Контакт

Спорт

Ју-Ес Опен: Микс титулата за Матек Сендс и Мареј

Американката Бетани Матек Сендс и Британецот Џејми Мареј ја освоија титулата на ју-Ес Опен во мешани двојки.
Американски-британската комбинација прв пат настапи заедно на овој гренд слем, а во финалето славеа над Алисија Росоколска од Полска и Никола М…

Објавено пред

Американката Бетани Матек Сендс и Британецот Џејми Мареј ја освоија титулата на ју-Ес Опен во мешани двојки.

Американски-британската комбинација прв пат настапи заедно на овој гренд слем, а во финалето славеа над Алисија Росоколска од Полска и Никола Мектиќ од Хрватска со 2:6, 6:3, 11:9.

foto: epa

Џејми Мареј успеа да ја одбрани титулата која ја освои лани, кога партнерка му беше Мартина Хингинс. Британецот во Њујорк ја освои шестата гренд слем титула во кариерата.

Од друга страна, Матек Сендс осми пат се редуваше на гренд слем трофеј.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шуми Јуниор со Фетел на Трката на шампионите!

Европскиот Ф3 шампион, Мик Шумахер потврди дека ќе учествува на завршната Трка на шампиони во Мексико сити во јануари заедно со четирикратниот Ф1 шампион, Себастијан Фетел, шест години откако Фетел возеше со неговиот татко, седумкратниот шампион Михаел…

Објавено пред

Европскиот Ф3 шампион, Мик Шумахер потврди дека ќе учествува на завршната Трка на шампиони во Мексико сити во јануари заедно со четирикратниот Ф1 шампион, Себастијан Фетел, шест години откако Фетел возеше со неговиот татко, седумкратниот шампион Михаел.

Фетел и Шумахер Сениор имаа успех како партнери, победувајќи шест пати едноподруго во Купот на нации од 2007 до 2012 година.

19-годишниот Мик Шумахер трката ќе ја искористи за промоција на фондацијата „Кип фајтинг“ инспирирана од неговиот татко.

„Пресреќен сум што добив покана да учествувам на Трката на шампионите како шампион во Европскиот Ф3 шампионатот, а уште подобро е што Германија ќе ја претставувам со Себастијан Фетел. Сакам да бидам достоен да бидам негов партнер и едвај чекам да дојде трката“, вели Шумахер Јуниор.

Во 2018 година Мик Шумахер оствари осум победи во последните 18 трки од Ф3 шампионатот за да го победи Ден Тиктам за титулата, и очекува следната сезона да вози во Формула 2 шампионатот, последната станица пред Ф1.

 

View this post on Instagram

 

Super excited! #ROCMexico 19-20 january 2019, #TeamGermany with Sebastian Vettel. #TeamMS

A post shared by Mick Schumacher (@mickschumacher) on

Прикажи повеќе...

Спорт

Станиќ: Ја продаваат невиноста, ги продаваат народите, а не еден бронзен медал

По веста дека некој член на хрватската репрезентација која во 1998 година го продава својот бронзен медал од СП Франција, поранешниот репрезентативец, Марио Станиќ вели дека тој никогаш не би го направил тоа, но ги сфаќа причините.

„Некому тој медал з…

Објавено пред

По веста дека некој член на хрватската репрезентација која во 1998 година го продава својот бронзен медал од СП Франција, поранешниот репрезентативец, Марио Станиќ вели дека тој никогаш не би го направил тоа, но ги сфаќа причините.

„Некому тој медал значи многу, на некој од нас тој симболизира неверојатна радост и вечност, но за некој е само парче метал од кој може добро да се заработи. На некои им вреди 5.000 евра, на некои 100.000 евра, на некои можеби и милион. Но, за некои тоа парче медал е свет грал, едноставно непроценлив. Но, денеска, луѓето ги продаваат своите ставови, уверувања, внатрешни органи. Жените ја продаваат својата невиност, политичарите националните интереси, свештениците религиите, државниците своите народи. Брат го продава братот. Би било сензација некој да не сака да продаде нешто“, вели Станиќ.

Анонимен Хрват го продава бронзениот медал од Франција 1998!

Прикажи повеќе...

Спорт

Бобан шокираше со изјавата: Драго ми е што Звезда го победи Ливерпул

Легендарниот хрватски фудбалер, Звонимир Бобан рекол дека му е драго што Црвена Звезда го победи Ливерпул во Лигата на шампиони.
Бобан, кој сега работи за ФИФА, во текот на престојот во главниот град на БиХ изјавил:
„Ја гледав Звезда со Ливерпул. Беше…

Објавено пред

Легендарниот хрватски фудбалер Звонимир Бобан рекол дека му е драго што Црвена Звезда го победи Ливерпул во Лигата на шампиони.

Бобан, кој сега работи за ФИФА, во текот на престојот во главниот град на БиХ изјавил:

„Ја гледав Звезда со Ливерпул. Беше тоа цврст натпревар за играчите на Звезда. Секогаш ми е драго кога ќе видам некој оттука кога ќе направи голем резултат“.

Изјавата на прославениот фудбалер чуди затоа што општо е познато неговото националистичко определување.
За потсетување, Бобан во 1990 година беше учесник во инцидентот на „Максимир“ во Загреб на мечот Динамо – Звезда кога нападна полицаец. Нередите на стадионот беа иницијална каписла за војната во СФРЈ.

Видео снимка за потсетување:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија3 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија4 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized6 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија6 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски8 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија8 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски8 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија11 час

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет11 час

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија12 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“12 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски13 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски13 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа14 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија14 часа

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија15 часа

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија1 ден

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет1 ден

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Македонија1 ден

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Досие