Контакт

Спорт

Фенер му зеде мерка на Химки, Реал спасуваше глава во Милано (видео)

На рускиот гигант Химки не му оди најдобро во Евролигата, откако на гостувањето во Истанбул загубија со 93:85 од Фенербахче за втор пораз оваа сезона.
Домашните ја направија предноста во првото полувреме, добивајќи го со 54:43, по што залуден беше обид…

Објавено пред

На рускиот гигант Химки не му оди најдобро во Евролигат коага на гостувањето во Истанбул загуби со 93:85 од Фенербахче за втор пораз оваа сезона.

Домашните ја направија предноста во првото полувреме добивајќи го со 54:43 по што залуден беше обидот за камбек на рускиот клуб. Николо Мели имаше 16 поени, Мухамед Али и Луиџи Датоме по 14, а Алексеј Швед повторно беше маестрален за Хумки со 26 поени, кои повторно не беа доволни.

Актуелниот шампион од Евролигата, Реал Мадрид, убаво се намачи во Милано, каде што губеше со фантастични 15 поени разлика по првата четвртина, за да се врати за импресивна 91:85 победа. Ентони Рендолф уфрли 25 поени за „кралевите“, Факу Кампацо додаде 21, за Армани, Мајк Џејмс имаше 21, а Владимир Мицов 20 поени.

Жалгирис Каунас, пак, успеа да слави во Турција кога со 93:79 го победи Анадолу Ефес предводен од фантастичниот Брендон Дејвис со 18 поени. Олимпијакос за малку ќе ја пропуштеше веќе обезбедената победа против Басконија, но издржа во последната четвртина за 85:80 триумф.

ЕВРОЛИГА, 2. КОЛО

Анадолу Ефес – Жалгирис Каунас 79:93 (19:19, 13:27, 16:22, 31:25)

Фенербахче – Химки 93:85 (28:21, 26:22, 12:20, 27:22)

Басконија – Олимпијакос 80:85 (19:27, 20:23, 10:17, 31:18)

Милано – Реал Мадрид 85:91 (28:13, 22:28, 14:26, 21:24)

Спорт

Џошуа се остри: Ќе му ја одвртам главата на Милер во осмата рунда (видео)

Објавено пред

Ентони Џошуа, шампионот во тешка категорија ќе ги брани титулите против Џарел Милер, на 1 јуни во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.

Пред неколку дена, на прес-конференцијата, Милер го оттурна Џошуа, по што шампионот се закани дека ќе го среди во осмата рунда.

„Гледајте ме на 1 јуни во Медисон сквер гарден. Брутално ќе го нокутирам Милер во осмата рунда. Тој не може да се мери со шампионот, ќе му ја одвртам главата. Не ми е гајле за тоа што го зборуваат, затоа што не можат да се мерат со мене. Како дете бев слаб, но по 11 години правилно јадење, спиење, тренинзи и вистински избор станав тоа што сум сега“ – вели Џошуа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Казна за Челси, два преодни рока нема да може да купува фудбалери

Објавено пред

Забрана за Челси да купува нови фудбалери во двата наредни преодни рока оти клубот ги прекршил правилата за ангажман на млади фудбалери. Ова е казната која ФИФА му ја изрече на лондонскиот клуб.

Покрај забраната за носење нови фудбалери, Челси ќе плати и казна од 600.000 франци, додека пак Фудбалската асоцијација на Англија е казнета со 510.000 франци.

Казната се однесува само на купување фудбалери, а не се забранува продавање играчи.

Казната е поради тоа што „сините“ од Лондон во последните три години од вкупно 19 фудбалери кои ги довеле во своите редови, дури 14 играчи биле помлади од 18 години.

Казната е голем удар за клубот кој има високи амбиции, а реално нема ростер на фудбалери кои можат да бидат конкурентни за највисоки дострели.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“: Модриќ не мрда од „Бернабеу“, потпишува нов договор до 2021

Објавено пред

Шпанска „Марка“ пишува дека Реал Мадрид нема намера да се откаже од услугите од хрвтскиот фудбалер, Лука Модриќ па кралскиот клуб ќе потпише нов договор со фудбалерот.

Освојувачот на Златна топка за 2018 година најверојатно ќе потпише до 2021 година, па според неговите години, многу веројатно е дека Реал ќе биде клубот каде тој ќе ја заврши кариерата.

Најзаинтересиран да го види Модриќ во своите редови беше италијански Интер, но по се изгледа дека од трансферот нема ништо.

Модриќ по прогласувањето за најдобар фудбалер за минатата година беше во играчка криза, но сега тоа е минато, па Хрватот е во препознатливо издание и е незаменлив во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Котевски: Ќе поднесам оставка, зборот на премиерот е последен

Директорот на истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, ќе го послуша премиерот кој од него побара оставка по вчерашниот...

Македонија41 минута

Емотивни говори и обвинувања на расправата за имунитетот на Вељаноски

Емотивни говори, дофрлувања и обвинувања ja одбележуваат распрвата за имунитетот на Трајко Вељаноски во рамки на Комисијата за деловнички и...

Македонија58 минути

Мртва девојка пронајдена во скопско Волково

Утрово во скопско Волково е пронајдено безживотно тело на девојка чиј идентитет засега е непознат. Според неофицијални информации, на телото...

Македонија1 час

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија1 час

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија2 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа3 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија3 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија3 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија13 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија15 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија16 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија18 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија19 часа

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија19 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната...

Топ21 час

Исчезнатиот Атанасовски пронајден мртов

Денеска околу 13 часот е пронајдено безживотно машко тело во Нерези, на патот кон вила „Веранда“, потврдуваат од МВР. Неофицијално,...

Досие