Контакт

Спорт

Тринкиери е новиот тренер на Партизан

Италијанецот Андреа Тринкиери ќе биде новиот тренер на кошаркарите на Партизан од Белград. Оваа информација ја пренесоа српскиот весник „Журнал“ и специјализираниот кошаркарски портал „Спортандо“.
Тринкиер од вчера е во Белград, а во текот на ноќта усп…

Објавено пред

Италијанецот Андреа Тринкиери ќе биде новиот тренер на кошаркарите на Партизан од Белград. Оваа информација ја пренесоа српскиот весник „Журнал“ и специјализираниот кошаркарски портал „Спортандо“.

Тринкиер од вчера е во Белград, а во текот на ноќта успешно ги завршил преговорите со претседателот на Партизан.

Италијанецот во еден од најтрофејните клубови од просторите на поранешна Југославија доаѓа во мнугу чувствителен момент, кога тимот се наоѓа во серија од пет порази.

Поради лошите резултати, Ненад Чанак, во саботата по поразот од Задар во Белград, си поднесе оставка.

Најголемите успеси во кариерата Тринкиери г постигнал со Бамберг. Со оваа екипа три години по ред ја освојуваше шампионската титула во Германија, но во февруари оваа година тој доби отказ.

Тринкиери работел во Триболди, Јувекасерта, Верона и Канту, а бил и селектор на Грција.

Спорт

Бобан шокираше со изјавата: Драго ми е што Звезда го победи Ливерпул

Легендарниот хрватски фудбалер, Звонимир Бобан рекол дека му е драго што Црвена Звезда го победи Ливерпул во Лигата на шампиони.
Бобан, кој сега работи за ФИФА, во текот на престојот во главниот град на БиХ изјавил:
„Ја гледав Звезда со Ливерпул. Беше…

Објавено пред

Легендарниот хрватски фудбалер Звонимир Бобан рекол дека му е драго што Црвена Звезда го победи Ливерпул во Лигата на шампиони.

Бобан, кој сега работи за ФИФА, во текот на престојот во главниот град на БиХ изјавил:

„Ја гледав Звезда со Ливерпул. Беше тоа цврст натпревар за играчите на Звезда. Секогаш ми е драго кога ќе видам некој оттука кога ќе направи голем резултат“.

Изјавата на прославениот фудбалер чуди затоа што општо е познато неговото националистичко определување.
За потсетување, Бобан во 1990 година беше учесник во инцидентот на „Максимир“ во Загреб на мечот Динамо – Звезда кога нападна полицаец. Нередите на стадионот беа иницијална каписла за војната во СФРЈ.

Видео снимка за потсетување:

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ од јануари во старото јато – Милан

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (37) според најавите од Италија, од јануари повторно ќе биде член на италијански Милан. Голгетерот во кариерата 2 години играше во Милан, притоа во 2011 година со „росонерите“ стана и шампион на И…

Објавено пред

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (37) според најавите од Италија, од јануари повторно ќе биде член на италијански Милан. Голгетерот во кариерата 2 години играше во Милан, притоа во 2011 година со „росонерите“ стана и шампион на Италија.

Информациите се дека напаѓачот се договорил со раководството на Милан за плата од 2 милиони евра за следните 6 месеци. Во договорот има и опција за уште една сезона во тимот.

Ибрахимовиќ моментно е играч на Лос Анџелес Галакси во МЛС – Лигата. Тој во својата прва сезона во САД постигна 22 гола и имаше 10 асистенции.

Додека беше дел од Милан, во периодот од 2010 до 2012 година, тој на 85 натпревари постигна 56 голови.

Погледнете дел од погодоците на Ибракадабра во Милан:

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ од јануари во старото јато – Милан

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (37) според најавите од Италија, од јануари повторно ќе биде член на италијански Милан. Голгетерот во кариерата 2 години играше во Милан, притоа во 2011 година со „росонерите“ стана и шампион на И…

Објавено пред

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (37) според најавите од Италија, од јануари повторно ќе биде член на италијански Милан. Голгетерот во кариерата 2 години играше во Милан, притоа во 2011 година со „росонерите“ стана и шампион на Италија.

Информациите се дека напаѓачот се договорил со раководството на Милан за плата од 2 милиони евра за следните 6 месеци. Во договорот има и опција за уште една сезона во тимот.

Ибрахимовиќ моментно е играч на Лос Анџелес Галакси во МЛС – Лигата. Тој во својата прва сезона во САД постигна 22 гола и имаше 10 асистенции.

Додека беше дел од Милан, во периодот од 2010 до 2012 година, тој на 85 натпревари постигна 56 голови.

Погледнете дел од погодоците на Ибракадабра во Милан:

Прикажи повеќе...

Најново

Uncategorized3 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија3 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски4 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија4 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски5 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија7 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет8 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија8 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“8 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски9 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски9 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа10 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија11 час

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија11 час

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија23 часа

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет23 часа

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија1 ден

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија1 ден

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија1 ден

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион1 ден

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Досие