Контакт

Спорт

Ѓоковиќ ќе игра на Квинс пред Вимблдон

Сите најави за подолга пауза на Новак Ѓоковиќ паднаа во вода откако поранешниот светски број 1, Новак Ѓоковиќ ја прифати вајлд-картата за настап на елитниот Квинс Клаб турнир во Лондон следната недела.
Србинот се обидува да ја врати формата по операциј…

Објавено пред

Сите најави за подолга пауза на Новак Ѓоковиќ паднаа во вода откако поранешниот светски број 1, Новак Ѓоковиќ ја прифати вајлд-картата за настап на елитниот Квинс Клаб турнир во Лондон следната недела.

dobivaj vesti na viber

Србинот се обидува да ја врати формата по операцијата на лактот оваа година и стигна до четврт-финалето на Ролан Гарос, каде што загуби од релативно анонимниот Италијанец, Марко Чекинато, и по мечот разочарано изјави дека е можно да направи подолга пауза. Сега, 12-кратниот гренд слем шампион вели дека е подготвен за акција.

„По возбудливите турнири во Рим и Париз, подготвен сум за нов предизвик. Тенисот на трева секогаш е посебен, се работи за сѐ поретка подлога и среќен сум што ќе имам шанса да настапам на овој одличен турнир, како подготовка за Вимблдон. Уште се сеќавам на финалето во Квинс пред 10 години и освојувањето на титулата во двојки“, вели Ѓоковиќ.

На турнирот веќе се пријавени и светскиот број 1, Рафа Надал и Британецот Енди Мареј, меѓутоа учеството на двајцата е неизвесно. Надал по 11-тата титула од Ролан Гарос изјави дека не е сигурен за плановите за сезоната на трева, додека Мареј, петкратен шампион на турнирот, нема играно од минатиот јули по операцијата на колкот.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Л’Екип: ПСЖ почна преговори со Маркус Рашфорд!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен се подготвува за шокантен трансфер на Маркус Рашфорд од Манчестер јунајтед, тврди спортскиот весник „Л’Екип“, кој додава дека веќе се почнати преговори со неговите агенти.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест доаѓа неколку часа откако тренерот на ПСЖ, Кристоф Галтие, на прес-конференција изјави дека Мауро Икарди и Арно Калимуендо можат да бараат нови клубови бидејќи клубот „ќе потпише со нов напаѓач“.

24-годишниот Рашфорд цела кариера е во клубот од своето детство Манчестер јунајтед, и има договор од уште една сезона со опција за уште една. Меѓутоа, неговата форма минатата сезона беше загрижувачка, со само 5 гола во 32 настапи во сите натпреваруваа. Според изворите на „Л’Екип“, Рашфорд бара нов предизвик, но уште нема официјални контакти меѓу двата клуба.

Манчестер јунајтед, пак, тешко дека ќе се реши на продажба на фудбалерот кој има 93 гола во 303 меча за клубот од 2016 година, бидејќи и така имаат недостаток на напаѓачи во тимот, а иднината на Кристијано Роналдо уште е неизвесна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон Фјури со својот татко отиде на Исланд да се „тепа“ со Тор, двајцата завршија во паб

Објавено пред

ВБЦ шампионот во тешка категорија, непоразениот Тајсон Фјури заедно со неговиот татко Џон (инаку во младоста познат како боксер без ракавици), отпатуваа на Исланд со желба да го предизвикат Тор Бјорнсон во неговата вежбалница, но наместо тоа завршија во паб со предизвик за поранешниот најсилен човек на светот.

dobivaj vesti na viber

„Џипси кинг“ се обидува да договори егзибициски меч против Исланѓанецот, кој стана познат по својата улога во „Игра на тронови“, и биле во неговата вежбалница во Копавогур, документирајќи ја посетата на Инстаграм.

„Знаете каде сум луѓе? Исланд. Го бараме Тор. Излези и тепај се како маж. Сега, Тор, ако сакаш нешто од ‘Џипси кинг’ ќе дојдеш во Моркамб на аџилак. Се гледаме наскоро“, вели 33-годишниот Фјури во снимката.

По ова, тој реши да се опушти на Исланд, купувајќи си викиншка капа и посетувајќи ги локалните пабови.

Бјорнсон одговори од Италија.

„Во моментов сум во Рим, снимам филм, уживам во животот. И погодете што се случи? Тајсон Фјури се обиде да ме најде, но јас не сум таму. Тајсон, ако си сериозен, твојот тим нека ми прати договор. Тогаш јас ќе те најдам. Ќе дојдам по тебе, не се грижи“, одговори Тор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус го комплетираа трансферот на Филип Костиќ

Објавено пред

Јувентус и официјално потпишаа договор со Филип Костиќ од Ајнтрахт Франкфурт во договор „тежок“ 17 милиони евра, откако српскиот интернационалец ги помина медицинските тестови во Торино.

dobivaj vesti na viber

Костиќ пристигна утрото во Италија, по што ги помина сите тестови и потпиша договор, кој е потврден и во регистарот на Лега Серија А. Јуве го победија Вест хем за потписот на Костиќ, кој не беше дел од тимот на Ајнтрахт кој вчера загуби со 2:0 од Реал Мадрид во Суперкупот на УЕФА во Хелсинки.

Тој лани со Ајнтрахт стигна до титулата од Лига Европа, постигнувајќи 7 гола и 15 аситенции во 43 мечеви. Како дел од неговиот договор, Јувентус се согласи да го прати бекот Лука Пелегрини на позајмица во бундеслигашот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија5 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија6 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа7 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион8 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија8 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет10 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија11 час

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија12 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа12 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија24 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија1 ден

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...