Контакт

Спорт

Украина: 35 клуба и 300 луѓе местеле натпревари

Украинските власти обвинија 35 фудбалски клуба поради учество во местење на резултати. Пет од обвинетите клубови се натпреваруваат во елитниот ранг на украинскиот фудбал, но меѓу тие пет не се двете најдобри екипи, Шахтјор и Динамо Киев.
Полицијата, во…

Објавено пред

Украинските власти обвинија 35 фудбалски клуба поради учество во местење на резултати. Пет од обвинетите клубови се натпреваруваат во елитниот ранг на украинскиот фудбал, но меѓу тие пет не се двете најдобри екипи, Шахтјор и Динамо Киев.

Полицијата, во вторникот, влегла во просториите на клубовите, а подоцна властите соопштиле дека криминални банди организирале масовно местење на натпревари.

Ненадејната акција на украинската полиција одекна низ Европа бидејќи метрополата Киев, в сабота, ќе биде домаќин на финалниот меч во Лигата на шампионите.

Властите објавиле дека целата операција открила пет криминални групи што биле вмешани во најмалку 57 наместени натпревари. Во местењето натпревари биле вклучени повеќе од 300 лица.

„Собиравме документација и докази повеќе од една година“, рекол шефот на украинската полиција, Серхиј Књазев.

Од друга страна, министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков, се огласил на Фејсбук.

„Меѓу вмешаните во местењето на натпреварите има и претседатели на клубови, поранешни и актуелни играчи, тренери, судии и комерцијални организации“.

Тој дополнил дека сите што биле вмешани, на годишно ниво, заработувале и до пет милиони долари, во обложувалниците низ Азија.

И покрај акцијата на украинската полиција досега не е покренато ниту едно обвинение.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн испуштија победа во 92 минута (Видео)

Објавено пред

Бундес-шампионите фудбалерите на Баерн Минхен останаа без планираната победа во Аугсбург, откако примија гол во 92 минута. Победа во финишот испуштија и фудбалерите на Лајпциг.

Аугсбург против шампионот постигна гол од првиот напад на мечот. Рихтер го совлада Нојер во втората минута. Баварците израмнија во 14 минута преку Левандовски, а целосен пресврт направија со голот на Гнабри во 49 минута. баерн го шокираше Исланѓанецот Финбогасон во 92 минута.

Лајпциг имаа можност да дојдат до првото место во лигата меѓутоа не успаја да го совладаат Волфсбург.

Вернер погоди за Лајпциг во 54 минута, а конечните 1-1 ги постави Вегхорст во 82 минута.

Бундес лига, 8.коло:

Дизелдорф-Мајнц 1:0
Унион Берлин-Фрајбург 2:0
Вердер-Херта 1:1
Аугсбург-Баерн Минхен 2:2
Лајпциг-Влфсбург 1:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар ремизираше, Работнички го допре дното

Објавено пред

Ремиот на Вардар со Македонија и поразот на Работнички на домашен терен од Струга го обележаа 10 коло во Првата македонска фудбалска лига.

Вардар по речиси шест години не успеа да победи кај Македонија ЃП. Имаа „црвено-црните“ предност од 46 со голот на Аврамовски. Предноста на Вардар ја поништо Јашаровски во 79 минута.

Фудбалерите на Работнички се во длабка криза, а по поразот од Струга „романтичарите“ паднаа го презедоа фенерот.

Цаке го најави изненадувањето во десеттата минута, потоа израмни Тошевски во 52, а конечниот резултат го постави Османи во 73 минута.

Резултати, 10 коло:

Борец-Шкупи 2-1
Македонија ЃП-Вардар 1-1
Силекс-Ренова 3-0
Работнички-Струга 1-2

вчера: Шкендија-Академија Пандев 0-1

ТАБЕЛА: Вардар 21, А.Пандев 21, Македонија ЃП 16, Шкупи 13, Ренова 13, , Силекс 12, Шкендија 11Струга Трим Лум 11, Борец 11, Работнички 10.

фото/fkrabotnicki.com

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеколен план на Милан: Гвардиола тренер, Овермарс спортски директор

Објавено пред

Милан имале пеколен план како да се вратат во светскиот врв. Како што објави „Мундо Депортиво“, групацијата „Елиот“ за тренер го сакаат Пеп Гвардиола, а за спортски директор Марк Овермарс.

Милан во летниот преоден рок беа активни на трансфер-пазарот меѓутоа засилувањата барем досега не ги оправдаа инвестициите. Милан се на 13 место на табелата со три победи во седум кола поради што отказ доби тренерот Марко Џанпаоло.

На местото на Џанпаоло дојде Стефано Пиоли меѓутоа во „Елиот“ сметале дека е потребно големо тренерско име за да се врати клубот во врвот. Тие ни помалку ни повеќе за прв тренер го сакале Пеп Гвардиола, а за спортски директор креаторот на Ајакас, тим што минатата сезона играше полу-финале во Лигата на шампионите, Марк Овермарс.

Проблем за Милан секако ќе претставува фактот што двајцата се врзани со договори за Манчестер сити, односно Ајакс.

Гвардиола има договор со „граѓаните“ до 2021 година, додека Овермарс неодамна ја продолжил соработката со Ајакс до 2024 година.

„Мундо Депортиво“ пишува дека во случај Овермарс да ја прифати понудата тогаш од клубот ќе мора да заминат Паоло Малдини и Звонимир Бобан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет2 часа

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ3 часа

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија7 часа

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести8 часа

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија8 часа

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија8 часа

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет9 часа

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија10 часа

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа10 часа

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Македонија11 час

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Северна Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Северна Македонија и за Албанија.Стејт департментот наведува...

Спорт21 час

Батистута повторно на операција: Ги молев лекарите да ми ги ампутираат нозете

Аргентинската фудбалска легенда, Габриел Батистута открива дека ги молел лекарите да му ги ампутираат нозете по големите проблеми со повредите...

Македонија22 часа

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019...

Македонија1 ден

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура1 ден

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија1 ден

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија1 ден

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија1 ден

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа1 ден

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Досие