Контакт

Спорт

Фудбалскиот свет гледа кон Русија, почнува 21. мундијал

Со натпреварот помеѓу домаќинот Русија и Саудиска Арабија денес почнува 21.Светско првенство во фудбал. Дуелот на стадионот „Лужники“ во Москва е закажан за 17 часот. Половина час порано ќе започне церемонијата на свеченото отворање, на која главна ѕве…

Објавено пред

Со натпреварот помеѓу домаќинот Русија и Саудиска Арабија денес почнува 21. Светско првенство во фудбал. Дуелот на стадионот „Лужники“ во Москва е закажан за 17 часот. Половина час порано ќе започне церемонијата на свеченото отворање, на која главна ѕвезда ќе биде поп-пејачот Роби Вилијамс.

Мундијалот ќе се игра на 12 стадиони во 11 града, на него ќе настапат 32 репрезентации, а ќе трае до 15 јули. Националните тимови се поделени во осум групи, а во нокаут-фазата ќе се пласираат по две најдобри селекции од секоја група.

Група А: Русија, Саудиска Арабија, Египет, Уругвај
Група Б: Португалија, Шпанија, Мароко, Иран
Група Ц: Франција, Австралија, Перу Данска
Група Д: Аргентина, Исланд, Хрватска, Нигерија
Група Е: Бразил, Швајцарска, Костарика, Србија
Група Ф: Германија, Мексико, Шведска, Јужна Кореја
Група Г: Белгиј, Тунис, Англија, Панама
Група Х: Полска, Сенегал, Колумбија, Јапонија

Фазата по грипи ќе заврши на 28 јуни, а нокаут-рундата ќе започне на 30 јуни. Големото финале ќе се одигра во Москва на 15 јули.

Титулата светски првак ќе ја брани Германија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Капело: Марадона имаше подобри соиграчи за разлика од Меси!

Објавено пред

Италијанскиот фудбалски тренер, Фабио Капело истакнува дека Лионел Меси не е виновен што Аргентина не може ништо да направи на големите натпреварувања.

Гаучосите во 2008 година ги освоија Олимписките игри, но на трофеј на Светско првенство и на Копа Америка чекаат веќе 25 години.

Ниту на оваа Копа Америка не започнаа добро, воведен пораз од Колумбија со 2-0.

Иако во составот го имаат феноменалниот Лионел Меси, на голем трофеј се уште чекаат. Поради тој податок, многумина Меси го споредуваат со аргентинската фудбалска легенда, Диего Армандо Марадона кој стана светски шампион со својата земја во 1986 година.

„Луѓето секогаш зборуваат за тоа, но Марадона околу себе имаше подобри соиграчи, отколку што денеска има Меси. Она што и недостига на Аргентина во моментов се квалитетни играчи во одбраната и во средниот ред“ вели Капело.

Прикажи повеќе...

Спорт

Датоме го загуби помнењето, а лекарите одбиле да го носат во болница (видео)

Објавено пред

Кошаркарот на турски Фенербахче, Италијанецот Луиџи Датоме поради удар во главата здобиен во петтиот меч од финалната серија во Турција против Анадолу Ефес привремено го загубил помнењето, пренесуваат турските медиуми.

До инцидентот дошло кога Италијанецот се здоби со незгодна повреда при паѓање на паркетот, кога со нога во главата го удри противничкиот играч Брајан Данстон.

Турските медиуми пишуваат за скандал.

Датоме не го однеле веднаш во болница затоа што медицинските лица имале изговор – не смееле да ја напуштаат салата, па кошаркарот со приватно возило бил транспортиран до најблиската болница.

Неколку часа по повредата, помнењето му се вратило, па Датоме им се обрати на своите обожаватели:

„Здраво на сите. Се е добро, ги поминав испитувањата и се е под контрола. Ајде заедно да победиме во шестиот натпревар“.

Ефес победи во петтиот меч против Фенер со 86-76 и поведе со 3-2 во финалната серија. Денеска се игра шестиот меч кој може да го даде шампионот.

Погледнете како се случи повредата на Датоме:

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи го купува дефанзивецот Манолас од Рома за 36 милиони евра!

Објавено пред

Калчолигашот Наполи по се изгледа дека решил да му биде конкуренција на Јувентус во Серија А за титулата.
Тимот од Неапол досега се засили со десниот бек од Емполи, Џовани ди Лоренцо, а договорен е и трансферот на Хамес Родригес од Реал Мадрид, кој беше на позајмица во Баерн Минхен.

Тимот предводен од Карло Анчелоти е во преговори и со Мексиканецот Ирвинг Лозано од ПСВ, а најновата аквизиција на Наполи е дефанзивецот Костас Манолас.

Италијанските медиуми објавија информација дека грчкиот репрезентативец наскоро од Рома ќе се пресели во Наполи за сума од 36 милиони евра.

Предвидено е Манолас да потпише четиригодишен договор со годишна плата од 3.5 милиони евра.
Манолас на „Олимпико“ во Рим дојде пред 5 години од Олимпијакос, а договорот со „волчицата“ му е до јуни 2022 година.

Останува да се види како доаѓањето на Манолас ќе влијае на статусот на Калиду Кулибали кој е голема желба на челниците на Манчестер Сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ4 часа

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет4 часа

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет5 часа

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија6 часа

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија6 часа

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ7 часа

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет7 часа

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет9 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет10 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија22 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет23 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ1 ден

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија1 ден

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа1 ден

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија1 ден

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија1 ден

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет1 ден

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион1 ден

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија1 ден

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Досие