Контакт

Спорт

Шампионите убедливи против Пеликанс, трипл-дабл на Грин (Видео)

Голден Стејт Вориорс убедливо ги победи Њу Орлеанс Пеликанс 123:101, во првиот меч од полу-финалето во Западната конференција.
Пеликаните на актуелниот шампион му парираа само во првата четвртина. Во втората четвртина Голден Стеј ги реши дилемите околу…

Објавено пред

Голден Стејт Вориорс убедливо ги победи Њу Орлеанс Пеликанс 123:101, во првиот меч од полу-финалето во Западната конференција.

Пеликаните на актуелниот шампион му парираа само во првата четвртина. Во втората четвртина Голден Стеј ги реши дилемите околу победникот, откако овој период го доби со 37:9.

Екипата на Стив Кер ја предводеше Дрејмонд Грин со трипл-дабл учинок од 16 поени, 15 скока и 11 асистенции.

Најефикасни кај победникот беа Клеј Томпсон со 27 и Кевин Дурент со 26 поени.

Пеликаните ги предводеше Ентони Дејвис со 21 поен и девет скока, а Интван Мур уфрли 15 поени.

Вториот меч од серијата на програмата е в среда од 4:30 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса победи во меч во кој има помалку голови од црвени картони (видео)

Објавено пред

Каталонското дерби меѓу второпласираната екипа на табелата во Ла лига, Барселона и „фенерџијата“ Еспањол заврши во корист на фаворитот, многу потешко од очекувањата.

Барселона славеше и освои 3 бода во меч на кој имаше само 1 гол, а притоа судијата опрадано покажа 2 црвени картони, по еден на двете страни.

Првото полувреме е за заборав. Барса не упати ниту еден удар во рамките на голот на Еспањол.

Второто полувреме почна нервозно.

Најпрво во 50 минута Фати реагираше остро, непромислено. По прегледување на ВАР снимката, судијата му покажа црвен картон.

За слична ситуација, во 53 минута и Еспањол остана со играч помалку. Во соблекувална беше испратен Лозано откако со отворена копачка стартуваше над Пике.

Откако двете екипи останаа со по 10 играчи на теренот, се отвори повеќе простор. Тоа при една мешаница во шеснаесетникот на послабиот каталонски тим го искористи Уругваецот Сураез и биеше прецизно од 5 метри за 1-0.

Се испостави дека тоа е конечниот резултат на мечот во кој Барселона во текот на сите 90 минути имаше само 2 удари во рамките на противничкиот гол.

По 35 одиграни кола, Барселона е на -1 од лидерот Реал Мадрид, но „Кралевите“ мечот од ова коло ќе го одиграат по два дена, против Алавес.

Еспањол останува закован на дното, со само 24 освоени бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома го спасува тренерот, Болоња го победи Интер, па кикс со Сасуоло

Објавено пред

Екипата на Рома успеа да се извлече од негатива и да слави триумф над на Парма на својот „Олимпико“ во рамки на 31 коло во Серија А. На крајот на 90 минути на семафорот стоеше 2-1.

Бодовите на „волчицата“ покрај битката со Милан и Наполи за ЛЕ и беа потребни и за тренерот Фонсека да не добие отказ, по ултиматумот што го доби. А таков развој имаше воведниот дел од мечот.

Уште во 9 минута Парма доби пенал. Сигурен реализатор за 0-1 беше Куцка.

До крајот на првиот дел, со голот на Мхтаријан во 43 минута, мечот повторно беше во егал, 1-1.

Во второто полувреме Рома во 57 минута преку Верету поведе со 2-1. Тоа беше конечниот резултат на мечот во кој Рома апсолутно доминираше по бројот на упатени удари кон противничкиот гол.

Иако во минатото коло Болоња изненадувачки славеше кај Интер во Милано со 2-1, вечерва пулените на Синиша Михајловиќ го положија оружјето на својот стадион, пред Сасуоло.

Во 41 минута Берарди донесе гостинско водство од 0-1.

Стрелец на вториот гол за Сасуоло беше Хараслин во 57 минута.

До крајот на мечот вредни за одбележување се црвениот картон на домашниот тренер (Михајловиќ) во 82 минута и голот за Болоња постигнат во 91 минута (Бароу) за конечни 1-2.

На останатите вечерни средби во Серија А, Аталанта славеше со 2-0 против Сампдорија, додека Торино на свој терен беше поуспешен со 3-1 против екипата на Бреша.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул шампионски кај Брајтон, реши се за 2 минути уште на стартот (видео)

Објавено пред

Шампионот во Премиерлигата, екипата на Ливерпул триумфираше на гостувањето кај Брајтон во рамки на 34 лигашко коло. Крајниот резултат е 1-3.

Мечот почна еуфорично за „црвените“. Во 6 минута по едно невнимание на одбраната на Барјтон, Салах најдобро се снајде во противничкиот шеснаесетник и прецизно биеше за 0-1. Само 2 минути подоцна, слична ситуација.

Домашните дефанзивци без идеја топката ја однесоа само до средината, се створи прилика за Ливерпул, а капитенот Хендерсон со одличен удар од дваесетина метри донесе водство за својот тим од 0-2.

Единствено што домаќините успеаја да направат во првите 45 минути е намалување на водството на 1-2. Тросард во 45 минута прецизно биеше за својот тим да го остави во игра.

Во вториот дел, сличен развој на настаните. Поседот на топката беше кај „црвените“, упатија неколку директни удари кон противничниот гол. Еден од нив заврши на вистинското место. Во 76 минута Хендерсон изведе корнер, а Салах со глава на првата статива носи водство од 1-3. Се испостави дека тоа е конечниот резултат на мечот без посебно значење за двете екипи.

Ливерпул веќе го испи шампионското шампањско, додека Брајтон по денешниот неуспех останува 15-ти со 36 бода.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион7 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион8 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет10 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион12 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија13 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија13 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија16 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион16 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион16 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион17 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија18 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет18 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет19 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет19 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија19 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион20 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие