Контакт

Спорт

Томас Милер ги пропушта дуелите со Ливерпул

Томас Милер, поради суспензија, ќе ги пропушти двата натпревари кои Баерн Минхен ќе ги одигра против Ливерпул, во осмина-финалето во Лигата на шампионите.
Милер, во последното коло, во фазата по групи, доби директен црвен картон. Напаѓачот беше исклуче…

Објавено пред

Томас Милер, поради суспензија, ќе ги пропушти двата натпревари кои Баерн Минхен ќе ги одигра против Ливерпул, во осмина-финалето во Лигата на шампионите.

Милер, во последното коло, во фазата по групи, доби директен црвен картон. Напаѓачот беше исклучен поради бруталниот старт врз левиот бек на Ајакс, Николас Таљафико.

УЕФА објави дека, поради интензитетот на стартот, Милер добил суспензија од два натпревари. Исто така УЕФА го казнија и Баерн, парично со 8.000 евра, поради тоа што навивачите на дуелот со Ајакс користеле пиротехника.

Парична казна од 20.000 доби и Ајакс, бидејќи на истиот натпревар навивачите фрлале разни предмети на теренот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чилвел посакува трансфер во Челси

Објавено пред

Левиот бек на Лестер Бен Чилвел изразил желба во летниот преоден рок да се пресели во Челси, тврди новинарот Фабрицио Романо.

Чилвел знае дека тренерот на Челси Френк Лампард има желба го донесе на „Стенфорд Бриџ“ и нема да се противи доколку клубовите се договорат. Доколку не успеат преговорите со Лестер тогаш алтернатива ќе биде Николас Таљафико од Ајакс.

„Сините“ од Лондон досега се најактивни на фудбалскиот пазар, веќе обезбедија две супер-засилувања. Од наредната сезона за Челси ќе играат Хаким Зијеш и Тимо Вернер.

Инаку доколку Чилвел се пресели во Челси тогаш тренерот на Лестер Брендан Роџерс ќе се обиде да го донесе Киран Тирни од Арсенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома и Атлетико можеле да го донесат Лаутаро за малку пари

Објавено пред

Лаутаро Мартинез е еден од играчите кои ќе го обележат летниот преоден ток. Откупната клаузула во неговиот договор изнесува 111 милиони евра во периодот од 1 до 15 јули. Интер ќе заработи пет пати поголема сума од онаа што ја плати кога го донесе Лаутаро пред две години.

Малку е познато дека Атлетико Мадрид и Рома пред Интер имале можност за малку пари да го земат аргентинскиот напаѓач.

На почетокот на 2018 година Лаутаро им бил понуден на овие две екипи за само осум милиони евра. Во Мадрид и Рим не биле сигурни во квалитетите на напаѓачот, кој само неколку месеци подоцна се пресели во Интер и тоа за 20 милиони евра.

Сега тој според договорот вреди пет пати повеќе.

Оваа сезона Лаутарто Мартинез одиграл 31 натпревар за Интер на кои постигнал 16 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Објавено пред

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари, објави компанијата „Најки“ во чија сопственост е овој бренд кој е направен за легендарниот кошаркар Мајкл Џордан.

Џордан кој во текот на целата своја кариера и како играч и како сопственик на франшиза се држел настрана од политиката неодамна се огласи на социјалните мрежи со порака против расизмот.

„Тажен сум, потресен и бесен. Насекаде гледам болка и изливи на лутина и фрустрација. Ги поддржувам оние кои се борат против расизмот и насилството против црномурните луѓе во нашата земја“, објави пред неколку дена Џордан.

„Најки“ преку брендот ќе вложува во борбата против расизмот.

„Ние сме Џордан бренд, црна заедница. Тоа е повеќе од еден човек. Секогаш ни беше семејство. Ние сме претставници на горда заедница која ги надминала пречките, се борела против дискриминација во заедниците ширум светот и која секојдневно работи за да ги избрише дамките од расизмот“.

„Денес сакаме да објавиме дека Мајкл Џордан и брендот Џордан ќе им донираат 100 милиони долари во наредните десет години на организациите кои се работат на расната еднаквост, социјалната правда и постигнувањето на поголеми успеси во образованието“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет1 час

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт2 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија12 часа

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет15 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија17 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија18 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија18 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија19 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија19 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија20 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија22 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет22 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ23 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа1 ден

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион2 дена

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион2 дена

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија2 дена

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ2 дена

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Досие