Контакт

Спорт

Хабиб се закани дека ќе се откаже од УФЦ!

Хабиб Нурмагомедов се закани дека ќе се откаже од УФЦ шампионатот доколку неговиот колега Зубаира Тухугов добие казна за удирањето на Конор Мекгрегор во хаосот по мечот во лесна категорија во Лас Вегас во саботата навечер.
Нурмагомедов го победи Мекгре…

Објавено пред

Хабиб Нурмагомедов се закани дека ќе се откаже од УФЦ шампионатот доколку неговиот колега Зубаира Тухугов добие казна за удирањето на Конор Мекгрегор во хаосот по мечот во лесна категорија во Лас Вегас во саботата навечер.

Нурмагомедов го победи Мекгрегор во четвртата рунда на УФЦ 229 во Лас Вегас, но пото следуваа грди сцени – Хабиб се прекачи преку оградата да се тепа со Дилон Данис, Мекгрегор беше нападнат од два члена на рускиот тим, а шефот на УФЦ, Дејна Вајт се закани дека Тухугов и Ислам Махачев никогаш веќе нема да се борат во УФЦ октагон.

Сега, во долга објава на Инстаграм, Хабиб го нападна Вајт и вети дека нема да се врати во спортот ако неговите „браќа“ бидат казнети.

„Зошто не отпушти некој кога неговиот тим го нападна нашиот автобус и повреди луѓе? Тие можеа да убијат некого. Зошто никој не зборува за навредата за мојата земја, религија, нација, семејство? Зошто мораш да го казниш мојот тим, кога и неговиот се тепаше? Ако кажеш дека јас го почнав ова, тогаш не се согласувам – јас го завршив тоа што тој го почна. Ако мислиш дека ќе бидам тивок, си згрешил. Го откажа мечот на Зубаира и сакаш да го отпуштиш бидејќи го удри Конор. Но, да не заборавиме дека Конор го удри другиот мој брат ПРВ, види го видеото. Ако го отпуштиш, ќе ме загубиш и мене. Ние во Русија никогаш не ги напуштаме нашите браќа. Ако го отпуштиш, прати ми договор за раскинување, бидејќи јас ќе си заминам. И уште нешто. Задржи ги моите пари. Зафатен си со тоа, се надевам дека нема да ги се заглават во грлото. Ние ја браневме нашата чест и тоа најважно. Одиме до крај“, напиша Хабиб.

Снимките од инцидентот покажуваат дека Ирецот прв упати удар кога Махачев е пред него во октагонот. Махачев потоа го удира Мекгрегор и покрај тоа што локалниот шериф се обидува да ги раздвои. Откако Мекгрегор го избегнува ударот, тој е нападнат одзади од Тухугов, кој има поголем успех и неколку пати го удира Мекгрегор пред да бидат разделени.

Тухогов, кој има четири меча во УФЦ, требаше да се бори со колегата на Мекгрегор, Артем Лобов овој месец, но мечот е неизвесен. Махачев пак, има пет победи во шест меча во УФЦ, но и неговата кариера е неизвесна.

Хабиб не го доби појасот по мечот, но потоа се фотографираше со појасот и му се закани на Вајт дека знае каде ја паркира колата.

 

View this post on Instagram

 

I would like to address @ufc Why didn’t you fire anyone when their team attacked the bus and injured a couple of people? They could have killed someone there, why no one says anything about insulting my homeland, religion, nation, family? Why do you have to punish my team, when both teams fought. If you say that I started it, then I do not agree, I finished what he had started. In any case, punish me, @zubairatukhugov has nothing to do with that. If you think that I’ll keep silent then you are mistaken. You canceled Zubaira’s fight and you want to dismiss him just because he hit Conor. But don’t forget that it was Conor who had hit my another Brother FIRST, just check the video. if you decide to fire him, you should know that you’ll lose me too. We never give up on our brothers in Russia and I will go to the end for my Brother. If you still decide to fire him, don’t forget to send me my broken contract, otherwise I’ll break it myself. And one more thing, you can keep my money that you are withholding. You are pretty busy with that, I hope it won’t get stuck in your throat. We have defended our honor and this is the most important thing. We intend to go to the end. #Brothers

A post shared by Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) on©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Копа Америка 2019: Катарците извлекоа реми со Парагвај (видео)

Објавено пред

„Гостите“ на Копа Америка, Катар успеаја да стигнат до 2:2 реми против Парагвај на прекрасната „Маракана“ во Рио де Жанеиро, откако до 68. минута губеа со 2:0 во меч од групата Б, каде што вчера Колумбија со 2:0 беше подобра од Аргентина.

Парагвајците стигнаа до рано водство откако Мигуел играше со рака во својот шестнаесетник, а ветеранот Оскар Кардозо го совлада Ал Шиб од белата точка. По ова, Катар доминираше во играта и во поседот на топката во првото полувреме, а само што почна второто полувреме, Парагвајците зголемина на 2:0 откако во 56. минута, Дерлис Гонзалез постигна фантастичен гол од 25 метри.

Меѓутоа, актуелните азиски шампиони и домаќини на следното СП во 2022 година, покажаа дека не се тим за потценување. Во 68. минута, Салман му даде одлична топка на Али, кој постигна прекрасен гол за 2:1. Во 77. минута стигна и израмнувањето, откако по една лоша интервенција на одбраната на Парагвај, ударот на Хухи беше одбранет, а Рохас ја смести топката во сопствената мрежа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ал-Хелаифи кон ѕвездите на ПСЖ: Ако не ви се допаѓа, тогаш чао!

Објавено пред

Претседателот на Пари Сен-Жермен, катарскиот милијардер Насер Ал-Хелаифи ги предупреди фудбалерите на клубот дека веќе нема да толерира „однесување како селебрити“.

Шпекулациите во Франција постојано тврдеа дека во соблекувалната има несогласувања и поделби, посебно меѓу Единсон Кавани и Нејмар, и сега Ал-Хелаифи во интервју за „Франс фудбал“ најави дека ќе има промена на слободата која ја уживаа високоплатените фудбалери.

„Веќе не сакам однесување како селебрити на моите фудбалери. Тие ќе мораат да ги преземат своите обврски многу повеќе од претходно. Мора да биде сосема поинаку. Да прават повеќе, да работат повеќе. Не се тука да се задоволуваат. Ако не се согласуваат, вратите се отворени. Чао!“, изјави Ал-Хелаифи.

Овие изјави доаѓаат во момент кога двата најскапи фудбалери на светот, Нејмар и Килијан Мбапе, се поврзувани со трансфери. За Нејмар повторно се „кренаа“ шпекулациите дека ќе заврши во Барселона, додека Реал Мадрид се многу заинтересирани за Килијан Мбапе, кој неодамна изјави дека сака поинаков пристап на ПСЖ во иднина. Првите промени кои ги направи Ал-Хелаифи ова лето беше отказот на спортскиот директор Антеро Енрике со Леонардо.

„Промените беа неопходни, бидејќи во спротивност не одиме никаде. Лео е моето момче и имам целосна доверба во него“, вели Ал-Хелаифи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гарсија со драматична победа над Векиќ во Нотингем

Објавено пред

Во пресметка на двете први носителки, Французинкат Каролине Гарсија со 2:6/7:6(4)/7:6(4) ја победи Хрватката Дона Векиќ за своја прва титула во 2019 на Нотингем опен на тревната подлога.

Светската тенисерка број 28., Гарсија прво го комплетираше полуфиналниот триумф над Џенифер Брејди пред да го загуби првиот сет против Векиќ. Но, потоа Гарсија играше посигурно во клучните моменти за да ја освои својата седма титула во кариерата и втор трофеј на трева по триумфот во Мајорка во 2016 година.

„Навистина сум горда на оваа недела, посебно на мојата борбеност. Во првиот сет ми беше многу тешко и бев уморна, но решив дека морам да се борам до крај. Уживав во оваа победа“, вели Гарсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести7 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија7 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт8 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Македонија9 часа

(Видео) Невреме кај Кичево – град ги прекри патиштата, сообраќајот отежнат

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати подрачјето во близина на Кичево. На патот после Кичево, кога...

Вести11 час

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт12 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет13 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ15 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет16 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет17 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет17 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет17 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија1 ден

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија2 дена

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија2 дена

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија2 дена

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија2 дена

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ2 дена

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Досие