Контакт

Спорт

Филип Кузмановски замина од Металург

Филип Кузмановски официјално повеќе не е играч на ракометниот клуб Металург. Сега веќе поранешниот капитен и клубот од Автокоманда договориле спогодбен раскин на договорот, со кој Кузмановски беше врзан за клубот до јуни 2019 година.
Кузмановски реши д…

Објавено пред

Филип Кузмановски официјално повеќе не е играч на ракометниот клуб Металург. Сега веќе поранешниот капитен и клубот од Автокоманда договориле спогодбен раскин на договорот, со кој Кузмановски беше врзан за клубот до јуни 2019 година.

Кузмановски реши да замине бидејќи клубот му немал исплатено неколку плати. Поднел барање за раскин на договорот до Ракометната федерација на Македонија, кој бил одобрен, а потоа се договорил и со клубот за спогодбен раскин на договорот.

„Искрено мислам дека одлуката што ја донесе не е добра за него. Кузмановски тука има минутажа. го гледам ова од друг агол.Сакам тој да го покаже најдоброто на Светското првенство. Сега кога замина мислам дека ќе му биде тешко бидејќи нема да има доволно квалитетни натпревари“, изјави на денешната прес-конференција во пресрет на дуелот, во СЕХА лигата, против екипата на Нексе, тренерот на Металург, Данило Брестовац.

Од моментот кога стана јасно дека Кузмановски ќе го напушти Металург, тој добил неколку интересни понуди од странство, а како стојат работите, тој ќе остане во Македонија и ќе го облече дресот на Еурофарм Работник.

фото: rkmetalurg.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Семејството го објави последното интервју на Шуми пред несреќата

Семејството на Михаел Шумахер преку официјалниот веб-сајт на германскиот тркачки великан објави досега невидено интервју на легендата, последно снимено пред несреќата на скијање во декември 2013 во која Германецот доби сериозни повреди на мозокот.
Инте…

Објавено пред

Семејството на Михаел Шумахер преку официјалниот веб-сајт на германскиот тркачки великан објави досега невидено интервју на легендата, последно снимено пред несреќата на скијање во декември 2013 во која Германецот доби сериозни повреди на мозокот.

Интервјуто, кое можете да го погледнете на линкот (ТУКА), е датирано на 30 октомври 2013 година, речиси два месеци пред неговата несреќа. Германецот, за чија здравствена состојба доаѓаат многу малку информации, ќе наполни 50 години во јануари.

Во интервјуто, поранешната ѕвезда на Ферари и Мерцедес зборуваше за најемотивниот момент во кариерата – првата титула со Ферари.

„Најемотивниот момент секако ќе остане титулата која ја освоив со Ферари во Сузука во 2000 година. По паузаз од 21 година, Ферари стана шампион преку навистина посебна победа“, вели Шумахер.

Тој исто така беше запрашан кој е неговиот најголем ривал во спортот и тука го издвои финскиот двократен шампион, Мика Хакинен од кого го загуби титулите во 1998 и 1999 година, но со кого секогаш имале „фер и остри битки“.

Шуми зборува и за разликата меѓу „старата“ и новата Ф1.

„Многу работи се сменија, но тоа не значи дека Ф1 престана да биде еден од најтешките спортови. Подготовките се клучни за овој спорт“, вели Шумахер.

На крајот, тој зборува за развојот на вештините како возач и за талентот, нешто што може да послужи и како совет за неговиот син, Мик Шумахер, кој исто така гради кариера во мотоспортот, освојувајќи ја Европската Ф3 титула оваа година.

„Талентот е многу важен во тркањето, но како во секој спорт, тој мора да се развива. Картингот дава добра основа за покажување на талентот, но потоа следува тешка работа“, завршува Шуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бендтнер ќе мора да „одлежи“ 50 дена затвор за нападот на таксистот!

Готово е! Лордот Никлас Бендтнер ќе мора да помине 50 дена во дански затвор, откако се откажа од жалбата за неговата обвинителна пресуда за нападот на таксист во Копенхаген, иако не е јасно кога фудбалерот на Розенборг ќе ја отслужи казната.
Поранешнио…

Објавено пред

Готово е! Лордот Никлас Бендтнер ќе мора да помине 50 дена во дански затвор, откако се откажа од жалбата за неговата обвинителна пресуда за нападот на таксист во Копенхаген, иако не е јасно кога фудбалерот на Розенборг ќе ја отслужи казната.

Поранешниот дански репрезентативец и ексфудбалер на Арсенал, заедно со неговата девојка си заминал од таксито без да плати (околу 6 евра), а откако таксистот фрлил објект кон него, Бендтнер му јаскршил вилицата. Тој тврдеше дека реагирал во самоодбрана.

„Тоа беше самоодбрана. Бев изненаден и го удрив во главата. Мислев ќе ме повреди, а кога се приближи до мене двајцата ги кренавме рацете и јас прв го удрив“, кажа на судењето Бендтнер.

30-годишниот Бендтнер помина девет години во Арсенал и постигна 47 гола во 171 меч, по што играше и во Бирмингем сити, Сандерленд, Јувентус, Волфсбург, Нотингем форест и на крајот во Розенборг. Тој остана култен лик за фановите на Арсенал и за англиските фудбалски фанови кои го нарекуваат „Лорд Бендтнер“, откако претходно беше во врска со една баронеса од Данска.

Бендтнер навистина е „лорд“ (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Од светски шампион до трговец со оружје, приказната на голгетерот Винченцо Јакинта (видео)

На денешен ден пред 39 години е роден италијанскиот фудбалер Винченцо Јакинта кој е легенда на тимот на Удинезе, за кој настапуваше од 2000 до 2007 година. Потоа тој потпиша за шампионот Јувентус со кој во 2013 година го подигна најсјајниот пехар во „Ч…

Објавено пред

На денешен ден пред 39 години е роден италијанскиот фудбалер Винченцо Јакинта кој е легенда на тимот на Удинезе, за кој настапуваше од 2000 до 2007 година. Потоа тој потпиша за шампионот Јувентус со кој во 2013 година го подигна најсјајниот пехар во „Чизмата“.

Сепак „шлагот на тортата“ за голгетерот од Калабрија е освојувањето на светската титула со Италија, на мундијалот во Германија во 2006 година.

Ова се убавите работи за Јакинта, сега и за оние лошите.

Јакинта е осуден на 2 години затвор поради соработка со мафијата. Во неговата куќа во декември 2015 година е пронајдено оружје и го обвиниле дека истото имал намера да го продава на мафијата. Неговиот татко Џузепе во истиот судски процес заработил 19-годишна затворска казна.

Во продолжение дел од најубавите фудбалски моменти во кариерата на Јакинта:

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски1 час

Дармановиќ: Црна Гора немаше правна основа да го задржи Груевски

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, рече дека Црна Гора немала правна основа да го задржи поранешниот...

Регион2 часа

Могерини: Косово итно да ја укине одлуката за царината на српската стока

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, ја повика косовската Влада итно да ја укине одлуката за...

Топ4 часа

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски5 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија6 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет8 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски9 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија10 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија11 час

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски11 час

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија11 час

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет12 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија12 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија22 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија23 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија1 ден

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Досие