Контакт

Спорт

ФИА ја анализира легалноста на болидот на Ферари

Фантастичниот старт на новата Ф1 сезона за Ферари, во која остварија две победи во три трки, придонесе Светската автомобилистичка федерација (ФИА) да почне истрага околу легалноста на СФ71Х болидот, тврди шпанскиот весник „Марка“.
Причината за истрагат…

Објавено пред

Фантастичниот старт на новата Ф1 сезона за Ферари, во која остварија две победи во три трки, придонесе Светската автомобилистичка федерација (ФИА) да почне истрага околу легалноста на СФ71Х болидот, тврди шпанскиот весник „Марка“.

Причината за истрагата на ФИА била невообичаена – тие забележале дека болидот на италијанскиот тим „звучел поинаки“ на кривините на Кинеското ГП, по што се јавиле сомнежи дека болидот користи посебно „мапирање на моторот“ со кој издувните гасови се пренасочуваат на задното крило на болидот, нешто што е забрането со аеридинамичките правила.

Претходно, слично решение беше забележано на болидот на Рено, кои видливо го пренасочија ауспухот кон задното крило на болидот. Но, сега, иронично, истрагата против Ферари ја води нивниот поранешен дизајнер, Николас Томбазис.

„Не прифаќаме мапирање на моторот кои се дизајнирани за да се зголеми нивото на гасови во кривините. Ова не е прифатливо и ќе мора да се смени“, вели Томбазис во писмото до сите тимови.

„Марка“ исто така претходно извести дека зад воланот на лидерот во генерален пласман, Себастијан Фетел во Кина било забележана „мистериозна дополнителна рачка“.

Фото: ЕПА

Спорт

Србија преку Словенија до втората фаза, Шпанија го доби трилерот со Црна Гора

Објавено пред

Србија избори пласман во втората фаза на Светското првенство во ракомет. Србинките во директен дуел ја победија Словенија, 29:27. Во иститот термин, во Ц-групата, Црна Гора и Шпанија решаваа за првото место. Во драматичен меч Шпанките победија, 27:26, со гол постигнат на три секунди до крајот на мечот.

Србија и Словенија во Кумамото одиграа драматичен натпревар во кој победникот беше решен во последните десет минути.

Србинките имаа предност од три гола во второто полувреме, која Словениките ја стигнаа и престигнаа во 46. минута. Во последните десет минути Србија со серија од три гола израмни на 23:23. Драмата продолжи и во решавачките две минути, Словенија не искористи предност од ракометарка повеќе, а хероина на Србија беше Лишчевиќ, која постигна гол, а во наредниот напад украде топка и ги оневозможи Словенките да организираат напад.

Покрај Лишевиќ во финишот се истакна и голманката Томашевиќ, која во последните две минути забележа три одбрани.

Поп-Лазиќ со осум и Лавко со седум гола беа најефикасни кај Србија, додека Словенија ја предводеа Станко со десет и Грос со осум гола.

Во дербито во Ц-групата, Црногорките доминираа против Шпанија 45 минути, а потоа се случи неверојатен пад во нивната игра. При водство, 23:19, Црногорките на своите противнички им дозволија серија од седум гола (23:26).

Драмата кулминираше во последните 30 секунди. Јауковиќ израмни на 26:26 , а потоа во последниот напад, на три секунди до крајот Кабрал постигна гол за победа на Шпанија.

Црногорките на овој меч имаа 19 загубени топки.

Кабрал и Пења со по шест гола ја предвидеа Шпанија, додека најефикасни кај Црна Гора беа Радичевиќ со седум и Раичевиќ со четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хјустон победија во Торонто, Денвер во Њујорк (Видео)

Објавено пред

Денвер Нагетс лесно славеа над Њујорк Никс, Хјустон победија против актуелните шампиони Торонто Репторс, Филаделфија забележа пораз од Вашингтон, а Финикс по едно продолжение ги победи Њу Орлеанс.

Деневер против најлошиот тим во лигата Њујорк запиша лесна победа 129:92. Втората четвртина беше клучна за конечниот исход, Денвер ја добија 34.18. Седуммина играчи на Денвер постигнаа двоцифрен број на поени, петмина од нив беа резерви. Најефикасен играч на мечот беше Вил Бартон со 17 поени. Потфрли Никола Јокиќ со само шест поени, на кои придодаде десет скока и осум асистенции.

Хјустон победија во Торонто 119:109. Џејмс Харден и Пи-Џеј Такер во финишот го решија победикот.

Меклемор беше најефикасен играч ан Хјустон со 28 поени, пет помалку постигна Џејмс Харден , додека Расел Вестбрук забележа трипл-дабл од 19 поени, 13 скока и 11 асистенции.

Торонто го предводеше Паскал Сијакам со 24 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бејл повторно се повредил

Објавено пред

Фудбалскиот клуб „Реал Мадрид“ соопшти дека Герет Бејл кратко ќе отсуствува од тренажниот процес поради повредата на бутниот мускул. Претходно Реал ги потврди и повредите на Марсело и Еден Азар.

АС, повикувајќи се на извори од клубот, пренесе дека Бејл ќе отсутвува една недела бидејќи неговата повреда не била сериозна. Велшанецот малку ќе одмори бидејќи во клубот не сакаат да ризикуваат влошување на повредата.

Тренерот на Реал, Зинедин Зидан, ќе може да смета на услугите на Бејл за дербито со Барселона (18 декември), додека „Ел Калсико“ ќе го пропуштат Марсело и Азар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Македонија49 минути

(Видео) Орце Камчев без неговата сопруга дојде да сведочи во судот за „Рекет“

Бизнисменот Орце Камчев пристигна во судот, како сведок за случајот „Рекет”. Денеска требаше да сведочи и неговата сопруга Ана, која...

Свет2 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет2 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет2 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет3 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија3 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет3 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија3 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа14 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет18 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија20 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија20 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија21 час

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура1 ден

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет1 ден

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија1 ден

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет1 ден

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Досие