Контакт

Спорт

Целиот свет зборува за асистенцијата на Луис Суарез (Видео)

Фудбалските репрезентации на Мексико и Уругвај, ноќта помеѓу петокот и саботата, одиграа пријателски натпревар на стадионот во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас.
Дуелот на селекциите што играа на Светското првенство во Русија им припадна …

Објавено пред

Фудбалските репрезентации на Мексико и Уругвај, ноќта помеѓу петокот и саботата, одиграа пријателски натпревар на стадионот во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас.

Дуелот на селекциите што играа на Светското првенство во Русија им припадна на Уругвајците.

foto: epa

Првиот гол го постигна Хозе Марија Хименез во 21.минута, а само четири минути подоцна Мексиканецот Раул Хименез израмни на 1:1.

Од 32.минута започна шоуто на Луис Суарез. Напаѓачот на Барселона најпрвин постигнадва гола во 32. и 40.минута, а во 56.минута на волшебен начин му асистираше на Гастон Переиро кој го посрави конечниот резултат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нигерија ја освои бронзата на Африканскиот куп (Видео)

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Нигерија го освои третото место на Африканскиот куп. Нигеријците во мечот за бронзата го победија Тунис со 1:0 (1:0).

Дуелот за третото место го реши напаѓачот на Нигерија Игало кој го совлада голманот на Тунис во третата минута од натпреварот.

Нигерија осми пат во својата историја го освои третото место на Африканскиот куп. Интересно Нигеријците секогаш победувале кога играле за бронзата.

Големото финале на Африканскиот куп на програмата е в петок, а за титулата ќе се борат Сенегал и Алжир.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ференцварош го елиминира Лудогорец од ЛШ

Објавено пред

Фудбалерите на Ференцварош направија изненадување и во првото квалификациско коло за пласман во Лигата на шампионите го елиминираа бугарскиот шампион Лудогорец. Првата фаза ја минаа Дандлак, АИК од Стокхолм, Карабаг, Розенборг, Клуж и БАТЕ Борисов.

Ференцварош на чија клупа седи славниот Украинец Сергеј Ребров, во двомечот со вкупен резултат 5:3 го елиминира Лудогорец. Првиот меч заврши 2:1, а во реваншот во Бугарија Унгарците победија 3:1.

Во наредното коло Ференцварош ќе игра против Валета од Малта.

АИК во Стокхолм ја надомести негативата од 2:1 против Арарат од Ерменија. Швеѓаните во реваншот победија со 3:1 и изборија дуел со Марибор. Шампионот на Словенија без мака победија 2:0 против Валур од Исланд.

Розенборг два пати славеше против Линфилд. По 4:0 во првиот меч, Норвежаните победија 2:0 во Северна Ирска.

Розенборг во второто коло ќе игра против БАТЕ Борисов. Белорусите победија 2:1 во Полска против Пјаст. првиот меч заврши 1:1.

Клуж ја надомести негативата од 0:1 против Астана и со победата 3:1 избори два натпревари со Макаби Тел Авив.

Понатаму оди и Карабаг. Азербејџанците постигнаа два гола против Партизани од Албанија. Во наредното коло тие ќе играат против Дандлак.

Дандлак ја мина Рига дури по изведувањето на пенали. Двата натпревари завршија без голови, а дури по седум пенал-серии Дандлак победија 5:4.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валверде: Многу очекуваме од Гризман

Објавено пред

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде бил задоволен што клубот во летниот преоден рок конечно го реализира трансферот на Антоан Гризман. Валверде многу очекува од 28 годишниот напаѓач кој за 120 милиони евра од Атлетико се пресели во Барселона.

„Сметаме на Гризман, бидејќи е млад играч со големо искуство. Очекуваме многу од него. Антоан може да ни донесе многу корисни работи на терено. Тој има големо искуство во Шпанија“, рекол Валверде и дополнил.

„Гризман е брз, способен да пронајде слободни зони на теренот во дел од секундата да донесе предност за својот тим. Знам колку вреди и што може да направи“.

Францускиот напаѓач пет години играше за Атлетико, на 257 натпревари абележа 133 гола и 50 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија13 часа

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија13 часа

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија19 часа

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа20 часа

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија20 часа

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет20 часа

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ20 часа

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Свет21 час

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот од оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет21 час

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, ги...

Свет22 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа22 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет22 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија1 ден

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион1 ден

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа1 ден

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет1 ден

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија2 дена

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа2 дена

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Досие