Контакт

Спорт

Хамилтон со бразилската пол-позиција, Фетел само предупреден од стјуардите

Светскиот шампион во Ф1, Луис Хамилтон ја освои 100. пол-позиција за Мерцедес на Бразилското ГП во Интерлагос, додека Себастијан Фетел во Ферари успеа да го задржи второто место иако беше повикан кај стјуардите и помина само со предупредување по инциде…

Објавено пред

Светскиот шампион во Ф1, Луис Хамилтон ја освои 100. пол-позиција за Мерцедес на Бразилското ГП во Интерлагос, додека Себастијан Фетел во Ферари успеа да го задржи второто место иако беше повикан кај стјуардите и помина само со предупредување по инцидентот при мерењето на болидот.

Дождливата пол-позиција во Сао Пауло е рекордна 82. во кариерата на Хамилтон и 10. оваа сезона во која тој ја освои својата петта светска титула. Мерцедес ќе ја освојат и титулата во пласман на конструктори во недела, освен ако Ферари не успее да освои 13 поени повеќе од нив.

Валтери Ботас, колегата на Хамилтон, ќе стартува како трет, пред својот фински сонародник Кими Раиконен во Ферари.

Фетел пак, беше повикан да се „објасни“ со стјуардите откако го мереше болидот во втората фаза пред да почне дождот. Возачот на Ферари ја „прегази“ рампата и гестикулираше луто да се побрза со мерењето пред да си замине. ФИА официјално преку соопштение призна дека вагата е „уништена“. Фетел беше казнет со 25.000 евра за инцидентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија на бод од Ц-дивизијата и плејофот

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва против Гибралтар, ќе го одигра последниот меч во Групата-4 во Лигата на Нации. Еден бод им е доволен на избраниците на селекторот Игор Ангеловски за да обезбедат пласман во плеј-офот.
„Добро познат ни е…

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва против Гибралтар ќе го одигра последниот меч во Групата 4 во Лигата на нациите. Еден бод им е доволен на избраниците на селекторот Игор Ангеловски за да обезбедат пласман во плејофот.

„Добро познат ни е стилот на Гибралтар. Претежно се ориентирани во одбраната и ја чекаат својата шанса преку контра. Јас и претходно кажав, не е важно со кого играме, туку за што играме, а тоа е потврда на првото место и домашно полуфинале во плејофот. Фаворити сме и иако можеби на некои мечеви не играме според посакуваното, но во второто полувреме влегуваме подобро и победуваме“, рече на вчерашната прес-конференција селекторот на Македонија.

Дуелот со Гибралтар, поради жолти картони, ќе го пропушти најискусниот репрезентативец Пандев, а во тимот се враќаат Елмас и Алиоски. Овие двајца поради суспензии не играа во петокот кај Лихтенштајн.

Во пресрет на последното коло Македонија ја предводи Групата 4 со 12 бода, три помалку има Ерменија, Гибралтар е трет со шест, а Лихтенштајн последен со три бода.

Првото место на Македонија ѝ носи пласман во Ц-дивизијата, во наредното издание во Лигата на нациите и место во плејофот. Најдобрата репрезентација од Д-дивизијата ќе се пласира на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ убедливо прв, Зверев го стигна Федерер

Новак Ѓоковиќ со значителна предност над конкурентите ја заврши годината на првото место на АТП листата. Брилијантниот втор дел од сезоната на Српскиот тенисер нема да му го расипе ниту синоќешниот пораз на завршниот Мастерс во Лондон.
Ѓоковиќ, на поло…

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со значителна предност над конкурентите ја заврши годината на првото место на АТП листата. Брилијантниот втор дел од сезоната на Српскиот тенисер нема да му го расипе ниту синоќешниот пораз на завршниот Мастерс во Лондон.

Ѓоковиќ, на половина од сезоната се наоѓаше на 22.место на АТП листата,, но на крајот тој прв минува низ целта. Србинот, од крајот на јуни, освои две гренд-слем титули (Вимблдон и Ју-Ес Опен), победи на Мастерс турнирите во Синсинати и Шангај и играше финале на Мастерс турнирите во Париз и Лондон.

Србинот годината ја завршува со 9.045 бода, зад него е Рафаел Надал со 7.480. Шпанецот, поради повреда на коленот, не играше во Париз и Лондон. Трет е Роџер Федерер со 6.420 бода, а само 35 бода зад него е победникот во Лондон, Александар Зверев.

АТП листа, Топ 10:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 9.045
2. Рафаел Надал (Шпанија) – 7.480
3. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.385
4. Александар Зверев (Германија) – 6.385
5. Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) – 5.300
6. Кевин Андерсон (Јужна Африка) – 4.710
7. Марин Чилиќ (Хрватска) – 4.250
8. Доминик Тим (Австрија) 4.095
9. Кеи Нишикори (Јапонија) – 3.590
10. Џон Изнер (САД) – 3.155

Прикажи повеќе...

Спорт

Одбиена „монструозна“ понуда за Кулибали

Калиду Кулибали нема да го напушти Наполи, барем не за цената што на „Сан Паоло“ пристигнала од Манчестер јунајтед.
Челниците на клубот од „Олд Трафорд“ за услугите на Сенегалецот понудила сума од 90 милиони евра. Понудата без размислување била одбиена…

Објавено пред

Калиду Кулибали нема да го напушти Наполи, барем не за цената што на „Сан Паоло“ пристигнала од Манчестер јунајтед.

Челниците на клубот од „Олд Трафорд“ за услугите на Сенегалецот понудила сума од 90 милиони евра. Понудата без размислување била одбиена, пренесуваат англиските и италијанските медиуми.

Кулибали е еден од најдобрите фудбалери на Наполи, а неодамна од страна на Би-би-си е номиниран за африкански играч на годината, заедно со Мехди Бенатија од Јувентус.

Менаџерот на Манчестер јунјатед, Жозе Мурињо, во зимскиот преоден рок има намера да донесе еден централен дефанзивец. Јунајтед има доволно пари да за трошење, меѓутоа доколку го сакаат Кулибали ќе мора да издвојат повеќе од 90 милиони евра.

Кулибали, пред почетокот на сезоната, потпиша нов договор со Наполи, чија важност е до јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа49 минути

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест. На противниците на британската премиерка, Тереза...

Македонија49 минути

Анѓушев, наместо Заев на работниот појадок кај Курц

Во Виена започна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц. На местото на...

Регион50 минути

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово...

Економија1 час

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија2 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија4 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија4 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија15 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт15 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа18 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести19 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија20 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет22 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија23 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Досие