Контакт

Спорт

Фелаини ги „спаси“ Јунајтед и го прати Венгер со пораз од „Олд Трафорд“ (видео)

Арсен Венгер и неговиот Арсенал беа поразени во неговиот последен меч на клупата на „топчиите“ на гости кај најголемите ривали Манчестер јунајтед, откако Маруан Фелаини во финишот на натпреварот донесе победа за „ѓаволите“ со кои тие се блиску до обезб…

Објавено пред

Арсен Венгер и неговиот Арсенал беа поразени во неговиот последен меч на клупата на „топчиите“ на гости кај најголемите ривали Манчестер јунајтед, откако Маруан Фелаини во финишот на натпреварот донесе победа за „ѓаволите“ со кои тие се блиску до обезбедување на второто место на табелата.

Венгер, кој најави дека заминува од клупата на Арсенал по 22 години, имаше многу славни и неславни моменти на „Олд Трафорд“, но во последниот меч ќе забележи дека загубил во меч во кој многу работи можеа да се одвиваат поинаку.

Толку критикуваниот Пол Погба се снајде најдобро откако Алексис Санчез го погоди дирекот за да донесе предност за домашните по само 16. минути игра, но поранешниот фудбалер на Јунајтед, Хенрик Мхитарјан во 51. минута од мечот од работ на шестнаесетникот го совлада Давид де Хеа за 1:1.

Овој резултат беше актуелен до финишот на натпреварот и покрај иницијативата на Јунајтед, за на крај, Фелаини, кој влезе по час игра од клупата да биде човек за одлука.

Фото: ЕПА

Спорт

„Жолтата подморница“ со 3 бода отплови од „Санчез Писхуан“ (видео)

Објавено пред

Севилја пред своите навивачи на стадионот „Санчез Писхуан“ вечерва доживеа неочекуван пораз од екипата на Ваилјареал со 2-1. Со тоа беше прекината серијата на Андалузијците од 8 меча без пораз.

Овогодинешното засилување за „подморницата“, Албиол донесе почетно водство во 13. минута.

Во 61 минута Ел Хадади израмни на 1-1, а победата на Вилјареал беше дело на Екамби во 74. минута.

Со денешната победа, Вилјареал се искачи на 13 позиција, додека Севилја остана трета со бод повеќе од Гетафе на четвртата позиција.

Во останатите денешни натпревари во Ла лига, Селта Виго и Мајорка ги поделија бодовите играјќи 2-2, а со истиот резултат заврпи и пресметката меѓу Еспањол и Бетис.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Граѓаните“ не се плашат од „топчии“, за едно полувреме завршено се (видео)

Објавено пред

Со два потигнати гола и со една асистенција, белгискиот фудбалер Кевин де Брујне заслужено е прогласен за најдобар фудбалер на мечот Арсенал – Манчестер Сити кој попладнево заврши во полза на гостите.

„Топчиите“ на својот „Емирати“ беа надиграни уште во првото полувреме, па второто беше само рутина за шампионот во Премиерлигата.

Уште во 2 минута, Де Брујне погоди од далечина за 0-1.

На вториот погодок, овојпат на Стерлинг, по успешното додавање од Белгиецот се чекаше до 15 минута, а Де Брујне се чини сите дилеми околу победникот на овој дуел ги разреши во 40 минута кога прецизно биеше од 20-тина метри за 0-3.

По минатонеделниот изненадувачки пораз од Јунајтед, четата на Гвардиола не дозволи ново „растурање бодови“, па сега Сити има 35 бода во Премиерлигата, а во наредното коло игра со Лестер Сити на домашен терен.

Се уште заостатокот на Сити во однос на лидерот Ливерпул е преголем – 14 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар отиде со младинци кај Нексе, се враќа со „42 парчиња“ во мрежа

Објавено пред

Македонскиот и европски ракометен шампион, Вардар со вториот тим отиде во Нашице, на гостувањето кај тимот на Нексе во последното годинешно коло во регионалната СЕХА лига, но оттаму се враќа со полна мрежа голови.

Нексе славеше убедлив триумф од 42-26.

„Црвено-црните“ ракометари во првото полувреме даваа пристоен отпор, на паузата се отиде со резултат 18-14 за домашната екипа.

Во вториот дел тотален потоп на Вардар. Во вторите 30 минути Нексе постигна 24 гола, а Вардар само 12.

Најпрецизен во хрватската екипа беше Марио Томиќ со 8 гола, а Томислав Северец прецизно стрелаше шестпати.

Кај Вардар Дејан Кукуловски мечот го заврши со 7 реализации, а Ален Ќосевски и Мартин Карапалевски постигнаа по 4 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ6 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија7 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет9 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт13 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија13 часа

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет1 ден

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа2 дена

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет2 дена

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Досие