Контакт

Спорт

Шпанците безмилосни: Мурињо е како остарена рок-ѕвезда за пензионери

Шпанските медиуми беа, нормално, воодушевени од успехот на Севилја, која првпат влезе во четврт-финалето на Лигата на шампионите со импресивна 2:1 победа над неинсирираниот Манчестер јунајтед и нивниот „остарен“ стратег Жозе Мурињо.
Во „АС“, уредникот …

Објавено пред

Шпанските медиуми беа, нормално, воодушевени од успехот на Севилја, која првпат влезе во четврт-финалето на Лигата на шампионите со импресивна 2:1 победа над неинсирираниот Манчестер јунајтед и нивниот „остарен“ стратег Жозе Мурињо.

Во „АС“, уредникот вели дека се работи за едно од најголемите остварувања во историјата на Севилја.

„На историскиот и антички ’Олд Трафорд’, кој секогаш ќе биде во историјата, Севилја играше чист фудбал против троглодитниот модел на Мурињо, во кое се инвестираа толку пари за Де Хеа да може да ја нафрли топката кон Фелаини и Лукаку. Севилја победи, но победи и фудбалот“, велат во „АС“.

Роберто Паломар во „Марка“ отиде и понатаму.

„Манчестер јунајтед е споменик на лошиот дух. Сиромашни, мизерни, тие направија сѐ да поминат, но тука беше Севилја. Клубот кој еднаш беше за почит, падна далеку. Се работи за неатрактивен тим полн со страв, богат во ресурси, но со игра за сожалување. Мурињо почнува да изгледа како остарена рок-ѕвезда – еден од тие момци кои шетаат по летувалиштата за пензионери свирејќи стари хитови на синтисајзер“, коментира Паломар.

Фото: ЕПА

Бен Једер и Севилја го замолчеа „Олд Трафорд“! (видео)

Спорт

Ниту Мароко не може ништо против „семоќниот“ Роналдо

Португалија е блиску до пласман во осминафиналето на Светското првенство во Русија, откако Кристијано Роналдо постави нов рекорд за да ги крене до 1:0 победа над Мароко во вториот меч од групата Б.
По херојскиот хет-трик за 3:3 реми со Шпанија, Роналдо…

Објавено пред

Португалија е блиску до пласман во осминафиналето на Светското првенство во Русија, откако Кристијано Роналдо постави нов рекорд за да ги крене до 1:0 победа над Мароко во вториот меч од групата Б.

По херојскиот хет-трик за 3:3 реми со Шпанија, Роналдо го постигна единствениот гол во дуелот со незгодната африканска нација за да ги крене надежите дека Португалија може далеку доколку тој е во топ-форма. Иако пред мечот неколку португалски репрезентативци потсетија дека фудбалот го играат 11 луѓе на теренот и посочија дека не е само Роналдо на теренот, овојпат победата повторно ја осигура токму тој.

Роналдо уште во 4. минута го постигна прекрасниот гол со глава, негов 85. во португалскиот дрес, со што стана најдобар европски голгетер во историјата, поминувајќи го легендарниот Унгарец Ференц Пушкаш (84) и останувајќи само зад Иранецот Али Даеи (109 гола).

Притисокот на мароканскиот гол продолжи и во 9. минута, Роналдо шутираше од далеку, но потоа африканскиот тим ја врати рамнотежата во играта и често беше пред голот на Португалците. Амрабат посебно им правеше проблеми на Португалците, а Мароко двапати бараше пенал, но судијата Гајгер и ВАР не се огласија.

Роналдо во 32. минута се обиде од слободен удар од 15-тина метри, а во 38. минута одлично го проигра Гуедеш, но одбраната на Мароко беше сигурна.

Мароканците „притиснаа“ на почетокто на второто полувреме, заканувајќи се двапати преку Белханда, а во 60. минута, капитенот Бенатија шутираше силно од десетина метри, но не беше прецизен.

Мароко имаше поголем посед на топката во текот на целиот меч, но ниту една од шансите не успеаја да ја реализираат до крај, со се првиот тим кој е елиминиран од Мундијалот по поразот од 0:1 од Иран во првиот меч.

Фото: ЕПА

Роналдо е најдобриот европски голгетер на сите времиња!

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонските тимови ги добија потенцијалните ривали за втората рунда

Трите македонски претставници во Лига Европа (Вардар, Работнички и Шкупи) ги дознаа имињата на потенцијалните противници во второто квалификациско коло. Секако македонските тимови најпрвин ќе мора да ја минат првата квалификациска рунда.
Работнички и Ш…

Објавено пред

Трите македонски претставници во Лига Европа (Вардар, Работнички и Шкупи) ги дознаа имињата на потенцијалните противници во второто квалификациско коло. Секако, македонските тимови најпрвин ќе мора да ја минат првата квалификациска рунда.

Работнички и Шкупи немаа многу среќа со ждрепката за првото коло, за разлика од нив Вардар доби противник по мерка.

Доколу „црвено-црните“ во двомечот од првото коло го минат ерменскиот претставник Пјуник, во втората рунда ќе играат против победникот од дуелот помеѓу Самтредија (Грузија) и Тобол (Казахстан).

Шкупи доби тешка задача во првото коло во името на шкотскиот великан Глазгов Ренџерс. Доколку Шкупи успее да ја мине првата фаза, во втората ќе игра против подобриот од пресметката помеѓу Петрокуб (Романија) и Осиек (Хрватска).

Работнички во првото коло ќе игра против унгарски Хонвед, а потенцијален противник на „романтичарите“ во втората рунда ќе им биде Нидеркорн (Шведска) или Габала (Азербејџан).

Натпреварите од првото коло, во кое, според ждрепката, сите македонски тимови ќе гостуваат, се играат на 12 и 19 јули, а дуелите од второто коло се закажани за 26 јули, односно 2 август.

Шкупи ги доби Ренџерс, Работнички оди на Хонвед, Вардар против Пјуник

Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“: Реал ќе плати 150 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Весникот „Марка“ секогаш е добро информиран за она што се случува во Реал Мадрид, особено кога станува збор за интересот на клубот кон потенцијалните засилувања.
„Марка“ денес објави дека Реал е подготвен да издвои голема сума на пари за да го реализир…

Објавено пред

Весникот „Марка“ секогаш е добро информиран за она што се случува во Реал Мадрид, особено кога станува збор за интересот на клубот кон потенцијалните засилувања.

„Марка“ денес објави дека Реал е подготвен да издвои голема сума пари за да го реализира трансферот на младиот Србин, Сергеј Милинковиќ-Савиќ.

Актуелниот клуб на српскиот репрезентативец, Лацио, поточно неговиот претседател Клаудио Лотито, нема намера да го продаде за сума помала од 150 милиони евра, а Реал е подготвен да ги задоволи овие барања.

Според истиот извор, Реал на Лацио ќе му понуди 120 милиони евра плус 30 милиони евра преку разни бонуси.

Плановите на Реал може да му ги расипе единствено Барселона. „Марка“ пишува дека Лацио би прифатил понуда од Барселона, во која, покрај сумата од 120 милиони евра, би бил вклучен и Рафиња, кој изминатите шест месеци играше како позајмен играч во Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија5 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија6 часа

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија6 часа

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Македонија7 часа

Иванов до Заев: Поведи постапка за импичмент, мојот став за договорот со Грција е конечен

Претседателот Ѓорге Иванов го повика премиерот Зоран Заев да поведе постапка за импичмент. Во соопштението испратено од кабинетот на претседателот,...

Македонија9 часа

Груевски: Ваков договор не можев да прифатам оти Грција немала вакви барања

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека не е првпат Македонија да прифати ерга омнес и дека тоа го направила...

Свет9 часа

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации. Државниот секретар Мајк Помпео и американскиот амбасадор во ОН, Ники...

Македонија9 часа

Ратификацијата на договорот со Грција на собраниска седница

Пратениците денеска се очекува да гласаат за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако предлог-законот вчера попладне...

Македонија1 ден

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на...

Македонија1 ден

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата...

Македонија1 ден

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и...

Македонија1 ден

(Видео) Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија1 ден

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија1 ден

(Видео) „Предавник“, извикуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во собраниската сала пред пратениците образложи зошто договорот со Грција треба да биде донесен...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија1 ден

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија2 дена

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Досие