Контакт

Спорт

Фенер и Реал продолжуваат да „газат“ (видео)

Минатогодишните финалисти од Евролигата, а воедно и први фаворити за трофејот оваа сеона, Фенербахче и Реал Мадрид продолжија со лесните победи и во 18. коло од елитното европско натпреварување.
Фенербахче во својата „Улкер спортс арена“ со 78:61 го по…

Објавено пред

Минатогодишните финалисти од Евролигата, а воедно и први фаворити за трофејот оваа сеона, Фенербахче и Реал Мадрид продолжија со лесните победи и во 18. коло од елитното европско натпреварување.

Фенербахче во својата „Улкер спортс арена“ со 78:61 го победи Жалгирис за да го заддржи првото место на табелата, откако направи предност по првото полувреме (43:29) која потоа не беше достижна за литванскиот клуб.

Во 16. победа во 18 меча за Фенер најефикасни беа Костас Слукас и Мелих Мамутоглу со по 14 поени, додека кај Жалгирис, Брендон Дејвис имаше 12 поени.

Реал Мадрид го „заддржа“ темпото со турскиот ривал, откако дома со 94:78 го победи Олимпијаос, градејќи предност од почеток до крајот на мечот.

ЕВРОЛИГА, 17.КОЛО

Анадолу Ефес – Химки 81:72 (23:16, 13:18, 26:17, 19:21)

Фенербахче – Жалгирис Каунас 78:61 (19:11, 24:18, 14:15, 21:17)

Реал Мадрид – Олимпијакос 94:78 (28:23, 26:23, 18:17, 22:15)

Фото: ЕПА

Спорт

Милан и без Игуаин се враќа од Џенова со цел плен (видео)

Милан и без „ментално неподготвениот“ Гонзало Игуаин стигна до победа на гостувањето кај Џенова за добар старт на 2019 година и совршена подготовка за дербито против Наполи во текот на викендот.
Игуаин беше изоставен од составот од тренерот Џенаро Гату…

Објавено пред

Милан и без „ментално неподготвениот“ Гонзало Игуаин стигна до победа на гостувањето кај Џенова за добар старт на 2019 година и совршена подготовка за дербито против Наполи во текот на викендот.

Игуаин беше изоставен од составот од тренерот Џенаро Гатузо пред неговиот потенцијален трансфер во Челси, но и без него „росонерите“ беа пресилни за Грифоне, за кои 58 минути одигра македонскиот капитен Горан Пандев.

Отпорот на Џенова беше „скршен“ во 72. минута, кога Фабио Борини по една убава акција на гостите и лоша интервенција на одбраната. Поените ги осигура Сусо по една брза контра на Милан и убав шут од работ на шестнаесетникот во 83. минута.

Милан се враќа на четвртото место на табелата со 34 поени, шест помалку од третопласираниот Интер и еден поен пред Рома. Џенова е на 14. место со 20 поени и нема победа последните три натпревари во Серија А.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Знам дека луѓето ме мразат

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо вели дека не му пречи перцепцијата кај голем број на ривалски фанови во текот на неговата кариера, велејќи дека е подготвен да ја игра улогата на „злосторник“.
55-годишниот Португалец во својата ка…

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо вели дека не му пречи перцепцијата кај голем број на ривалски фанови во текот на неговата кариера, велејќи дека е подготвен да ја игра улогата на „злосторник“.

55-годишниот Португалец во својата кариера беше менаџер на некои од најголемите клубови во Европа, како Челси, Интер, Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, и во сите тие позиции редовно ги иритираше противничките фудбалери, тренери и навивачи.

„Тоа е мојата природа. Кога ќе дојдам во клуб, го носам дресот и го симнувам тој валкан и испотен дрес само дента кога ќе си заминам. Се борам за клубот, не ми е грижа за мојот имиџ и не ми е грижа за последиците. Одам во Реал Мадрид, станувам непријател на Барселона, одам во Интер и не можам да прошетам на улиците на Торино. Фановите на Арсенал, можеви сега не ме мразат, но кога бев во Челси бев омразен лик. Играв 15 пати против нив, 12 пати победив и трипати одиграв нерешено. Не загубив и затоа ме мразат“, вели Мурињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ се мачеше против Медведев

Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во четврт-финалето на Австрлија опен. Шесткртниот шампион вложи многу труд и по три часа и 19 минути игра успеа да го скрши Данил Медведев со 3.1 (6/4, 6/7, 6/2, 6/3).
„Се обидував на разни начини, клучните моменти се …

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во четврт-финалето на Австрлија опен. Шесткртниот шампион вложи многу труд и по три часа и 19 минути игра успеа да го скрши Данил Медведев со 3.1 (6/4, 6/7, 6/2, 6/3).

„Се обидував на разни начини, клучните моменти се случуваа кај брејк-топките. Ги чекав своите шанси“, изјави Ѓоковиќ по мечот.

Ѓоковиќ за 40 минути успеа да го добие првиот сет, а кога во вториот сет стигна до предност од 4:1 и брејк-топка за 5:1, се очекуваше негова лесна победа. Меѓутоа, тука тој застана, Медведев се врати во сетот, избори тај-брејк и ја искористи четвртата сет-топка за 1:1.

Моментот што го реши победникот се случи во третиот сет. Во третиот гем Ѓоковиќ успеа да спаси три брејк-топки, а по извлекувањето од оваа ситуација, лесно го доби сетот.

Во четвртиот сет, Србинот направи брејк во петтиот гем, во наредниот спаси брејк-топка и потоа успеа стигне до победата.

Ѓоковиќ во четврт-финалето ќе игра против Кеи Нишикори, кој во спектакуларен меч, во пет часа и по пет часа борба го победи Пабло Карењо-Биста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија3 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија4 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија5 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија5 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија6 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија7 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија8 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски8 часа

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски9 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести9 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија9 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет9 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија10 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион11 час

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет12 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет12 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет14 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија1 ден

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Досие