Контакт

Спорт

Судијата Рамос: Не постои судење според мени

Тенискиот судија, Карлос Рамос, конечно се огласи во јавноста по инцидентот што се случи во финалето на Ју-Ес Опен, во женска конкуренција, помеѓу Серена Вилијамс и Наоми Осака.
Серена Вилијамс предизвика скандал, откако судијата, најпрвин поради две о…

Објавено пред

Тенискиот судија Карлос Рамос, конечно, се огласи во јавноста по инцидентот што се случи во финалето на САД опен во женска конкуренција помеѓу Серена Вилијамс и Наоми Осака.

Серена Вилијамс предизвика скандал кога судијата најпрвин поради две опомени, ѝ одзеде поен, а потоа кога Американката влезе во вербална расправија со него и го нарече лажго и крадец, тој реши да ѝ одземе цел еден гем.

Вилијмас го загуби финалето 2:6, 4:6, а по свечената церемонија, таа за медиумите го обвини Рамос за сексизам.

„Добро сум со оглед на сè што се случи. Тоа беше многу деликатна ситуација, но судење според мени. Не грижите се за мене“, изјавил Рамос за весникот „Трибуна експресо“.

Рамос рекол дека ги избегнувал социјалните мрежи и дека само читал балансирани текстови, а не сакал да се обрати во јавноста за да не направи дополнителни проблеми.

Светската тениска федерација (УТФ) застана во одбрана Рамос, а САД опен, поради однесувањето, парично ја казни Серена Вилијамс со 17.000 долари.

Судиите ќе ги бојкотираат мечевите на Серена Вилијамс?

ИТФ го брани својот судија по скандалот со Серена: Нашиот судија беше професионален

„Серена е во право, имаше сексизам“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рамос: Крис и Лео требаше да бидат тука

Синоќешното доделување на наградите, кое ФИФА го организираше во Лондон, мина без фудбалерите што обележа една деценија во светскиот фудбал: Кристијано Роналдо и Лионел Меси.
Наградата за играч на годината ја доби Лука Модриќ, тој освои 29,05 отсто од …

Објавено пред

Синоќешното доделување на наградите, кое ФИФА го организираше во Лондон, мина без фудбалерите што обележа една деценија во светскиот фудбал: Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

Наградата за играч на годината ја доби Лука Модриќ, тој освои 29,05 отсто од гласовите на капитените и селекторите на националните тимови. Втор во изборот е Кристијано Роналдо (19,08 %), а трет Мохамед Салах (11,23 %).

Лионел Меси во оваа конкуренција заврши на петтото место, освојувајќи околу девет отсто од гласовите.

Меси и Роналдо се играчи величини, поради што и вечера, а е денес, медиумоте се занимаваат со нивните одлуки да не се појават во Лондон.

Еден од оние кој ги критикуваше двајцата беше и Серхио Рамос. Капитенот на Реал и шпанската репрезентација, повторно беше избран во тимот на годината.

„Сметам дека Крис и Меси се најдобри играчи во светот. Поради тоа бидејќи се најдобри требаа да бидат на церемонијата каде се избира најдобриот играч во светот. Сакав Лео и Крис да бидат тука, но тие решија да не дојдат. Кога станува збор за Лука, драго мие што ја доби наградата. Имаше неверојатна сезона“, рекол Рамос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Го сакате Рубен Невеш? Платете 110 милиони фунти

Челниците на Вулверхемптон немаат намера да се откажат од услугите на Рубен Невеш. Младиот Португалец е еден од клучните играчи во екипата што ја предводи Нуно Еспирито Санто. Тој минатата сезона за сума од 14 милиони фунти од Порто пристигна во Вувлер…

Објавено пред

Челниците на Вулверхемптон немаат намера да се откажат од услугите на Рубен Невеш. Младиот Португалец е еден од клучните играчи во екипата што ја предводи Нуно Еспирито Санто. Тој минатата сезона за сума од 14 милиони фунти од Порто пристигна во Вувлерхемптон и беше еден од најзаслужните што екипата избори пласман во Премиер лигата.

Невеш со она што го покажува од почетокот на новата сезона го привлече вниманието на големите клубови, а според некои шпекулации Манчестер сити имаат намера да го донесат веќе во јануарскиот преоден рок.

Англиските медиуми објавија дека Вулверхемптон има намера добро да го наплати неговиот трансфер, односно дека тој може да замине само во случај некој да ја плати неговата откупна клаузула, а таа изнесува 110 милиони фунти.

Манчестер сити бара замена за Фернандињо, а ова лето не успеаја да донесат ниту еден од посакуваните играчи за таа позиција. Бразилецот Фред замина во Манчестер јунајтед, а Жоргињо се пресели во Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Капитенот Пандев и селекторот Ангеловски едногласни – Модриќ и Дешам!

По доделувањето на наградите на ФИФА, светската куќа на фудбалот ги објави и детално гласовите на капитените и селекторите на членките на ФИФА, а од нашата репрезентација сигурно гласаа за победниците.
Капитенот Горан Пандев го избра победникот Лука Мо…

Објавено пред

По доделувањето на наградите на ФИФА, светската куќа на фудбалот ги објави и детално гласовите на капитените и селекторите на членките на ФИФА, а од нашата репрезентација сигурно гласаа за победниците.

Капитенот Горан Пандев го избра победникот Лука Модриќ на првото место, пред Антоан Гризман (Атлетико) и Кристијано Роналдо (Реал Мадрид/Јувентус), додека за селекторите гласовите ги додели на Дидие Дешам (Франција), Златко Далиќ (Хрватска) и Зинедин Зидан (Реал Мадрид).

Селекторот Игор Ангеловски имаше малку поинаков и поеклектичен избор на фудбалери, иако го издвои Модриќ како најдобар пред Рафаел Варан (Реал Мадрид/Франција) и Кевин де Бројне (Манчестер сити/Белгија). Кај своите колеги, Ангеловски го избра Дешам како победник пред Далиќ и Зидан.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Виница Виница
Македонија37 минути

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредниве денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори кои произведуваат, подготвуваат...

Свет55 минути

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 час

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ1 час

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет5 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт13 часа

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија19 часа

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија20 часа

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија20 часа

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија21 час

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Виница Виница
Македонија22 часа

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија23 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет1 ден

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија1 ден

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ1 ден

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести1 ден

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа1 ден

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет1 ден

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија2 дена

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура2 дена

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Досие