Контакт

Спорт

Џорџ Расел доби место во Вилијамс како трет Британец во Ф1

Британецот Џорџ Расел ќе биде возач на Вилијамс следната година откако потпиша повеќегодишен договор со Ф1 тимот.
20-годишниот Расел, кој е резервен возач на Мерцедес оваа година, ќе биде вториот дебитант од Британија во Ф1 следната година по Лендо Нор…

Објавено пред

Британецот Џорџ Расел ќе биде возач на Вилијамс следната година откако потпиша повеќегодишен договор со Ф1 тимот.

20-годишниот Расел, кој е резервен возач на Мерцедес оваа година, ќе биде вториот дебитант од Британија во Ф1 следната година по Лендо Норис, кој ќе вози за Мекларен и трет Британец вкупно заедно со светскиот шампион Луис Хамилтон.

Расел е на чекор од освојувањето на Формула 2 шампионатот, по одличната деби сезона во која имаше шест победи и има 37 поени предност пред последната трка од шампионатот во Абу Даби следниот месец.

„Вистинска чест е да се приклучиш на тим со престиж и наследство како Вилијамс. Формула 1 беше мојот сон и сега е сосема нереално што следната година ќе возам покрај возачите на кои им се восхитував“, изјави Расел.

Вилијамс имаат славно минато со 16 титули кај возачите и конструкторите, но сега се во најлошата сезона во последните десетина години на последното место на табелата со само седум освоени поени. Расел ќе го замени Ленс Строл, кој следната година најверојатно ќе биде во Форс Индија, откако неговиот татко милијардерот Лоренс Строл го купи тимот, а не е јасно дали вториот возач на тимот, Русинот Сергеј Сироткин ќе го задржи местото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар ја закова Беласица на дното, Шкендија „го искачи“ Пелистер

Објавено пред

Актуелниот македонски фудбалски шампион, Вардар со 3:1 денеска ја совлада струмичка Беласица во рамки на 7 коло од ПМФЛ.

Во Битола пак, тетовска Шкендија го совлада тимот на Пелистер со истиот резултат.

Ренова на свој терен изненадена од Македонија Ѓорче Петров, пораз од 1-3, додека во Струга, истоимената екипа ги собра трите бода на дуелот со Шкупи – 2-0.

Екипата на Академија Пандев која имаше слаб старт во сезоната успеа да ги освои трите бода на својот стадион против Силекс. Мечот заврши 1-0.

Најнепопуларниот резултат беше забележан вчера на мечот меѓу Борец и Работнички 0-0.

Резултати од 7. Коло во ПМФЛ:

Пелистер – Шкендија 1:3
Вардар – Беласица 3:1
Ренова – Македонија ЃП 1:3
Струга ТЛ – Шкупи 2:0
Академија П. – Силекс 1:0
Борец – Работнички 0:0

Лидер на табелата е тимот на Шкендија со 17, пред Шкупи со 13 бода. Трета на табелата е екипата на Македонија ЃП со ист број бодови, а четврти е Борец со бод помалку…

„Фенерџија“ е Беласица без освоен бод.
Фото: Vardarfans

Прикажи повеќе...

Спорт

Хофенхајм со лекција за европскиот шампион, заврши серијата без пораз

Објавено пред

Заврши неверојатната серија на Баерн Минхен од 32 победи по ред во сите конкуренции. Попладнево Баварците добија лекција од Хофенхајм, загубија со 4-1.

Поминаа само 24 минути од дуелот, а Хофенхајм со головите на Бичакчиќ и Дабур веќе водеше со 2-0. Флик реши да го остави на клупа голгетерот Роберт Левандовски.

Баерн се врати во игра пред крајот на полувремето. Погоди Кимих за 2-1.

Во второто полувреме Левандовски и Горецка влегоа во игра, но тоа не помогна да се избегне првиот пораз по речиси 9 месеци.

Хрватот со двата гола во последните 15 минути го дотолчи европскиот и германски шампион.

Хофенхајм е лидер на табелата со 2 победи во првите две кола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суарез со два гола и асистенција на дебито за „јорганџиите“

Објавено пред

Новиот напаѓач на Атлетико Мадрид, Луис Суарез има деби за паметење за новиот клуб. Тој на мечот на „јорганџиите“ против Гранада (6-1) влезе во игра во 70 минута, при резултат 3-0 за домашниот тим.

Резултатот го отвори Диего Коста уште во 9 минута. Во 16 минута Саул пропушти шанса Атлетико да го однесе на 2-0, промаши пенал.

На стартот на вториот дел Кореа стрела прецизно за 2-0, а во 65 минута Жоао Феликс со неговиот погодок носи предност од 3-0 за својот тим.

Со влегувањето во игра на Суарез, во 72 минута му асистита на Љоренте за високи 4-0.

Во 85 минута самиот се запишува во листата на стрелци за 5-0.

Гранада во 87 минута преку Молина постигнува почесен гол, 5-1.

Конечните 6-1 се дело на Луис Суарез во 93 минута.

Атлетико поради настапите во ЛШ минатата сезона, подоцна го започна шампионатот, денешниот беше прв натпревар од новата сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион31 минута

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет55 минути

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет2 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ3 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија4 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија5 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ6 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа6 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет7 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ8 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа9 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет10 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија23 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа1 ден

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија1 ден

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 ден

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 ден

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Досие