Контакт

Спорт

ТдФ: „Динамото“ Саган со нова победа, Ван Авермет пак во жолто (видео)

Светскиот шампион Петер Саган стигна до својата втора победа на Тур де Франс оваа година, откако ја доби петтата етапа по 204.5 километри од Лорен до Кимпер, етапа во која првпат велосипедистите се судрија со ридест предел.
Словачкиот ас остана до трка…

Објавено пред

Светскиот шампион Петер Саган стигна до својата втора победа на Тур де Франс оваа година, откако ја доби петтата етапа по 204.5 километри од Лорен до Кимпер, етапа во која првпат велосипедистите се судрија со ридест предел.

Словачкиот ас остана до тркалото на главните ривали во последното искачување, пред во спринтерски финиш да го совлада Италијанецот Сони Колбрели (Бахреин Мерида) и Белгиецот Филип Жилбер (Квик Степ). Саган (Бора-Хансгрое) со оваа победа се зацврсти на лидерската позиција во трката за зелената маичка уште еднаш покажувајќи зошто е трикратен светски шампион.

Шпанскиот ветеран Алехандро Валверде (Мовистар) и Французинот Жулиен Алафилип (Квик Степ) го комплетираа топ 5, додека лидерот во генерален пласман, Белгиецот Грег ван Авермет (Квик Степ) се задоволи со седмото место за уште еден ден да остане со жолтата маичка. Ван Авермет има две секунди предност пред американскиот колега Тиџеј ван Гардерен, додека Жилбер е трет со три секунди послабо време.

Етапата се состоеше од неколку искачувања во Бретања, кои беа доволни „чистите“ спринтери како Марк Кевендиш, Андре Грајпел, Марсел Кител и победникот на две етапи досега, Фернандо Гавирија да останат далеку зад фаворитите. 28-годишниот Саган од друга страна, нема проблем и со ридови и стигна до својата 10. победа во кариерата на Тур де Франс.

Актуелниот шампион Крис Фрум (Тим Скај) и фаворитите како Роман Барде (АГ2Р), Винченцо Нибали (Бахреин Мерида), Наиро Квинтана (Мовистар), Ричи Порти (БМЦ) и Том Думулин (Тим Санвеб) останаа во главната група.

Спорт

Визардс се вратија од -22, Грин со сирената му пресуди на Орландо (Видео)

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.
Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот …

Објавено пред

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.

Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот дел и во еден момент му дозволи на противникот предност од 22 поени (18:40).

Најефикасен кај Визардс беше Џон Вол со 30 поени и осум асистенции, 27 поени постигна Бредли Бил, а Џеф Грин уфрли 20 поени. Тобајас Херис се истакна кај Клиперс со 29 поени.

Портланд Трејлблејзерс славеа во кулниот „Медисон Сквер Гарден“ против Њујорк Никс 118:114. Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, петти натпревар по ред бележи дабл-дабл за Портланд. Против Никс тој имаше учинок од 13 поени и 11 скока.

Бековите, Си-Џеј Мекалум (31 поен) и Демијан Лилард (29 поени) го предводеа Протланд до победата. Најефикасен на натпреварот со 32 поени беше бекот на Никс, Тим Хардавеј јуниор.

Одличен меч на Флорида одиграа Орландо Меџик и Торонто Репторс. Гостите од Канада славеа 91:89, а решавачките поени ги постигна Дени Грин во последната секунда. Грин мечот го заврши со 13 поени, пет повеќе постигна Каваи Ленард. Најефикасен на мечот беше играчот на Орландо Еван Фурние со 28 поени, а Црногорецот Никола Вучевиќ забележа 14 поени и 18 скока.

Победа на Флорида, но во Мајми забележаа Бруклин Нетс 92:104. Играчите на Бруклин во последниот период го решија прашањето околу победникот. Решавачката четвртина ја добија со 30:15.

Дианџело Расел со 20 поени го предводеше Бруклин, додека поен повеќе за Мајами постигна Хасан Вајтсајд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Визардс се вратија од -22, Грин со сирената му пресуди на Орландо (Видео)

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.
Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот …

Објавено пред

Вашингтон Визардс, Торонто Репторс, Бруклин Нетс и Портланд Трејлблејзерс, изминатата ноќ забележаа победи во НБА лигата.

Визардс со голем пресврт забележаа победа над ЛА Клиперс 125:118. Екипата од престолнината на САД, одигра катастрофално во првиот дел и во еден момент му дозволи на противникот предност од 22 поени (18:40).

Најефикасен кај Визардс беше Џон Вол со 30 поени и осум асистенции, 27 поени постигна Бредли Бил, а Џеф Грин уфрли 20 поени. Тобајас Херис се истакна кај Клиперс со 29 поени.

Портланд Трејлблејзерс славеа во кулниот „Медисон Сквер Гарден“ против Њујорк Никс 118:114. Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, петти натпревар по ред бележи дабл-дабл за Портланд. Против Никс тој имаше учинок од 13 поени и 11 скока.

Бековите, Си-Џеј Мекалум (31 поен) и Демијан Лилард (29 поени) го предводеа Протланд до победата. Најефикасен на натпреварот со 32 поени беше бекот на Никс, Тим Хардавеј јуниор.

Одличен меч на Флорида одиграа Орландо Меџик и Торонто Репторс. Гостите од Канада славеа 91:89, а решавачките поени ги постигна Дени Грин во последната секунда. Грин мечот го заврши со 13 поени, пет повеќе постигна Каваи Ленард. Најефикасен на мечот беше играчот на Орландо Еван Фурние со 28 поени, а Црногорецот Никола Вучевиќ забележа 14 поени и 18 скока.

Победа на Флорида, но во Мајми забележаа Бруклин Нетс 92:104. Играчите на Бруклин во последниот период го решија прашањето околу победникот. Решавачката четвртина ја добија со 30:15.

Дианџело Расел со 20 поени го предводеше Бруклин, додека поен повеќе за Мајами постигна Хасан Вајтсајд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити и Барса во трка за Френки Де Јонг

Манчестер сити и Барселона ќе ја водат битката за потписот на талентираниот играч на Ајакс, Френки Де Јонг.
Манчестер сити, минатото лето не успеа да го донесе Жоргињо, кој заедно со својот тренер од Маурицио Саро, од Наполи замина во Челси. Поради тоа…

Објавено пред

Манчестер сити и Барселона ќе ја водат битката за потписот на талентираниот играч на Ајакс, Френки Де Јонг.

Манчестер сити, минатото лето не успеа да го донесе Жоргињо, кој заедно со својот тренер од Маурицио Саро, од Наполи замина во Челси. Поради тоа, но и поради Фернандињо кој веќе има 33 години, Пеп Гвардиола бара уште еден играч од редот за врска.

Де Јонг оваа сезона покажува исклучителен квалитет и во Ајакс, а особено во репрезентацијата на Холандија со која го освои првото место во Групата-1, во Лигата на Нации.

Сити наводно подготвиле сума од 75 милиони фунти (повеќе од 80 милиони евра) за овој млад играч. Отприлика иста сума биле подготвени и на „Ноу Камп“.

Де Јонг има 21 година, а врзан е со договор за Ајакс до 2021 година. Според холандските медиуми Ајакс нема намера да го продаде Де Јонг во јануарскиот преоден рок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување обвинетиот е недозволиво да...

Македонија28 минути

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија34 минути

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет1 час

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет1 час

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија1 час

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија12 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија13 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија15 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија16 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized18 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија18 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски20 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија20 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски20 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија23 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет23 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија24 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Досие