Контакт

Спорт

Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

Доминик Тим, последниот човек кој го совладал Рафа Надал на земјена подлога, покажа дека проблемите со повредите се минато, откако се врати од сет-негатива за 6:7(2)/6:3/6:2 победа над Новак Ѓоковиќ во третото коло на Мастерсот во Монте Карло.
Ждрепкат…

Објавено пред

Доминик Тим, последниот човек кој го совладал Рафа Надал на земјена подлога, покажа дека проблемите со повредите се минато, откако се врати од сет-негатива за 6:7(2)/6:3/6:2 победа над Новак Ѓоковиќ во третото коло на Мастерсот во Монте Карло.

Ждрепката не ги посака двајцата тенисери да се сретнат толку рано на елитните терени во малото кнежевство. Тим, кој го победи Надал во четврт-финалето во Рим во 2017 година, ја забележува само втората победа над Ѓоковиќ по таа на Ролан Гарос минатата сезона.

Ѓоковиќ, кој се враќа по долгата пауза поради повредата на лактот, имаше два одлични меча на стартот во Монте Карло, а откако го доби првиот сет во тај-брејк, едноставно немаше сила против помладиот Австриец.

Иако специјалист за игра на земја, ова е првпат Тим да е во четврт-финалето во Монте Карло.

Фото: ЕПА

Спорт

Маркионе си заминува од Ферари поради здравствени причини

Серџо Маркионе веќе не е претседател и генерален директор на Ферари, по влошувањето на неговата здравствена состојба по операција.
Ферари го именуваше Џон Елкан како негов наследник на позицијата претседател на најстариот и најуспешниот Ф1 тим, додека …

Објавено пред

Серџо Маркионе веќе не е претседател и генерален директор на Ферари, по влошувањето на неговата здравствена состојба по операција.

Ферари го именуваше Џон Елкан како негов наследник на позицијата претседател на најстариот и најуспешниот Ф1 тим, додека на акционерите им е предложено Луис Камилери, поранешен претседател на „Филип Морис“ да биде нов генерален директор на тимот.

„Бордот на директори на Ферари со тага дозна дека претседателот Серџо Маркионе нема да може да се врати на својата работа. Нашите мисли се со неговото семејство и сите сме благодарни за придонесот кој го направи на челото на Скудерија. Џон Елкан е нашиот нов претседател, а Луис Камилери е предлогот за нов генерален директор“, се вели во соопштението на Ферари.

66-годишниот Маркионе, кој исто така е сменет од позицијата на претседател на Фиат-Крајслер, го смени Лука ди Монтеѕемоло по повеќе од 20 години на чело на Ферари во 2014 година. Ди Монтеѕемоло по слабите 1990-ти го водеше тимот во најуспешниот период во историјата, освојувајќи пет титули во низа со Михаел Шумахер од 2000 до 2004 година.

Канаѓанецот со италијанско потекло, Маркионе беше еден од клучните луѓе на бизнис-страната на Ф1, формирајќи алијанса со Мерцедес во обид да ги примораат новите сопственици „Либерти медија“ да ги прифатат нивните предлози за периодот по 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис: Сари сакаше да го растури Наполи

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси.
„Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше …

Објавено пред

Првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, уште еднаш упати жестоки критики кон поранешниот тренер Маурицио Сари, кој минатата недела се пресели во Челси.

„Не се согласувам дека двајцата грешевме. Мислам дека јас не направив ниту една грешка. Имаше договор, јас само можам да кажам дека се однесуваше недозволено, дека ќе напаѓаше играчите за кои мислеше дека не играат добро. Тие играчи многу му дадоа. Тој ги масакрираше на тренинзите, но тие секогаш добро реагираа“, рекол Де Лаурентис.

Претседателот на Наполи рекол дека Сари имал намера да го растури тимот и дека сакал да ги земе сите најдобри играчи. До сега Сари го зеде само Жоргињо.

„Сакаше целиот тим да го однесе во Англија и да го растури. Морав да седнам и тоа да го решам со Марина Грановскаја. Го сакаше Жоргињо и му го дадов откако разговарав со Анчелоти, бидејќи ми кажа дека повеќе ќе го игра Дијавара и дека сака Хамшик да игра повеќе во средината“, завршил Де Лаурентис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пехарот од светското првенство Гризман го однесе дома

Францускиот репрезентативец, Антоан Гризман, пехарот од светското првенство го однел во родниот град Макон.
Тој пред своите сограѓани се појавил во петокот, пет дена по триумфот на Франција над Хрватска 4:2 во големото финале. Гризман, беше стрелец на …

Објавено пред

Францускиот репрезентативец, Антоан Гризман, пехарот од светското првенство го однел во родниот град Макон.

Тој пред своите сограѓани се појавил во петокот, пет дена по триумфот на Франција над Хрватска 4:2 во големото финале. Гризман, беше стрелец на вториот гол за Франција.

Гризман, неговата сопруга и ќерка биле пречекани од 2.000 луѓе во центарот на Макон. Секако, Гризман на сограѓаните им ја презентирал репликата од пехарот.

Напаѓачот на Атлетико Мадрид на Светското првенство ги одигра сите седум натпревари и постигна четири гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести21 минута

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија1 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија20 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет23 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет2 дена

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија
Вести2 дена

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и...

Досие