Контакт

Спорт

Јеро: Не можам да сменам за два дена тоа што се градеше две години

Фернандо Јеро се најде во незавидна ситуација да стане шпански селектор на еден ден пред стартот на Мундијалот во Русија и на два дена пред првиот меч од шампионатот во петок против Португалија.
Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) направи исклучителн…

Објавено пред

Фернандо Јеро се најде во незавидна ситуација да стане шпански селектор на еден ден пред стартот на Мундијалот во Русија и на два дена пред првиот меч од шампионатот во петок против Португалија.

Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) направи исклучително храбар и неочекуван потег кога го отпушти Хулен Лопетеги по неговата одлука да стане тренер на Реал Мадрид, и Јеро во првата прес-конференција вели дека ќе ја преземе одговорноста.

„Ова е голем предизвик за мене. Условите се такви какви што се, и ја прифаќам одговорноста со храброст. Имаме група на фудбалери кои се заедно две години пред Светското првенство и јас бев нивни спортски директор, така што мотивација нема да ни недостига. Не можам да сменам нешто што се работело двбе години за два дена. Затоа ќе менуваме многу малку. Им кажав на фудбалерите дека можам да ги погледнам во очи и нема причина за конфликти, така што одиме по титула“, вели Јеро.

Легендата на Реал Мадрид му се заблагодари на неговиот претходник Лопетеги за работата.

„Имам огромна почит за Хулен за работата која ја заврши и му посакувам мнгоу среќа во иднина. Се познаваме долго време и бев со него по одлуката и се поздравивме како пријатели“, вели Јеро.

Фернандо Јеро ќе ја води Шпанија на СП©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ред бул ќе го заменат Рикардо со Пјер Гасли

Ред бул рејсинг потврдија дека Пјер Гасли ќе биде нивниот возач за 2019 година како партнер на Макс Ферстапен по шокантната одлука на Даниел Рикардо да замине во тимот на Рено.
Французинот Гасли беше еден од возачите кои најмногу изненадија оваа сезона…

Објавено пред

Ред бул рејсинг потврдија дека Пјер Гасли ќе биде нивниот возач за 2019 година како партнер на Макс Ферстапен по шокантната одлука на Даниел Рикардо да замине во тимот на Рено.

Французинот Гасли беше еден од возачите кои најмногу изненадија оваа сезона, со најдобар пласман на четвртото место во Бахреин со Торо росо, откако лани возеше на само четири трки како замена за Русинот Данил Квјат.

„Пјер дојде во Формула 1 со Торо росо пред помалку од една година, но покажа дека е огромен талент кој Ред бул го поддржува во текот на целата кариера. Тој ја потврди репутацијата на еден од највозбудливите млади возачи и му посакуваме добредојде во нашиот тим“, изјави Кристијан Хорнер.

Со оваа двојка, Ред бул ќе има екстремно млад тим (Гасли има 22, Ферстапен има 20). Плус за Гасли е тоа што тој има искуство со Хонда, чии мотори од следната година ќе ги користи Ред бул. Французинот настапуваше во Супер Формула со Хонда неколку сезони.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул се намачија, но освоија три поени против Палас (видео)

Ливерпул стигна до втората победа во новата сезона од Премиер лигата, но за разлика од првото коло и убедливите 4:0 против Вест хем, во понеделникот им беше потребен гол од пенал и гол во 93. минута за да стигнат до 2:0 триумф на гостувањето кај Криста…

Објавено пред

Ливерпул стигна до втората победа во новата сезона од Премиер лигата, но за разлика од првото коло и убедливите 4:0 против Вест хем, во понеделникот им беше потребен гол од пенал и гол во 93. минута за да стигнат до 2:0 триумф на гостувањето кај Кристал палас.

Иако Салах, Робертсон и Кеита имаа солидни шанси во текот на првото полувреме, во најдобра позиција се најде Андрос Таунзенд, кој во 25. минута ја погоди пречката за домашниот тим. Во 45. минута, Салах беше фаулиран во шестнасетникот, а судијата Мајкл Оливер без размислување покажа пенал, додека домашните фудбалери протестираа. Џејмс Милнер не згреши од белата точка.

Кеита и Салах имаа убави шанси на почетокот на второто полувреме, а во 54. минута, Алисон покажа зошто е вториот најскап голман на светот, откако го одбрани одличниот слободен удар на капитенот на Палас, Србинот Лука Миливоевиќ.

Палас во 75. минута останува и со играч помалку, откако Арон Ван-Бисака доби директен црвен за фаулот над Мо Салах. Со играч помалку, тимот на Рој Хоџсон не можеше да направи нешто повеќе, и Садио Мане во 93. минута ги постави конечните 0:2 по брзиот контранапад.

Фото: ЕПА


Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул се намачија, но освоија три поени против Палас (видео)

Ливерпул стигна до втората победа во новата сезона од Премиер лигата, но за разлика од првото коло и убедливите 4:0 против Вест хем, во понеделникот им беше потребен гол од пенал и гол во 93. минута за да стигнат до 2:0 триумф на гостувањето кај Криста…

Објавено пред

Ливерпул стигна до втората победа во новата сезона од Премиер лигата, но за разлика од првото коло и убедливите 4:0 против Вест хем, во понеделникот им беше потребен гол од пенал и гол во 93. минута за да стигнат до 2:0 триумф на гостувањето кај Кристал палас.

Иако Салах, Робертсон и Кеита имаа солидни шанси во текот на првото полувреме, во најдобра позиција се најде Андрос Таунзенд, кој во 25. минута ја погоди пречката за домашниот тим. Во 45. минута, Салах беше фаулиран во шестнасетникот, а судијата Мајкл Оливер без размислување покажа пенал, додека домашните фудбалери протестираа. Џејмс Милнер не згреши од белата точка.

Кеита и Салах имаа убави шанси на почетокот на второто полувреме, а во 54. минута, Алисон покажа зошто е вториот најскап голман на светот, откако го одбрани одличниот слободен удар на капитенот на Палас, Србинот Лука Миливоевиќ.

Палас во 75. минута останува и со играч помалку, откако Арон Ван-Бисака доби директен црвен за фаулот над Мо Салах. Со играч помалку, тимот на Рој Хоџсон не можеше да направи нешто повеќе, и Садио Мане во 93. минута ги постави конечните 0:2 по брзиот контранапад.

Фото: ЕПА


Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија13 часа

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија14 часа

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија16 часа

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион16 часа

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија16 часа

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија18 часа

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија18 часа

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија18 часа

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион19 часа

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет20 часа

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Свет1 ден

Долг, сериозен и детален разговор помеѓу Путин и Меркел

Три часа траеа разговорите помеѓу лидерите на Русија и Германија, Владимир Путин и Ангела Меркел во Берлин. Портпаролот на рускиот...

Свет1 ден

(Видео) Два силни земјотресa од над шест степени ја погодија Индонезија

Индонезискиот остров Ломбок денеска го погодија два силни земјотресa, со јачина од 6,3 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, а...

Регион1 ден

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 дена

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Регион2 дена

Запленети 247 килограми марихуана во близина на грчко-албанската граница

Грчката полиција во две одделни акции запленила 247 килограми марихуана внесена од Албанија. Во првиот случај во Неа Селефкиа, кај...

Економија2 дена

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет2 дена

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет2 дена

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Досие