Контакт

Спорт

Холанѓаните ја зголемија мизеријата на германската репрезентација (видео)

Холандија стигна до 3:0 победа над Германија во дербито на вечерта во Лигата на нации на УЕФА за да ја зголеми кризата во „маншафт“ по фијаското на Мундијалот во Русија.
Дефанзивецот на Ливерпул, Дирк ван Дајк беше најснаодлив пред германскиот гол по к…

Објавено пред

Холандија стигна до 3:0 победа над Германија во дербито на вечерта во Лигата на нации на УЕФА за да ја зголеми кризата во „маншафт“ по фијаското на Мундијалот во Русија.

Дефанзивецот на Ливерпул, Дирк ван Дајк беше најснаодлив пред германскиот гол по корнер во 30. минута од мечот на „Јохан Кројф арената“ во Амстердам, пред Мемфис Депај и Вајналдум во финишот на лутото дерби да стават „сол на рана“.

За Холандија ова е прва конкурентна победа под новиот селектор Роналд Куман по поразот од Франција, додека Германците ја чекаат првата победа по испаѓањето во натпреварите по групи на СП во Русија.

Ирска и Данска одиграа досадно реми 0:0 кое им одговараше на „викинзите“, додека Бугарија се врати по лошото прво полувреме и негативата за 2:1 победа над Кипар за да ја преземе контролата на групата 3 во Лига Ц со три победи во три натпревари.

ЛИГА А, ГРУПА 1

Холандија – Германија 3:0

Табела: 1.Франција 4, 2.Холандија 3, 3.Германија 1

ЛИГА Б, ГРУПА 4

Ирска – Данска 0:0

Табела: 1.Данска 4, 2.Велс 3, 3.Ирска 1

ЛИГА Ц, ГРУПА 3

Бугарија – Кипар 2:1

Табела: 1.Бугарија 9, 2.Норвешка 6, 3.Кипар 3, 4.Словенија 0Спорт

Спектакуларна пресметка на Јокиќ и Дончиќ, Леброн не може сам (Видео)

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата. Денвер го добија дуелот против Далас 126:118 и ја задржаа челната позиција во Западната конференција.
Јокиќ доминираше на двете страни во рекетот и за помалку од 35 минути постигна 32…

Објавено пред

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата. Денвер го добија дуелот против Далас 126:118 и ја задржаа челната позиција во Западната конференција.

Јокиќ доминираше на двете страни во рекетот и за помалку од 35 минути постигна 32 поени, на кои придодаде 16 скока, четири асистенции и две украдени топки. Дабл-дабл од 23 поени, 12 скока и шест асистенции, запиша и играчот на Далас, Дончиќ.

Во седмиот последовен триумф на домашен терен кај Денвер се истакна и Џамал Мареј (22 поени, седум скока, 13 асистенции).

Кај Далас одличен беше и Херисон Барнс кој со 30 поени го предводеше тимот.

Денвер има скор од 21 победа и девет порази, а Далс е на 15/14.

Бруклин Нетс шестата победа во низа ја забележаа над ЛА Лејкерс (115:110). Бруклин го предводеа Данџело расел со 22 поени и 13 асистенции, односно Џо Херис со 19 поени.

Леброн Џејмс на другата страна не успеа да го спречи шестиот пораз во низа на „езерџиите“. Џејмс натпреварот го заврши со 36 поени, 13 скока и осум асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн доби спектакуларна „банана“ (Видео)

Во НБА лигата не постојат многу играчи кои можат да се пофалат дека успеале да го изблокираат Леброн Џејмс и тоа кога се обидува да забие.
Листата на такви играчи е мала, а на неа сега се наоѓа и младиот Џерет Ален од редовите на Бруклин Нетс.
На натпр…

Објавено пред

Во НБА лигата не постојат многу играчи кои можат да се пофалат дека успеале да го изблокираат Леброн Џејмс и тоа кога се обидува да забие.

Листата на такви играчи е мала, а на неа сега се наоѓа и младиот Џерет Ален од редовите на Бруклин Нетс.

На натпреварот на двата тима 20-годишниот Ален демонстрираше врвна одбрана и со брилијантна блокада го запре пробивот на Леброн.

Статистиката вели дека Леброн во кариерата имал 18.50 обиди за забивање и дека само девет пати бил блокиран.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нуделе 105 милиони евра за Кулибали

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, открил дека клубот одбил богата понуда за трансфер на дефанзивецот Калиду Кулибали.
Медиумите шпекулираат дека заинтересираниот клуб бил Манчестер Јунајтед. Англискиот тим се обидува во зимскиот преоден ро…

Објавено пред

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, открил дека клубот одбил богата понуда за трансфер на дефанзивецот Калиду Кулибали.

Медиумите шпекулираат дека заинтересираниот клуб бил Манчестер Јунајтед. Англискиот тим се обидува во зимскиот преоден рок да го ангажира Сенегалецот.

„Ние сме во состојба да развиваме млади играчи во нашиот клуб и потоа да ги задржиме на долг период тука. Кога ќе ни понудат 105 милиони евра за централен дефанзивец, тоа е знак дека се работи за врвен играч. Никој никогаш не понудил толкава сума за играч од одбраната“, рекол Де Лауренти за „Кориере дел Мецоџорно“.

Кулибали, оваа сезона одиграл 22 натпревари за Наполи. На „Сан Паоло“ овој играч пристигнал во 2014 година од Генк за сума од осум милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Пировска: Власта си ја презема улогата на делител на правдата

Власта си ја презема улогата на делител на правдата и со тоа ги премина границите до каде што може да...

Европа42 минути

Постигнат договор во ЕУ: Се забранува пластиката за еднократна употреба

Европската Унија постигна договор за забрана за користење на пластика за еднократна употреба, како што се пластичните чинии и сламки,...

Топ1 час

Полицаец загина во железничка несреќа кај Маџари

Полициски службеник од Полициската станица Гази Баба загина во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје....

Свет1 час

Трамп формираше вселенска команда во Пентагон

Претседателот на САД, Доналд Трамп формираше вселенска команда во рамките на Пентагон со цел подобро да ги организира и да...

Македонија2 часа

Голем одрон на патот Каменица – Делчево, сообраќајот во прекин

Поради голем одрон патниот правец А3 Каменица – Делчево е затворен за сообраќај. Лесните возила може да се движат преку...

Свет12 часа

Се затвора проблематичната добротворна фондација на Трамп

Хуманитарната фондација на американскиот претседател, Доналд Трамп, прифати да биде затворена по наводите за злоупотреба на финансиски средства, јави Би-би-си....

Македонија16 часа

Пратениците едногласно го донесоа Законот за амнестија

Со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, пратениците го донесоа Законот за амнестија. Пратениците од Алијанса за Албанците,...

Македонија17 часа

(Видео) Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира уставните измени

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група донесоа одлука да не учествуваат во процесот на уставните измени, истакна на прес-конференција пратеникот...

Македонија19 часа

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија19 часа

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања19 часа

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија19 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија20 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија21 час

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток21 час

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ22 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија22 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија23 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ23 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Досие