра репрезентацијата на Светското првенство добива се повеќе критичари. Најмногу замерки ониена кои ракометот име професионална определба имаат на тврдоглавото форсирање на играта в нападо…

Објавено пред

Македонскиот селектор Раул Гонзалес, поради начинот на кој игра репрезентацијата на Светското првенство, добива сè повеќе критичари. Најмногу забелешки имаат оние на кои ракометот им е професионална определба, и тоа на тврдоглавото форсирање на играта во нападот 7 на 6.

Веселин Вујовиќ во колумна напиша дека Раул се однесува како Македонија да му е попатна станица и му изгледа како човек што со душа чекал да заврши првенството за да може да ѝ се посвети на работата во Пари Сен Жермен.

Македонија синоќа одигра одлично во првото полувреме против Шпанија, а потоа ракометарите исчезнаа од теренот и „црвената фурија“ забележа лесна победа (21:32).

Играта и тактичката определба го натера на социјалните мрежи со коментар да се огласи и тренерот на Охрид, Горан Андоновски.

„Со 7 на 6 за 2 минути загуби меч. Утре пак нека игра 7 на 6 поради нечие его да ни докажува дека е во право. Кој стигне си игра мајтап со Македонија. Да беше селектор Македонец, ќе го сменевте на полувремето. Не зборувам само за Руал, срамен натпревар со Турција, катастрофа со Грција и овде мајтапи 60 минути 7 на 6. Раул е тренериште, ама мислам дека Македонија му е заморче за експерименти“, напишал поранешниот репрезентативец на Македонија.

Македонските ракометари, вечерва, од 18 часот против Исланд ќе го одиграат клучниот меч за пласман во втората фаза на 26. Светско првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Агенцијата за обезбедување СГС доби нов тендер од 113 илјади евра

Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисес (СГС) која се поврзува со поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, доби нов тендер...

Македонија1 час

Стразбур ја донесе првата пресуда во корист на девојка од Македонија која го смени полот

Европскиот Суд за човекови права во Стразбур денеска за прв пат се произнесе за случај на македонско трансродово лице и...

Македонија3 часа

Владимир Талески и 20 обвинети во „Транспортер“ слушаа разговор меѓу Јанкулоска и Ставрески

Во кривичниот суд во Скопје продолжи изведувањето на писмените докази во случајот на СЈО со кодно име „Транспортер“. Претходно беше...

Монструм Монструм
Македонија3 часа

Косово сè уште молчи за екстрадицијата на обвинетите во ,,Монструм”

Министерството за правда сè уште нема добиено одговор од Косово за екстрадиција на двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското...

Свет3 часа

(Видео) Пронајдена коса од двегодишното дете што падна во бунар во Шпанија

Спасувачките екипи пронајдоа коса од двегодишното дете што падна во длабок бунар во Шпанија. Со ДНК-тестовите е потврдено дека детето...

Свет3 часа

Тереза Меј подготвена да соработува со опозицијата за да се оствари брегзитот

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека на опозицискта Лабуристичка партија ѝ се отворени вратите за преговори за брегзитот, при што...

Вести4 часа

Секој трет вработен во ОН бил сексуално вознемируван

Секој трет вработен во Обединетите нации бил сексуално вознемируван во последните две години, покажува извештај на оваа меѓународна организација, објави...

Свет5 часа

Путин во Белград со двајца двојници

Владимир Путин денеска ќе пристигне во Белград во придружба на 30 најблиски специјалци од Федералната служба за обезбедување, а околу...

Свет6 часа

Исчезната германска туристка пронајдена мртва во австралиската дивина

Телото на една германска туристка, која исчезна претходно овој месец, било пронајдено во средата во пеколно жешката австралиска пустелија, соопшти...

Свет6 часа

Планот на САД за Блискиот Исток: 90 отсто од Западниот Брег за Палестина и поделен Ерусалим

Планот за мирно решавање на кризата на Блискиот Исток, кој го подготвува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, ќе биде...

Регион16 часа

Ципрас ја доби довербата од Парламентот

Со 151 глас, Владата на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја доби довербата во Парламентот по дебатата која траеше два дена....

Европа17 часа

Преживеа Владата на Тереза Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. 306 пратеници гласаа против Меј, а 325 за неа....

Македонија18 часа

(Видео) Власта и опозицијата се договорија – Антикорупциска ќе има увид во банкарските сметки на функционерите

Прашањето за директен увид во сметките на носителите на јавни функции е затворено, Државната комисија за спречување  корупцијаа ќе има...

Македонија21 час

Избега еден од осудените напаѓачи на Села, распишана е потерница

Никола Војминовски, кој е осуден на 13 и пол години затвор за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на...

Економија21 час

И официјално заврши стечајот за „Фени“, апелација ги одби жалбите

Судот во Велес денес соопшти дека е правосилно одобрен планот за реорганизација на „Фени индустри“ од Кавадарци со што и...

Македонија22 часа

Меѓународна криминална група осомничена за кражби од сефови во македонски банки

Обвинителството отвори истрага против седум лица, и тоа четворица државјани на Украина и по еден државјанин од Молдавија, Казахстан и на...

Македонија23 часа

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност кога младите континуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија23 часа

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциската комисија

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија23 часа

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија24 часа

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Досие