Контакт

Спорт

Шпанците го посрамотија светскиот вицешампион Хрватска! (видео)

Првиот официјален меч како светски вице-шампиони не помина најдобро за Хрватска, откако „коцкестите“ беа понижени во Елче од расположената Шпанија, која стигна до неверојатна 6:0 победа.
Луис Енрике совршено го подготви својот тим кој сака да го врати …

Објавено пред

Првиот официјален меч како светски вицешампиони не помина најдобро за Хрватска, откако „коцкестите“ беа понижени во Елче од расположената Шпанија, која стигна до неверојатна 6:0 победа.

Луис Енрике совршено го подготви својот тим кој сака да го врати статусот на неприкосновен на европскиот континент, и ако имаше сомнеж по 2:1 победата над Англија на „Вембли“, сега е јасно – „фуријата“ се врати!

Иронично, Хрватите подобро го отворија мечот, и имаа одлични шанси прво преку Ракитиќ, а потоа и преку Перишиќ, но малерот сакаше да го загубат Шиме Врсаљко за повреда веќе во 20-тата минута.

Тогаш на сцена стапија Шпанците. Во 24. минута, Карвахал одлично го најде Саул, кој со глава не му даде шанса на голманот Калиниќ. Во 33. минута веќе 2:0 – Марко Асенсио постигна добар гол од 20 метри, а во 36. минута, Асенсио повторно го матира Калиниќ за целосен распад на „коцкестите“.

Наместо да се соземат по полувремето, Хрватите почнаа уште полошо – Родриго во 50. минута го помина Вида и му даде гол на Калиниќ меѓу нозе, а во 57. минута, Иско од корнер го наоѓа Рамос за високи 5:0. Асенсио повторно беше во форма кога во 70. минута го најде Иско во шестнаесетникот, кој безмилосно од свртување постигнува гол за 6:0.

Во другите мечеви, кои беа во сенка на ова „газење“, Белгија за две минути го „реши“ незгодниот Исланд со 3:0 победа благодарение на Еден Азар и Ромелу Лукаку, додека Босна и Херцеговина со голот на Един Џеко стигна до важна 1:0 победа над Австрија во меч од Лига Б.

ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А

Шпанија – Хрватска 6:0

Исланд – Белгија 0:3

ЛИГА Б

Босна и Херцеговина – Австрија 1:0

ЛИГА Ц

Финска – Естонија 1:0

Унгарија – Грција 2:1

ЛИГА Д

Молдавија – Белорусија 0:0

Сан Марино – Луксембург 0:3

Спорт

Модриќ прифатил осум месечна затворска казна

Лука Модриќ се спогодил со шпанското обвинителство и го прифатил обвинението за даночно затајување.
Хрватот, го оштетил буџетот на Шпанија за 870.728 евра. Модриќ хонорарот од маркетинг правата го примал преку фирмата што ја отворил во Луксембург, со ц…

Објавено пред

Лука Модриќ се спогодил со шпанското обвинителство и го прифатил обвинението за даночно затајување.

Хрватот, го оштетил буџетот на Шпанија за 870.728 евра. Модриќ хонорарот од маркетинг правата го примал преку фирмата што ја отворил во Луксембург, со цел да не плаќа данок во Шпанија.

Управата за јавни приходи на Шпанија, утврдила дека затаил данок во износ од 290.990 евра во 2013 година и 579.738 евра во 2014 година. Даното го затаил преку фирмата „Ивано“ регистрирана во Луксембург.

Вкупната парична казна што Модриќ треба да ја плати изнесува 1,4 милиони евра.
Тој на почетокот на процесот уплатил еден милион евра, така што сега треба само да ја доплати останата сума.

Играчот на Реал Мадрид доби и затвроска казна од осум месеци, меѓутоа поради шпанските закони нема да заврши зад решетки. Законот во Шпанија не предвидува одење в затвор за вакви дела кога казната е помала од две години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Денот кога Левандовски направи чудо (Видео)

Роберт Левандовски од пред четири години е играч на Баерн Минхен, каде стигна со репутација на еден од најдобрите напаѓачи во светот на фудбалот. Полскиот репрезентативец, на денешен ден во 2015 година и на оние што се сомневаа во неговиот квалитет им …

Објавено пред

Роберт Левандовски од пред четири години е играч на Баерн Минхен, каде стигна со репутација на еден од најдобрите напаѓачи во светот на фудбалот. Полскиот репрезентативец, на денешен ден во 2015 година и на оние што се сомневаа во неговиот квалитет им покажа дека е вистински мајстор.

Пред точно три години, Баерн го пречека Волфсбург и од 26.минута имаше негатива од еден гол.

Левандовски натпреварот го започна од клупата за резерви, а тогашниот тренер на баварците, Пеп Гвардиола, го внесе во игра во вториот дел.

Се потоа е историја што е запишана во фудбалските книги. Левандовски во периодот од 51. до 60.минута постигна пет гола и само го победи Волфсбург.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватски тренер уапсен поради сексуално злоставување на малолетнички

Познат хрватски тренер (66) чие име не е откривено, бил уапсен во северо-западна Хрватска, под сомнение дека сексуално злоставувал малолетни девојчиња.
Тренерот, за кого се тврди дека во 70.години од минатиот век бил шампион на Хрватска во својата кате…

Објавено пред

Познат хрватски тренер (66) чие име не е откривено, бил уапсен во северо-западна Хрватска, под сомнение дека сексуално злоставувал малолетни девојчиња.

Тренерот, за кого се тврди дека во 70.години од минатиот век бил шампион на Хрватска во својата категорија е обвинет дека злоставувал четири млади спортистки на возраст од 11 до 17 години.

Делата, наводно ги направил во периодот од 2003 до 2015 година.

Од неговиот клуб и матичниот Сојуз не сакале да ги коментираат медиумските извештаи.

На тренерот му бил одреден 30.дневен притвор, за да не можел да влијае врз сведоците.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија2 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија3 часа

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ4 часа

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија4 часа

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток16 часа

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток17 часа

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија22 часа

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ1 ден

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија1 ден

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Македонија1 ден

Фрчат казни за адвокати во кривичниот суд, тројца казнети со 1000 евра

Поради неприсуство на тројца адвокати, Судот го одложи денешното рочиште за предметот на специјалното јавно обвинителство со кодно име „Топлик“....

Македонија1 ден

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија1 ден

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија1 ден

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет1 ден

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија1 ден

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Вести2 дена

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион2 дена

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Досие