Контакт

Спорт

Челси го спушти Сити на земја, па Ливерпул го направи лидер во Премиер лига (видео)

Дербито во 16. коло во Премиер лигата меѓу Челси и Манчестер Сити помина во знакот на „сините“ од Лондон. Домашните фудбалери го совладаа шампионот со 2-0 со головите Канте и Луиз.
Италијанскиот тренер во редовите на Челси одлично ја простудирал играта…

Објавено пред

Дербито во 16. коло во Премиер лигата меѓу Челси и Манчестер Сити помина во знакот на „сините“ од Лондон. Домашните фудбалери го совладаа шампионот со 2-0 со головите Канте и Луиз.

Италијанскиот тренер во редовите на Челси одлично ја простудирал играта на Сити предводен од Гвардиола.
Иако гостите од Манчестер доминирааа во првото полувреме, сепак „малиот“ Канте со силен и прецизен удар од 16 метри ги донесе домаќините во водство.

„Граѓаните“ се обидоа да се вратат во игра, но Челси од корнер стигна до двојна предност 2-0 во 78. минута од мечот. Давид Луиз скокна највисоко и ја смести топката во мрежата.

Манчестер Сити мораше му го препушти лидерското место на табелата на Ливерпул кој сега има 42 бода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Cro Cop“: Мајка ми пред секоја борба клекува и ме моли да не се борам повеќе!

Објавено пред

Хрватскиот ММА борец, Мирко „Cro Cop“ Филиповиќ (44) за хрватските медиуми ја открива тајната на долговечноста, раскажува како до правилен тренинг, исхрана, одмор, но еден детал за неговото семејство ги полни страниците во Хрватска.

Филиповиќ вели дека неговото семејство му е отежнувачки фактор.

„Мене семејството ми е отежнувачки фактор затоа што сите посакуваат да одам „во пензија“. Мојата мајка пред секоја борба клекнува пред мене и ме моли тоа да ми биде последната борба, а јас ја тешам со зборовите дека мојот противник повеќе не може ниту да оди како што треба и дека не гледа добро“ – вели Филиповиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одбрана на сезоната во Мексико, млад голман го одбрани невозможното (видео)

Објавено пред

На натпревар од мексиканската лига меѓу тимовите на Веракруз и Круз Азул беше забележана одбраната која со право може да конкурира за интервенција на сезоната.

Творец на фантастичната одбрана беше 21-годишниот голман Себастијан Хурадо.

Се играше 79 минута при резултат 1-1, а Круз Азул имаше корнер. По центаршутот топката дојде до напаѓачот на гостите и тој излезе сам со голманот на 2-3 метри од голот, но младиот чувар на мрежата реагираше инстинктивно со ногата и спречи водство.

Погледнете:

https://old.reddit.com/r/soccer/comments/ats259/21yearold_mexican_goalkeeper_sebasti%C3%A1n_jurado/?ref=share&ref_source=link

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го победи Баерн и го држи чекорот со Фенер и ЦСКА (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид синоќа во 23. коло од Евролигата го совлада Баерн Минхен со 91-78.

„Кралевите“ на полувреме заминаа со +3, но во третата четвртина заиграа фуриозно и овој период од мечот го добија со +16, па последниот период беше само формалност.

Со новата победа на Реал, тие го држат чекорот Фенербахче и ЦСКА Москва.

Панатинаикос пак пред своите гледачи немаше проблеми против руски Химки и извојуваше победа со 94-85.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Бејли пред истекот на мандатот: Ги сакам луѓето, не го сакам воздухот

Амбасадорот на САД, Џес Бејли на социјалните мрежи објави видео во кое одговара на 50 кратки прашања поврзани со неговото...

Топ50 минути

Прегазена жена на улица во Скопје, возачот е непознат

(Фото: Илустрација) Седумдесет и двегодишна жена почина по удар од автомобил во Скопје. Како што соопшти полицијата вчера во жената...

Топ1 час

Aвтомобил излета од патот, потешко повредени три млади лица

Утрово по полноќ, на крстосницата од регионалниот пат Куманово-Свети Николе се преврте патничко возило управувано од 26-годишно лице од Скопје....

Свет1 час

Tрамп ќе стави вето на резолуцијата за блокада на вонредната состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп рече дека ќе стави вето на резолуцијата која би го блокирала неговото прогласување на вонредна...

Регион2 часа

„Франкфуртер Рундшау“: ЕУ и САД договорија поделба на Косово

ЕУ и САД го усогласија текстот на договорот за решевање на косовското прашање што предвидува поделба на Косово и размена...

Македонија2 часа

За опозицијата не е доволна оставката на Котевски, бараат оставки од Заев и Дескоска

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение го коментира физичкиот инцидент што пред два дена се случи во затворот Скопје и бара од премиерот...

Македонија4 часа

Продолжува расправата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Денеска напладне треба да продолжи седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања, на чиј дневен ред е барањето...

Крвав четврток16 часа

Одобрен куќен притвор за Јанакиески, Ристовски останува во Шуто Оризари

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје донесе одлука со која...

Свет19 часа

Јапонски министер се извини поради триминутно доцнење на состанок

Јапонскиот министер Јошитака Сакаруда, задолжен за Олимписките игри во Токио 2020 година, јавно се извини бидејќи вчера задоцни три минути...

Топ19 часа

Во нива во Волково најдено мртво тело на 29-годишна скопјанка

МВР соопшти дека утрово во 9.50 часот било пријавено дека има починато женско лице во нива што се наоѓа во...

Македонија20 часа

Мајката на исчезнатиот Пино најави протест пред Собрание

Мајката на 26-годишниот Пино Секондо, Маја Трпковска, за во понеделник пред Собранието, со почеток во 16:30 часот, најави протест со...

Интервју/Дебата21 час

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија21 час

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија22 часа

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток22 часа

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија23 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија23 часа

(Видео) Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија23 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија1 ден

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија1 ден

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Досие