Контакт

Спорт

Јуве го „смачка“ Милан за осум минути (видео)

Финалето на Копа Италија меѓу Јувентус и Милан беше неизвесно речиси еден час игра, но потоа „бјанконерите“ влегоа во „втора брзина“ и го прегазија предизвикувачот со 4:0 за да направат прв чекор кон двојната титула, која само математички може да им из…

Објавено пред

Финалето на Копа Италија меѓу Јувентус и Милан беше неизвесно речиси еден час игра, но потоа „бјанконерите“ влегоа во „втора брзина“ и го прегазија предизвикувачот со 4:0 за да направат прв чекор кон двојната титула, која само математички може да им избега.

Џенаро Гатузо и Милан ветија дека ќе се борат за титулата, која покрај слава ќе им донесеше и директно место во Лигата на Европа, и беа израмнет противник едно полувреме.

Потоа во пеколни осум минути, „росонерите“ примија неверојатни три гола, за на крајот да доживеат вистинска катастрофа.

Сѐ започна во 56. минута кога Мехди Бенатија по нафрлањето од корнер на Пјаниќ го шокираше Донарума. Само четири минути подоцна Даглас Коста со одличен удар од работ на шестнаесетникот зголеми на 2:0, а веќе во 61. минута по една несфатлива грешка на Донарума, Бенатија зголеми на 3:0. Сол на раната стави Никола Калиниќ, кој си постигна автогол во 71. минута.

Ова е тринаесетта титула од Копа Италија за Јувентус и четврта во низа, а сега им преостанува само уште рутински да ја завршат сезоната и да стигнат до седма титула во низа во Серија А, уште еднаш покажувајќи се најдоминантниот италијански тим во последната деценија.


©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ е „ИТФ светски шампион“

Шести пат во кариерата, Новак Ѓоковиќ, ја доби наградата „ИТФ светски шампион“. Ѓоковиќ, на вечната листа, го мина Роџер Федерер и се израмни со Пит Сампрас.
„Горд сум што го добив ова признание по сите проблеми што ги имав на почетокот на годината. Се…

Објавено пред

Шести пат во кариерата, Новак Ѓоковиќ, ја доби наградата „ИТФ светски шампион“. Ѓоковиќ, на вечната листа, го мина Роџер Федерер и се израмни со Пит Сампрас.

„Горд сум што го добив ова признание по сите проблеми што ги имав на почетокот на годината. Сепак, секогаш верував дека можам да се вратам на врвот. Особено задоволство ми претставува тоа што се израмни со Сампрас“, рекол Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ брилијантно го одигра вториот дел од сезоната, успеа да победи во Вилблдон и Ју-Ес Опен и на крајот од годината да се врати на првото место на АТП листата, иако во еден момент се наоѓаше на 21.место.

Србинот по поразот од Марко Чекинато, во четврт-финалето на Ролан Гарос имаше шест победи и исто толку порази, а во продолжението на сезоната забележа 43 победи и пет порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло знае зошто Интер испаднал од ЛШ

Легендарниот италијански фудбалер, Андреа Пирло, бил многу разочаран што Интер не успал да се пласира во нокау-фазата во Лигата на шампионите.
Тој во разговор за „Скај спорт“, се обидел да ги детектира проблемите на Интер. Екипата од Милано, во последн…

Објавено пред

Легендарниот италијански фудбалер, Андреа Пирло, бил многу разочаран што Интер не успал да се пласира во нокау-фазата во Лигата на шампионите.

Тој во разговор за „Скај спорт“, се обидел да ги детектира проблемите на Интер. Екипата од Милано, во последното коло во својата група, не успеа да го победи ПСВ Ајндховен (1:1), а бидејќи Тотенхем одгра 1:1 во Барселона, англискиот тим поради подобриот меѓусебен скор се пласира во нокаут рундата.

„Интер има два проблеми. Перишиќ не е подготвен, кога е тоа така, тој не може да направи разлика на теренот. Вториот проблем е отсуството на Наинголан. Тој е клучниот играч за овој тим. Интер со нив и без нив не е истиот тим“, рекол Пирло.

Интер, европската сезона ќе ја продолжи во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

В среда почнува пријавувањето за третото издание на „Охрид трчаТ“

Објавено пред

Под мотото „Трчај, забавувај се и уживај во убавините на Охрид“, атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“ ја почна кампањата за третото издание кое ќе се одржи на 2 јуни следната година.

Пријавувањето за учество за следното трето издание на најголемата и најмасовна спортска манифестација ќе почне в среда, на 19 декември, а организаторите најавуваат многу новитити, но задржување на забавата, музиката, дружењето и трчањето што го краси „Охрид трчаТ“, велат оттаму.

„Организациски стартувавме со кампања за третото издание на ‘Охрид трчаТ’, а со пријавување ќе почнеме од следната среда. Работиме напорно да го задржиме квалитетот и да внесеме што повеќе новитeти со кои ќе го кренеме настанот едно или две нивоа погоре“, изјавија од „Охрид трчаТ“.

Понудата останува иста, односно вљубениците во трчањето можат да учествуваат на 5 и 10 километри или тим-билдинг трката што се трча на 5 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија2 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија3 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија3 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија5 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа5 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија6 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија6 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток6 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија7 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа8 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа8 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет8 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа9 часа

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет9 часа

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија22 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет23 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски23 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие