Контакт

Спорт

Ули Хенес: Борусија е фаворит, ние сме аутсајдери!

Првиот човек на минхенски Баерн, Ули Хенес изненадувачки призна дека неговиот тим овојпат не е фаворит на дербито од Бундес лигата, викендов против Борусија Дортмунд.
Хенес е категоричен дека Баерн на натпреварот во сабота од 18:30 часот ќе влезе како …

Објавено пред

Првиот човек на минхенски Баерн, Ули Хенес изненадувачки призна дека неговиот тим овојпат не е фаворит на дербито од Бундес лигата, викендов против Борусија Дортмунд.

Хенес е категоричен дека Баерн на натпреварот во сабота од 18:30 часот ќе влезе како аутсајдер.

„Во Дортмунд ние не одиме како фаворити, како аутсајдери, првпат по подолго време. Дортмунд игра доста добро сезонава, без сомневања“ – вели Хенес.

Тимот на тренерот Нико Ковач синоќа неубедливо повторно славеше со идентичен резултат како и на гости, (2:0) против АЕК од Атина. Екипата пак на Борусија Дортмунд ова коло во ЛШ загуби од Атлетико во Мадрид со 2:0.

Дортмунд сеуште е без пораз во Бундес лигата.

Спорт

Повредата е минато, Нејмар се враќа викендов против Монако

Објавено пред

Бразилската фудбалска ѕвезда, Нејмар утре конечно се враќа на фудбалскиот терен, изјави тренерот на ПСЖ, Томас Тухел.

Герменецот рече дека скоро сигурно Нејмар ќе биде дел од составот на неговиот тим во дуелот против Монако. Со победа „светците“ уште сега можат да ја осигураат титулата во Лига 1, иако ПСЖ на последните три меча освои само еден бод.

Нејмар нема настап за својот клуб уште од јануари годинава кога го повреди стапалото, а претходно настапи на 13 првенствени меча на кои постигна 13 гола.

Тухел информираше дека Едисон Кавани е новата повредена ѕвезда на тимот од „Паркот на принцовите“, но најави дека Уругваецот ќе биде подготвен за финалето на Купот на Франција против Рен за седум дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Покетино добива 150 милиони фунти за летна „генералка“ во Тотенхем

Објавено пред

Пласманот во полуфиналето во Лигата на шампиони толку многу ги воодушеви челниците на Тотенхем, па решија да го „одврзат ќесето“ за летниот преоден рок. Цела година Спарси не донесоа ниедно засилувања, а тренерот Покетино го „крпеше“ составот со играчите кои му беа на располагање.

„Дејли мејл“ пласираше информација дека ова лето стратегот на лондонскиот клуб ќе има на располагање 150 милиони фунти за купување нови играчи. Наводно 60 милиони веќе се обезбедени, а остатокот би требало да се инкасира од продажбата на играчи.

Аргентинецот Покетино бара пет засилувања за наредната сезона, лев бек, двајца централни играчи во средината на теренот, еден офанзивен играч за врска и резервен напаѓач. Не е тајна дека Србинот Александар Митровиќ е на мета на Тотенхем, а проценката е дека би можело Фулам да го продаде за 20 милиони фунти.

Најблизу до излезната врата од клубот е Кристијан Ериксен кој се порзува со Реал Мадрид, а неговата цена е 75 милиони фунти. Тотенхем тешко дека ќе го задржи и Тоби Алдервирелд чија цена е околу 25 милиони фунти.

Англичаните тврдат дека клубот би можеле да го напуштат и Киеран Трипие, Дени Роуз и Виктор Ванјама.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразилецот Роналдо не потпишал за ПСЖ од бизарна причина

Објавено пред

Легендарниот бразилски напаѓач, Роналдо во 1997 година бил пред потпис со француски ПСЖ, но тогашните сопственици на клубот, тв куќата „Канал +“ од крајно бизарна причина не се согласиле на трансфер.

Роналдо милиметри го делеле од францускиот великан. Се било подготвено, се чекал само потписот. Меѓутоа „Канал +“ се откажал затоа што се плашеле дека со неговото доведување на себе ќе ја навлече љубомората на големиот ривал на „светците“, Олимпик Марсеј, па тоа ќе влијае на гледаноста.

По пропаѓањето на можноста Роналдо да заигра на „Паркот на принцовите“, тој направи трансфер во Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20191 час

Поради изборите МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за...

Топ2 часа

Трактор и три возила се судрија кај Струмица

Сообраќајка помеѓу трактор и три возила се случила синоќа на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“. МВР...

Топ2 часа

Сообраќајна несреќа на улица во Скопје, меѓу повредените и деца

Пет лица со повреди биле пренесени во болница по сообраќајна несреќа што се случила вчера на улицата „Кемал Сејфула“ во...

Европа2 часа

Јункер: Постои страв дека ќе дојде до брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на...

Свет2 часа

Во Египет референдум за продолжување на мандатот на претседателот

Египѓаните на референдум ќе гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал Сиси. Одлуката за распишување...

Избори 20193 часа

Денеска гласаат затворениците, раселените и немоќните лица

Денеска затворениците, раселените и немоќните лица гласаат на изборите за претседател и на предвремените локални избори што ќе се одржат...

Свет15 часа

Помпео: Русија се меша во изборите во целиот свет

САД ќе продолжат да го осудуваат руското мешање во американските избори и ќе преземат одлучни мерки против злонамерното дејствување на...

Избори 201916 часа

МВР ќе издава лични карти и утре и задутре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите одделенија за управни работи ќе работат в сабота и в недела...

Македонија22 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија23 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија1 ден

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија1 ден

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток1 ден

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија1 ден

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа1 ден

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20192 дена

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија2 дена

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20192 дена

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија2 дена

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија2 дена

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Досие