Контакт

Спорт

Успешен старт на Лигата на нации, Гибралтар беше лесен залак (видео)

Македонија со победа го стартуваше новото натпреварување на УЕФА, Лигата на нации, откако на гостувањето кај Гибралтар стигна до рутинска 0:2 победа.
Тимот на селекторот Игор Ангеловски ја „одработе“ задачата на гостувањето кај најновиот член на УЕФА, …

Објавено пред

Македонија со победа го стартуваше новото натпреварување на УЕФА, Лигата на нации, откако на гостувањето кај Гибралтар стигна до рутинска 0:2 победа.

Тимот на селекторот Игор Ангеловски ја „одработе“ задачата на гостувањето кај најновиот член на УЕФА, и со два гола во првото полувреме го реши прашањето за победникот. По спориот старт на мечот, и неколкуте пропуштени шанси, Иван Тричковски ја „префрли“ формата која ја има за АЕК Ларнака во Лига Европа и во националниот дрес, постигнувајќи убав гол во 19. минута, негов прв по пауза од пет години во репрезентацијата. Стефан Ристовски убаво излезе од десната страна, и го најде Тричковски кому не му беше тешко да ја смести топката во голот.

Во 34. минута, одлична шанса имаше фудбалерот на Леванте, Енис Барди, кој излезе сам пред голманот, но ја упати топката директно во неговото лице. Само минута подоцна, Македонија поведе со 2:0, откако по корнер, топката дојде пред фудбалерот на Лидс, Езѓан Алиоски, кој со силен удар го реши победникот на натпреварот. Во 41. минута, во убава шанса беше и Стефан Спировски, но голманот на домаќините одлично реагираше.

Во второто полувреме на местото на капитенот Горан Пандев влезе во игра Илија Несторовски, а во 56. минута, Алиоски се обиде да даде атрактивен гол со ножички. Само минута подоцна имаше фаул над Несторовски во шестнаесетникот, но судијата не реагираше.

По рутинската победа в недела не чека вистинскиот тест, со најсериозната репрезентација во нашата група, Ерменија, која се намачи пред да стигне до 2:1 победа над Лихтенштајн благодарение на голот на фудбалерот на Вардар, Тигран Барсегјан.

Спорт

Ракометари на Гранољес загинаа во сообраќајна несреќа

Двајца ракометари на ракометниот клуб Граниљерс загинале, а други двајца биле повредени во сообраќајна несреќа, што се случила во областа Валгоргуина. До несреќата дошло кога автомобилот во кој биле ракометарите на Гранољес се судрил со камион.
Во неср…

Објавено пред

Двајца ракометари на ракометниот клуб Граниљерс загинале, а други двајца биле повредени во сообраќајна несреќа, што се случила во областа Валгоргуина. До несреќата дошло кога автомобилот во кој биле ракометарите на Гранољес се судрил со камион.

Во несреќа, загинале 19-годишниот Марти Гарсија, кој го управувал автомобилот и Хавиер Фуентес кој бил на совозачкото седиште.

Пповредени во несреќата се Пау Наваро и Оскар Олер, поранешен играч на клубот. Според „Мундо депортиво“, Наваро се здобил со тешки повреи и неговата состојба е критична.

Поради трагичната несреќа клубот ги откажал сите активности планирани за денес и утре.

Прикажи повеќе...

Спорт

Негредо од Бешикташ во Ал Наср

Искусниот шпански напаѓач, Алваро Негредо, експресно си најде нов клуб, откако спогодбено го раскина договорот со Бешикташ.
Поранешниот шпански репрезентативец, на почетокот на минатата сезона го засили Бешикташ, но иако пружи добри партии, во договор …

Објавено пред

Искусниот шпански напаѓач, Алваро Негредо, експресно си најде нов клуб, откако спогодбено го раскина договорот со Бешикташ.

Поранешниот шпански репрезентативец, на почетокот на минатата сезона го засили Бешикташ, но иако пружи добри партии, во договор со клубот решил да замине од Истанбул.

Негредо веќе потпиша две годишен договор со Ал Наср од Обединетите Арапски Емирати.

Во кариерата Негередо играл во Реал, Севилја и Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер за Ѓоковиќ: Се уште не го игра својот најдобар тенис

Роџер Федерер, според многумина најдобриот тенисер на сите времиња, смета дека Новак Ѓоковиќ може уште повеќе да ја унапреди својата игра. Швајцарецот, дополнил, дека српскиот тенисер се уште не е на нивото од пред неколку сезони, кога бил непобедлив.

Објавено пред

Роџер Федерер, според многумина најдобриот тенисер на сите времиња, смета дека Новак Ѓоковиќ може уште повеќе да ја унапреди својата игра. Швајцарецот, дополнил, дека српскиот тенисер се уште не е на нивото од пред неколку сезони, кога бил непобедлив.

Федерер и Ѓоковиќ, се наоѓаат во Чикаго, каде од 21. до 23.септември ќе настапат на второто издание на „Лејвер купот“. Швајцарецот и Србинот се во тимот Европа.

Последниот меѓусебен меч овие двајца го имаа пред еден месец, кога Ѓоковиќ победи 6:4, 6:4 на мастерсот во Синсинати.

„Од Новак можеме да очекуваме уште многу работи. Во овој момент не го игра својот најдобар тенис. Мислам дека му уште малку му недостига за да го достигне нивото од пред неколку години кога играше најдобар тенис и кога буквално беше непобедлив“, рекол, Федерер.

Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ досега имаат одиграно 46 меча, а Србинот има две победи повеќе (22:24).

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток2 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ2 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија3 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток3 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија3 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ4 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток4 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести6 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија6 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија6 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Досие