Контакт

Спорт

Челси и Ајнтрахт Франкфурт остануваат совршени во Лига Европа (видео)

Челси со голот на Оливие Жиру стигна до важна гостинска победа од 1:0 против БАТЕ Борисов во Белорусија, додека Ајнтрахт Франкфурт издржа за 2:3 победа на гости во Кипар кај Аполон за да го задржат стоотстотниот успех во Лига Европа по четири кола.
Оли…

Објавено пред

Челси со голот на Оливие Жиру стигна до важна гостинска победа од 1:0 против БАТЕ Борисов во Белорусија, а Ајнтрахт Франкфурт издржа за 2:3 победа на гости во Кипар кај Аполон за да го задржат стоотстотниот успех во Лига Европа по четири кола.

Оливие Жиру во 53. минута доби одлична топка од Емерсон за со глава да го совлада голманот на БАТЕ во студената Белорусија за Челси да има 12 поени по четири меча. МОЛ Види на македонскиот репрезентативец, Бобан Николов, пак, со 1:0 ги победи ПАОК во вториот меч од групата Л за унгарскиот тим да се искачи на второто место со шест поени.

Освојувачот на германскиот куп, Ајнтрахт Франкфурт, со 3:2 го совлада Аполон во Лимасол по водството со 0:3 за да остане на првото место во групата Х пред Лацио, кој со 2:1 го совлада Марсеј за двата клуба да го осигураат пласманот во наредната фаза.

Глазгов Ренџерс имаше 3:2 водство кај Спартак Москва во групата Г за да загуби со 4:3 и да ја комплицира ситуацијата во групата Г, каде што Рапид Виена одигра 0:0 со Вилјареал. Шпанскиот клуб останува прв со 6 поени, по пет имаат Ренџерс и Спартак, а и Рапид е во игра со 4 поени.

Фото: ЕПА

ЛИГА ЕВРОПА, 4. КОЛО

ГРУПА Г

Рапид Виена – Вилјареал 0:0

Спартак Москва – Глазгов Ренџерс 4:3

Табела: Вилјареал 6, Ренџерс 5, Спартак М 5, Рапид В. 4,

ГРУПА Х

Аполон – Ајнтрахт Франкфурт 2:3

Лацио – Марсеј 2:1

Табела: Ајнтрахт 12, Лацио 9, Марсеј 1, Аполон 1

ГРУПА И

Генк – Бешикташ 1:1

Малме – Сарпсборг 1:1

Табела: Генк 7, Сарпсборг 5, Малме 5, Бешикташ 4

ГРУПА Ј

Акхисар – Севилја 2:3

Краснодар – Стандард Лиеж 2:1

Табела: Севилја 9, Краснодар 9, Стандард Лиеж 6, Акхисар 0

ГРУПА К

Динамо Киев – Рен 3:1

Табела: Астана 8, Динамо К. 8, Рен 3, Јаблонец 2

ГРУПА Л

БАТЕ Борисов – Челси 0:1

МОЛ Види – ПАОК 1:0

Табела: Челси 12, МОЛ Види 6, ПАОК 3, БАТЕ 3

БАТЕ – ЧЕЛСИ

ЛАЦИО – МАРСЕЈ

АПОЛОН – АЈНТРАХТ

ВИДИ – ПАОК

АКХИСАР – СЕВИЛЈА

Спорт

Неколку хрватски навивачи го грабнаа пешкирот на Чилиќ од рацете на момчето

Објавено пред

Сцената што се случи на трибините по натпреварот на Марин Чилиќ и Роберт Баутиста на „Австралијан опен“ предизвика револт кај многумина.

По поразот во осмина-финалето, Чилиќ ја поздрави публиката и фрли пешкир на трибините, кој одлета право кон едно момче. Но, двајца хрватски навивачи му го грабнаа од рацете.

Непознатата навивачка двојка продолжи да се радува со пешкирот во рацете, додека момчето разочарано стоеше покрај нив.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алваро Мората се враќа во Мадрид

Напаѓачот на Челси, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челси во почетокот одбивале да преговараат за позајмица на напаѓачот. Според овој извор Мората од ут…

Објавено пред

Напаѓачот на Челси, Алваро Мората, до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Атлетико Мадрид. „Марка“ открива дека двата тима постигнале договор, иако Челси во почетокот одбивал да преговара за позајмица на напаѓачот. Според овој извор, Мората од утре официјално ќе стане член на Алетико.

Алваро Мората дел од својата јуниорска кариера минал во Атлетико, за потоа преку Реал, Јувентус и Челси повторно да се врати во редовите на „јорганџиите“. Мората е најскапото засилување во историјата на Челси.

Сепак, тој не ги исполни очекувањата на „Стенфорд Бриџ“, а сега се обиде да се врти во форма во Атлетико.

Договорот на клубовите е дека Атлетико по завршувањето на сезоната ќе може да го откупи неговиот договор за 40 милиони евра.

Во меѓувреме, Атлетико се обидува да се ослободи од двајца играчи, кои во клубот пристигнаа во летниот преоден рок. Никола Калиниќ и Желсон Мартинш не ги оправдаа очекувањата на тренерот Диего Симеоне.

Заминувањето на Мората од Челси значи „сините“ ја завршиле работата околу трансферот на Гонзало Игуаин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака со пресврт до пласман во четврт-финалето

Наоми Осака ја продолжи победничката низа на Австралија опен и успеа преку Анастасија Севастова да избори пласман во четврт-финалето.
Младата Јапонка, исто како и во претходната рунда, со пресврт успеа да ја победи својата противничка.
За нешто помалку…

Објавено пред

Наоми Осака ја продолжи победничката низа на Австралија опен и успеа преку Анастасија Севастова да избори пласман во четврт-финалето.

Младата Јапонка, исто како и во претходната рунда, со пресврт успеа да ја победи својата противничка.

За нешто помалку од два часа игра, Осака, успеа да ја победи Севастова со 4/6, 6/3, 6/4. Со оваа победа Осака ги задржа шансите по завршувањето на Австралија опен да се искачи на првото место на ВТА листата.

Јапонката во четврт-финалето ќе игра против Елина Свитолина. Украинката, исто така во три сета 6/2, 1/6, 6/1 ја победи Американката Медисон Киз.

Пласман меѓу најдобрите осум на турнирот избори и Каролина Плишкова која во два сета 6/3, 6/1 ја збриша Шпанката Гарбиње Мугуруса.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 минути

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5 односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски19 минути

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овојпат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски1 час

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести1 час

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија2 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет2 часа

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет2 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија3 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион4 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет4 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет6 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија20 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија21 час

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија22 часа

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт23 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија1 ден

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Досие