Контакт

Спорт

Шпанците како на тренинг против Бахреин

Шпанија стигна до лесна 33:22 победа над Бахреин во последниот меч од нашата група Б на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, најавувајќи борба за првото место и висок пласман.
Феран Соле ја предводеше „фуријата“ со седум гола (од кои д…

Објавено пред

Шпанија стигна до лесна 33:22 победа над Бахреин во последниот меч од нашата група Б на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, најавувајќи борба за првото место и висок пласман.

Феран Соле ја предводеше „фуријата“ со седум гола (од кои дури четири во првите 10 минути игра), Алекс Душебаев додаде шест гола во меч во кој Шпанците ја имаа контролата на мечот од почетокот до крајот. За Бахреин, нашиот следен противник (во недела), Ал-Сајад и Хабиб имаа по седум гола.

И другите фаворити беа сигурни. Франција, потешко од очекувањата, со 24:22 го совлада Бразил во групата А,  Швеѓаните исто така имаа мака со Египќаните пред да стигнат до 27:24 победа, додека Норвешка со 34:24 го декласираше Тунис.

Фото: ЕПА

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ДАНСКА/ГЕРМАНИЈА, 1.КОЛО

ГРУПА Б

Јапонија – Македонија 29:38 (13:18)

Исланд – Хрватска 27:31 (14:16)

Бахреин – Шпанија 22:33 (11:16)

ГРУПА А

Србија – Русија 30:30 (16:16)

Бразил – Франција 22:24 (13:16)

ГРУПА Ц

Саудиска Арабија – Австрија 22:29 (9:15)

Тунис – Норвешка 24:34 (13:18)

ГРУПА Д

Ангола – Катар 24:23 (12:8)

Аргентина – Унгарија 25:25 (10:13)

Египет – Шведска 24:27 (11:13)

Спорт

Меси по шестипат го освои трофејот „Пичичи“ во Примера (фото)

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалски ас, Лионел Меси е освојувачот на трофејот „Пичичи“ по шестипат во кариерата откако сезонава беше најдобар стрелец во Примера со 36 гола.

Ова е трет трофеј во низа за сјајниот фудбалер со што се изедначи со легендата на Атлетик Билбао, Телм Зар кој рекордот го постави пред 66 години.

Меси конечниот број голови сезонава го постави по вчерашното реми (2-2) со Еибар нагости.
Ниту еден играч во историјата на Шпанското фудбалско првенство не го освоил „Пичичи“ со толку голема разлика како Меси сезонава. Суарез и Бензема останаа на -15 гола зад него. Претходно рекордер беше Хуго Санчез со 14 гола повеќе од следбениците во сезонат 1986/87.

Аргентинецот во дресот на Барселона е главен фаворит за освојување на Златната копачка во Европа и тоа трета година во низа, а вкупно шестипат во кариерата.

Меси има 4 гола повеќе од првиот до него, Килијан Мбапе кој се уште има шанси да го стигне, доколку биде голгетерски расположен во последното коло во Лига 1.

Со вкупно 50 гола на 49 натпревари во сите конкуренции Меси петтипат во кариерата дојде барем до бројката 50. Тој ефект ќе може да го подобри во финалето на Купот на кралот против Валенсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи го договори Иличиќ, ама трансферот зависи од еден натпревар

Објавено пред

Наполи ги договори условите со играчот од средниот ред, Словенецот Јосип Иличиќ (31) кој од лето би требало да стане дел од клубот од Неапол, пренесува „Скај спорт“.

Клубот од југот на Италија на одличниот Иличиќ му нуди годишна плата од 2,2 милиони евра, а на Аталанта ќе и припадната 12 милиони евра за отштета.

Сепак, се чини официјализирањето на трансферот зависи од еден натпревар, оној на Аталанта во Бергамо против Сасуоло во последното коло од Серија А. Доколку Аталанта забележи победа, наредната година ќе игра во Лигата на шампиони, бе оглед на останатите натпревари.

Доколку Аталанта идната сезона се натпреварува во ЛШ, сигурно дека би сакала да го задржи Словенецот кој на 35 меча сезонава постигна 13 гола, а асистираше 9 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хари Кејн подготвен за финалето со Ливерпул во Мадрид

Објавено пред

Лондонски Тотенхем доби големо засилување за најбитниот натпревар во клупската историја.

Капитенот на тимот, англискиот репрезентативец Хари Кејн е подготвен за настап на финалето во Лигата на шампиони против Ливерпул, пренесуваат медиумите на Островот.

Информациите се дека Кејн до 1 јуни потполно ќе ја санира повредата на зглобот здобиена во април, на првиот меч од четвртфиналето против Манчестер Сити. Од таборот на Тотенхем стравуваа дека до крајот на сезоната останаа без најдобриот фудбалер, но рехабилитацијата на капитенот оди побрзо од очекуваното.

Кејн веќе почна со лесни тренинзи, па доколку до крајот на неделата нема никакви проблеми, тој со екипата ќе патува во Мадрид.
Проблем за него може да биде недостатокот на натпревари во последниот период, па затоа би можело на почетокот на финалето да биде на клупата за резерви, а предност да добијат јунаците кои ги елиминираа Сити и Ајакс, Хјон-Мин Сон и Лукас Моура.

Кејн сезонава постигна 24 гола. Финалето на ЛШ се игра на 1 јуни на „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија1 час

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија2 часа

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија3 часа

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ3 часа

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија6 часа

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија7 часа

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија8 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Европа8 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион9 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech9 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет10 часа

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа1 ден

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија1 ден

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија1 ден

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ1 ден

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија1 ден

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада2 дена

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа2 дена

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Досие