Контакт

Спорт

Хиршер најбрз во Аделбоден

Австриецот Марсел Хиршер со 66.победа во кариерата ја продолжи доминацијата во Светскиот куп, во алпско скијање.
Хиршер, во саботата, победи во велеслаломската трка која се одржа во Аделбоден. Австриецот го забележа четвртиот триумф во оваа дисциплина …

Објавено пред

Австриецот Марсел Хиршер со 66.победа во кариерата ја продолжи доминацијата во Светскиот куп, во алпско скијање.

Хиршер, во саботата, победи во велеслаломската трка која се одржа во Аделбоден. Австриецот го забележа четвртиот триумф во оваа дисциплина сезонава. Хиршер сега има 32 победи во велеслалом во кариерата.

foto: epa

По двете трки Хиршер забележа резултат кој за 71 стотинка беше подобра од оној на Норвежанецот Хенрик Крисотферсен. Третото и четвртото место им припадна на Французите Томас Фанара и Алекс Пинтаро, а Словенецот Жан Крањец заврши на петтата позиција.

Хиршер има убедлива предност во генералниот пласман во Светскиот куп. Тој е прв со 876 поени, втор е Кристоферсон со 511, а трет Пинтаро со 444 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чави знае кој ќе ги наследи Меси и Тоналдо

Објавено пред

Легендарниот играч на Барселона, Чави, го знаел името на фудбалерот што треба да ги наследи Лионел Меси и Кристијано Роналдо на светскиот трон.

Чави е уверен дека кога ќе се повлечат двајцата најдобри в последната деценија дека на нивното место ќе дојде играчот на Манчестер сити, Рахим Стерлинг.

„Меси и Роналдо со години доминираат. Тешко е и да се сетите како било пред нив. Двајцата се се уште активни фудбалери, но ќе дојде денот кога некој друг ќе „влезе во нивните кондури“, рекол Чави и дополнил.

„Кога ќе ги погледнете играчите што би можеле да бидат крунисани секогаш ќе помислите на Нејмар, Мбапе, Салах. Сепак, во моментов Стерлинг е пред нив. Секогаш бил добар играч, а кај Пеп Гвардиола може да стане најдобар во светото. Сеуште е млад, видливи се резултатите од неговата соработка со Гвардиола, иако има него работи што треба да ги исправи. Тој може да биде најдобриот во светот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанска докторка за лечењето на Шумахер: Семејството има лажна надеж

Објавено пред

Славниот Михаел Шумахер, минатата недела, бил префрлен во болница во Париз на лечење со матични клетки. Германецот тешко ја повредил главата на скијање во француските Алпи во декември 2013 година.

Шест години нема веродостојни информации за здравствената состојба на седумкратниот шампион во Формула 1. Поради тоа големо изненадување претставуваше веста што ја објави „Ле Паризијен“ минатата недела дека Шумахер бил донесен во Париз на лечење со матични клетки.

Италијанските медиуми во врска со ваквиот третман ја контактирале докторката Матилда Леонарди, која била еден од водечките стручњаци на ова поле во земјата.

Таа рекла дека терапијата нема да позитивно да влијае врз пациент каков што е Шумахер.

„Не постои терапија со матични клетки која би делувала позитивно кај пациенти кои се минимално свесни, каков што е тоа случај со Шумахер. Инфорамциите што се пласираат даваат само лажна надеж на семејството и на јавноста. Нема податоци кои потврдуваат дека тој наводен третман делува, нема ниту протокол, ниту трагови на експерименти врз пациенти кои се минимално свесни“, рекла Леонарди и дополнила.

„Сум среќавала луѓе кои и домовите ги продавале за да можат да си дозволат пари за ваков третман. Сега имате вести дека и Шумахер е донесен на ваков третман. Тоа може да залаже многу заболени и нивните семејства“, заклучила италијанската докторка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико ја чека „старата дама“, ПСЖ без Мбапе против „кралскиот клуб“

Објавено пред

Вчера започна новата сезона во Лигата на шампионите, а вечерва со натпреварите што ќе се одиграат во групите А, Б, Ц и Д ќе биде комплетирано првото коло. Дерби мечевите се играат во Париз и Мадрид, финалистот од минатата сезона Тотенхем ќе гостува во Атина, а во елитата ќе дебитираат фудбалерите на Аталанта.

Пари Сен Жермен ќе го пречека Реал Мадрид со многу кадровски проблеми, но во ништо подбра ситуација не е ниту клубот од Мадрид. Двајцата најскапи и најдобри играчи на „светците“ нема да бидат во составот, Мбапе е повреден, а Нејмар суспендиран. Шанса се отвора Икарди да го започне натпреварот.

На спротивната страна Зидан има еден куп повредени играчи, а суспендирани се Рамос и Начо. Тренерот на Реал најави дека најголемото засилување во летниот преоден рок Азар е подготвен да го започне натпреварот.

Атлетико на „Ванда Метрололитано“ ќе го пречека италијанскиот шампион Јувентус. Минатата сезона овие екипи играа во осмина-финалето, Атлетико победи во Мадрид 2-0, а во реваншот три гола постигна Роналдо и ги однесе Јувентус во наредната фаза.

Во претсезоната овие екипи одиграа контролен меч во Стокхолм, кој заврши со победа на Атлетико 2-1.

Далгас Коста нема да биде во тимот на Јувентус поради повреда, а неизвесен е настапот на Пјаниќ, кој во саботата против Фиорентина беше заменет во 44 минута.

На другата страна шпанските медиуми под знак прашалник го ставаат настапот на голманот Облак, кој не го заврши мечот против Реал Сосиедад.

Инаку и Пјаниќ и Облак вчера и завчера тренираа со соиграчите.

Вечерва во Лигата на шампионите ќе настапат и две екипи од просторите на поранешна Југославија Динамо Загреб и Црвена ѕвезда.

Хрватскиот шампион на „Максимир“ во Загреб ќе ги пречека дебитантите од Бергамо, екипата на Аталанта. Се очекува полн стадион и најмалку 3.000 навивачи на Аталанта.

Црвена ѕвезда прв пат по 1991 година и полу-финалето во тогашниот Куп на европските шампиони ќе гостува во Минхен. Баерн се апсолутни фаворити, но играчите на белградскиот тим истакнаа дека нема да излезат со бело знаме.

19 часот:

Група А: Клуб Бриж – Галатасарај
Група Б: Олимпијакос – Тотенхем

21 часот:

Група А: Пари Сен Жермен – Реал Мадрид

Група Б: Берн Минхен – Црвена ѕвезда

Група Ц: Динамо Загреб –Аталанта
Шахтјор – Манчестер сити

Група Д: Атлетико Мадрид – Јувентус
Баер Леверкузен – Локомотив Москва

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници, против насилството врз нив. Тој рече дека започнале...

Македонија35 минути

Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот Центар по повод...

Топ1 час

Воз прегази маж кај надвозникот на булевар Србија

Триесетиедногодишен скопјанец загина откако во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на бул.„Србија“. Според информациите, возот сообраќал на...

Свет2 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Македонија2 часа

Ново рочиште за „Монструм“, ќе бидат пуштени бомби за случајот

Обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски влегоа на судењето за предметот „Монструм”. Фетаи не одговори на новинарските прашања, само прокоментира...

Свет4 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет4 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет15 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт16 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион17 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија19 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија20 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија22 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија22 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија23 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија1 ден

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет1 ден

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Досие