Контакт

Спорт

Џенова го има „новиот Левандовски“: Кшиштоф Пјатек (видео)

Џенова на Горан Пандев  стигна до 2:1 победа на гостувањето кај Фросиноне благодарение на новата полска напаѓачка ѕвезда Кшиштоф Пјатек, кој постигна два гола за три минути за да има вкупно осум постигнати голови досега во само шест меча во Серија А.
Ф…

Објавено пред

Џенова на Горан Пандев  стигна до 2:1 победа на гостувањето кај Фросиноне благодарение на новата полска напаѓачка ѕвезда Кшиштоф Пјатек, кој постигна два гола за три минути за да има вкупно осум постигнати голови досега во само шест меча во Серија А.

Фиорентина пак, стигна до значајна победа над Аталанта од 2:0 за да се пробие на третото место во Серија А со 13 поени, дури осум помалку од лидерот Јувентус.

Виола успеа да го скрши отпорот на клубот од Бергамо дури во 63. минута, кога беше досуден контроверзен пенал, а Жордан Верету беше сигурен од белата точка. Кристијано Бираги го потврди триумфот во 93. минута. За Аталанта пак, ова е продолжување на лошата серија и тимот сега има шест натпревари без победа во Серија А.

СЕРИЈА А, 7.КОЛО

Болоња – Удинезе 2:1

Киево – Торино 0:1

Фиорентина – Аталанта 2:0

Фросиноне – Џенова 1:2©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Коман и Баерн го „прегазија“ Атлетико, Лукаку спасуваше реми за Интер!

Објавено пред

Баерн Минхен со победа ја започна одбраната на титулата од Лигата на шампионите, триумфирајќи над Атлетико Мадрид со 4:0 на „Алијанц арената“, додека со малку среќа до победи стигна и Ливерпул на гости кај Ајакс (0:1),  додека Интер со гол во 90-тата минута успеа да извлече 2:2 реми со Борусија Менхенгладбах.

Херојот од финалето во Лисабон, Кингсли Коман, го отвори резултатот во 28. минута, по една долга акција на Баварците, пред во 41. минута, Коман да му асистира на Леон Горецка за 2:0. Атлетико мислеа дека се вратија во игра во 47. минута, кога Жоао Феликс ја затресе мрежата, но ВАР одлучи дека Луис Суарез беше во офсајд.

По ова, европскиот шампион уште еднаш ја покажа својата безмилосност – Корентин Толисо постигна апсолутно спектакуларен гол од огромна далечина во 66. минута, пред Коман уште еднаш да погоди во 72. минута, поигрувајќи се со одбраната на гостите.

Интер не успеа да стартува со победа, откако во драматичен меч одигра 2:2 со Борусија Менхенгладбах на „Сан Сиро“. Ромелу Лукаку во 49. минута ја искористи мешаницата пред голот на гостите за водство, но бундеслигашот се врати со гол од пенал во 63. минута по фаулот на Артуро Видал. Јонас Хофман ги шокираше „нераѕурите“ во 85. минута, кога донесе водство за „ждребињата“ и покрај проверката за офсајд, пред Лукаку уште еднаш да покаже колку вреди за тимот на Антонио Конте со гол во 90-тата минута.

Во Амстердам, Ливерпул немаше многу од играта, но дојде во водство во 35. минута од мечот, кога ударот на Садио Мане, дефанзивецот на Ајакс, Никола Таљифико спектакуларно го пренасочи во сопствениот гол. Фабињо имаше едно неверојатно „вадење“ од гол-линија за да се зачува оваа победа.

Манчестер сити се намачи, но стигна до 3:1 камбек победа над Порто. Луис Дијаз ги донесе Порто во водство во 14-тата минута, Сити израмнија преку Агуеро од пенал само седум минути подоцна. Во второто полувреме Гундоган (65.) и Феран Торес (73.) ја донесоа победата за тимот на Пеп Гвардиола.

Аталанта, пак, ја продолжи „љубовната приказна“ со ЛШ со убедлива 4:0 победа над данскиот дебитант, Митјиланд.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Ред бул Салцбург – Локомотив Москва 2:2

Баерн Минхен – Атлетико Мадрид 4:0

ГРУПА Б

Реал Мадрид – Шахтјор Доњецк 3:3

Интер – Борусија Менхенгладбах 2:2

ГРУПА Ц

Манчестер сити – Порто 3:1

Олимпијакос – Марсеј 1:0

ГРУПА Д

Митјиланд – Аталанта 0:4

Ајакс – Ливерпул 0:1

БАЕРН МИНХЕН – АТЛЕТИКО МАДРИД


ИНТЕР – БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ

АЈАКС – ЛИВЕРПУЛ

МАНЧЕСТЕР СИТИ – ПОРТО

МИТЈИЛАНД – АТАЛАНТА

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Реал не закрепна од шокот, а загуби дома од Шахтјор!

Објавено пред

Реал Мадрид не успеа да закрепне од шокантното прво полувреме на „Алфредо ди Стефано“ и на крајот загуби со 2:3 дома од Шахтјор Донецк во нивниот прв меч од новата сезона во Лигата на шампионите зголемувајќи го притисокот кон Зинедин Зидан откако и во Ла Лига минатиот викенд доживеа шокантен пораз од Кадиз.

Инспиратор на украинскиот клуб во првото полувреме беше неверојатниот Бразилец Тете, кој во 29. минута по една убава акција, ги донесе гостите во водство. Само четири минути подоцна Рафаел Варан ја продолжи низата на постигнување автоголови во ЛШ за 0:2 за во 42. минута Тете да му асистира на Израелецот Манор Соломон за 0:3!

„Кралевите“ се созедоа во второто полувреме – уште во 54. минута Лука Модриќ потсети на најдобрите денови со фантастичен гол од далечина, а во 59. минута, веднаш кога го замени Лука Јовиќ, Винисиус Жуниор намали на 2:3. По финишот на 90-тите минути, Реал сметаше дека дојде до израмнување кога со малку среќа топката влезе во мрежата на Шахтјор, но голот беше поништен поради офсајд по консултација на ВАР-системот.

Интересно беше и во Австрија, каде што Салцбург и Локомотив Москва одиграа возбудливо 2:2 реми со многу пресврти.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 1. КОЛО

ГРУПА А

Ред бул Салцбург – Локомотив Москва 2:2

Баерн Минхен – Атлетико Мадрид 21 ч

ГРУПА Б

Реал Мадрид – Шахтјор Доњецк 3:3

Интер – Борусија Менхенгладбах 21 ч

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиго: Алчните Американци ќе го уништат фудбалот со европска Премиер лига

Објавено пред

Португалската фудбалска легенда, Луиш Фиго, побара од сите во светот на фудбалот да се спротивстават на плановите за формирање европска Премиер лига бидејќи елитното натпреварување за големите европски клубови ќе го уништи фудбалот.Вчера, „Скај њуз“ го објави планот на првите луѓе на Ливерпул и Манчестер јунајтед за формирање паралелно натпреварување на Лигата на шампионите, во кое би учествувале најбогатите европски клубови со поддршка од 6 милијарди долари од американски инвеститори (газдите на Ливерпул и Јунајтед се Американци), а постоела поддршка и од ФИФА.

Фиго, кој во блескавата кариера играше за Барселона, Реал Мадрид и за Интер, а во 2015 имаше неуспешен обид да стане претседател на ФИФА, вели дека се работи за ужасна идеја.

„Тоа што го прочитав јасно покажува дека фудбалот каков што го познаваме ќе биде уништен. Се работи само за алчност и за заддржување на фудбалот за само неколку елитни клубови, а остатокот од клубовите и лигите ќе биде уништен. Фудбалот треба да се обедини и сите треба да се против оваа идеја“, вели Фиго.

Нов план на Ливерпул и Јунајтед: европска Премиер лига за најголемите и најбогатите

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија7 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ8 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија9 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет10 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија11 час

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија11 час

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија13 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија13 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион13 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет14 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија14 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет15 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија16 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет16 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет16 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија17 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион1 ден

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет1 ден

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија1 ден

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Досие