Контакт

Спорт

Јокиќ како Џабар, нов трипл-дабл за центарот на Денвер (Видео)

Српскиот центар, Никола Јокиќ, не престанува да ги воодушевува Американците. Изминатата ноќ во победата на Денвер Нагетс над ЛА Клиперс 121:100, тој се израмни со легендата Карим Абдул-Џабар, според бројот трипл-даблови меѓу високите играчи. На вечната…

Објавено пред

Српскиот центар Никола Јокиќ не престанува да ги воодушевува Американците. Изминатата ноќ во победата на Денвер Нагетс над ЛА Клиперс, 121:100, тој се израмни со легендата Карим Абдул-Џабар, според бројот трипл-даблови меѓу високите играчи. На вечната листа пред Јокиќ е уште една легенда, Вилт Чембрлен.

Денвер Нагетси лесно се справија со ЛА Клиперс, ја забележаа 28.победа во сезоната и ја задржаа челната позиција на Западот. Јокиќ блескаше со трипл-дабл од 18 поени, 14 скока и 10 асистенции.

Српскиот центар го забележа 21. трипл-дабл во сезона, петти во сезоната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фетел и Мик Шумахер поразени во финалето на „Трката на шампиони“ (видео)

Нордискиот тим на Том Кристенсен и Јохан Кристоферсон го освоија Купот на нации на „Трката на шампиони“ во Мексико Сити, победувајќи го германското партнерство на четирикратниот Ф1 светски шампион, Себастијан Фетел и Мик Шумахер, синот на легендарниот …

Објавено пред

Нордискиот тим на Том Кристенсен и Јохан Кристоферсон го освоија Купот на нации на „Трката на шампиони“ во Мексико Сити, победувајќи го германското партнерство на четирикратниот Ф1 светски шампион, Себастијан Фетел и Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер.

Германија одеше на деветта РОЦ титула, од кои повеќето ги освои Фетел во партнерство со постариот Шумахер пред неговата несреќа на скијање и повредата на главата.

Во финалето со три трки, Фетел загуби од деветкратниот шампион од 24 часа Ле Ман, Кристенсен откако „закачи“ реклама на последната кривина и еден од банерите му се закачи на предното тркало на РХ Суперлајт автомобилот. Шуми јуниор потоа го победи двократниот Реликрос шампион Кристоферсон со 2:0 во ВУХЛ-5 автомобил.

Претходно во полуфиналето имаше интересно Шумахер партнерство – Мик заедно со неговата постара сестра Џина возеа РХ Суперлајт автомобил да го победат Бразилецот Хелио Кастроневеш, трикратниот шампион од Индијанаполис 500.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА: Пол Џорџ херој на Оклахома, прво исклучување за Дончиќ, Јокиќ во топ-форма (видео)

Пол Џорџ постигна 31 поен, вклучувајќи ја и тројката со дополнително слободно фрлање на 5.1 секунди пред крајот за Оклахома Сити тандер да стигнат до драматична 117:115 победа над 76ерс во Филаделфија.
Неверојатниот финиш дојде само секунди откако Џими…

Објавено пред

Пол Џорџ постигна 31 поен, вклучувајќи ја и тројката со дополнително слободно фрлање на 5.1 секунди пред крајот за Оклахома Сити тандер да стигнат до драматична 117:115 победа над 76ерс во Филаделфија.

Неверојатниот финиш дојде само секунди откако Џими Батлер ги постави домаќините во предност со украдена топка и положување на 6.9 секунди пред крајот. Расел Вестбрук заврши со 21 поен, 10 скока и 6 асистенции, но беше исфрлен од игра на 14.9 секунди пред крајот. Со оваа победа, Оклахома Сити ја продолжи доминацијата над тимот на Филаделфија со 19-та победа едноподруго. Филаделфија го нема победено тимот на Оклахома Сити од времето кога тимот беше познат како Сиетл суперсоникс.

Драматично беше и во Хјустон, каде што на Рокитс им беше потребно продолжение за да стигнат до 138:134 победа над Лос Анџелес лејкерс, откако Ерик Гордон постигна тројка за израмнување во регуларниот дел на две секунди пред крајот, а потоа во „овертајм“ постигна четири слободни фрлања во последните 10 секунди за победа.

Гордон на крајот заврши со 30 поени, и заедно со Џејмс Харден (48 поени, 8 скока и 6 асистенции) беше најзаслужен за победата.

Србинот Никола Јокиќ го имаше својот шести натпревар со трипл-дабл учинок (од кои четири во јануари) за да ги предводи Денвер до 124:102 победа над Кливленд. Јокиќ имаше 19 поени, 12 асистенции и 11 скока во само 28 минути игра, откако паузираше во последната четвртина, а Џамал Мареј постигна 26 поени.

Домантас Сабонис постигна 16 поени за Индијана пејсерси да стигнат до лесна 111:99 победа над Далас маверикс, во меч во кој словенечката руки-сензација, Лука Дончиќ го заработи првото исклучување во НБА кариерата.

Во првата посета на Индијанаполис, Дончиќ доби втора техничка грешка за шутирање на топката во трибините на 3 минути пред крајот на третата четвртина.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Детроит – Сакраменто 101:103

Индијана – Далас 111:99

Орландо – Милвоки 108:118

Атланта – Бостон 105:113

Торонто – Мемфис 119:90

Чикаго – Мајами 103:117

Хјустон – ЛА лејкерс 138:134 ОТ

Денвер – Кливленд 124:102

Прикажи повеќе...

Спорт

Пакјао на 40 години доминираше над Бронер, сега ри-меч со Мејведер? (видео)

ВБА шампионот во велтер категорија, филипинската боксерска легенда Мани Пакјао доминираше против канадскиот предизвикувач Адриен Бронер во мечот во Лас Вегас за едногласна победа на поени.
Со „пензионираниот“ Флојд Мејведер на трибините, 40-годишниот П…

Објавено пред

ВБА шампионот во велтер категорија, филипинската боксерска легенда Мани Пакјао доминираше против канадскиот предизвикувач Адриен Бронер во мечот во Лас Вегас за едногласна победа на поени.

Со „пензионираниот“ Флојд Мејведер на трибините, 40-годишниот Пакјао покажа дека иако е 11 години постар од Бронер е побрз од него и дека може да го контролира темпото. Од друга страна, мора да му се честита на Бронер што успеа да остане на нозе и покрај неколку опасни комбинации.

Во својот 70. професионален меч, Пакјао победи со 117:111/116:112 и 116:112 и со Мејведер во публиката веднаш се зголемија шпекулациите за ри-меч меѓу двете боксерски легенди, откако Американецот го победи Пакјао во 2015 година.

„Среќен сум бидејќи бев на високо ниво на тренинзите и во рингот. Бог ми даде добро здравје и на 40 години да победувам. Не верувам дека мојата кариера е завршена и повторно го покажав тоа. Патот продолжува. Сакав да бидам и поагресивен, но тренерот ми советуваше да одам на контра-напади. Флојд е тука? Кажете му да дојде во рингот и ќе боксуваме, немам проблем“, изјави Пакјао.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет2 часа

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет3 часа

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет4 часа

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет4 часа

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија4 часа

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија17 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија18 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет20 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет21 час

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија23 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ23 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион1 ден

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија1 ден

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија1 ден

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија1 ден

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија1 ден

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет2 дена

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион2 дена

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања2 дена

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Досие