Контакт

Спорт

Трагедија на Мадагаскар – еден починат, 37 повредени во стампедо пред мечот со Сенегал (видео)

Еден човек го загуби животот, а 37 се повредени во стампедо пред стартот на мечот од квалификациите за Африканскиот куп на нации помеѓу Мадагаскар и Сенегал во Антананариво во неделата.
Локалната болница потврди дека еден човек го загубил животот, отка…

Објавено пред

Еден човек го загуби животот, а 37 се повредени во стампедо пред стартот на мечот од квалификациите за Африканскиот куп на нации помеѓу Мадагаскар и Сенегал во Антананариво во неделата.

Локалната болница потврди дека еден човек го загубил животот, откако илјадници фанови се обидоа да влезат на стадионот „Мунисипал де Махамасина“ во престолнината пред мечот со фаворитите Сенегал. Гледачите се собираа пред мечот во 14.30 часот од утрото, и кога се отворија портите на стадионот следуваше стампедо.

И покрај овој инцидент, мечот во Мадагаскар продолжи според планот и заврши 2:2 пред полн стадион.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн нема да го откупат договорт на Родригез

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен Ковач со нетрпение чекал да заврши сезоната за да го врати Хамес Родригез во реал Мадрид. „Марка“ и „Билд“ пишуваат дека Баерн нема да го откупат договорот на Колумбиецот.

На крајот од сезоната истекува две годишната позајмица на Родригез во Минхен. Клубовите имаат договор дека Баерн може да го откупи неговиот договор за 42 милиони евра, што според два влијателни медиуми нема да се случи.

Родригез кај Ковач нема дефиниран статус, беше стартер на почетокот, потоа беше резерва, во еден период воопшто не конкурираше за место во тимот. Откако се врати во стартната постава доживеа нов шок кога не играше во дербито со Борусија Дортмунд.

По дербито, на наредните два натпревари Колумбиецот доби само десет минути на теренот, што медиумите го толкуваат како јасен знак дека тој ќе биде вратен во Реал.

„Не сакаме да платиме 42 милиони евра за фудбалер што не во преден план“, рекол претседателот на Баварците, Ули Хенес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реално е Јовиќ да потпише за Реал

Објавено пред

Спортскиот директор на Ајнтрахт од Франкфурт, Фреди Бобич, говорел за можниот трансфер на Лука Јовиќ во Реал Мадрид.

Вечера, шпанските медиуми објавија дека Реал ги победил конкурентите Баерн, Челси и Барселона и дека српскиот репрезентативец ќе се пресели на „Сантијаго Бернабеу“ за сума од 60 милиони евра.

„Големи се шансите Јовиќ да потпише за Реал. Се надевам и сакам да остане во Ајнтрахт, но во исто време сум и реален, знам дека кога гигант каков што е Реал сака да донесе наш играч, дека тука ние немаме шанси да го задржиме“, рекол Бобиќ за телевизијата ЗДФ.

Ајнтрахт минатата недела го откупи договорот на Јовиќ од Бенфика за шест милиони евра. Јовиќ изминатите две сезони за Ајнтрахт играше како позајмен фудбалер. Оваа сезона тој има постигнато 25 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Денвер водат против САС, Филаделфија ги решија Нетс (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Филалделфија изборија дуел во полу-финалето во Источната конференција, во НБА лигата, против Торонто Репторс. Изминатата ноќ триумф запишаа и Денвер Нагетс, за предност од 3-2 во серијата со Сан Антонио Спарс.

Филалдлефија беа поразени во првиот меч од серијата со Бруклин Нетс, а потоа ги добија наредните четири и се пласираа во полу-финалето. Петтиот меч од серијата Филалделфија го доби убедливо со 122.100.

Екипата до победата ја предводеше Џоел Ембид со 23 поени и 13 скока, односно Бен Симонс кој забележа 13 поени, 5 скока и 8 асистенции. Одличен меч одигра и српскиот џин Бобан Марјановиќ (7 поени, 7 скока, 4 асистенции).

Сонародникот на Марјановиќ, Никола Јокиќ, беше еден од најзаслужните за победата на Денвер Нагетс над Сан Антонио Спарс 108:90.

Јокиќ реализира 16 поени, 11 скока и 8 асистенции, поен повеќе постигна Вил Бартон, а најефикасен кај Нагетс беше Џамал Мареј со 23 поени.

Во редовите на Сан Антонио со по 17 поени се истакнаа Ламаркус Олдриџ и Демар Дерозан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија6 минути

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од Судот, во изјава...

Македонија36 минути

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, за „Макфакс“ вели дека е невозможно реисот Сулејман Реџепи да оствари средба со...

Македонија2 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет2 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија16 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет21 час

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија22 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ23 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ23 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 ден

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет1 ден

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ2 дена

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа2 дена

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 20192 дена

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет2 дена

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Досие