Контакт

Спорт

10-годишно девојче го анализира дебаклот на „црвените ѓаволи“

Објавено пред

На сајтот на телевизијата на Манчестер јунајтед, „Јунајтед вју ТВ“, објавено е петминутно интервју со 10-годишно девојче, навивач на „црвените ѓаволи“. Девојчето го анализира поразот на Јунајтед од ливерпул (0:5).

Навистина игравме лошо денес: Пораз од Ливерпул 0:5, како се чувствуваш?

„Па не знам…Го имаме Роналдо, Санчо кој воопшто не влезе во игра и покрај тоа што за него плативме милиони. Го имаме Фернандеш, кој беше одличен минатата сезона. И да знам дека Ливерпул го победија Вотфорд со 5:0, во претходното коло, но ние сме многу подобра тим од Вотфорд, не смеевме вака да загубиме од Ливерпул. Мислам дека Оле им кажува да одиграат нешто, а тие тоа не го прават. Можевте да видите колку е Роналдо фрустриран, го удри противникот. Ништо не е случајно, во средата едвај ја добивме Аталанта…Еј, Аталанта“.

Да беше густо, но дали мислиш дека може да биде подобро, понекогаш е потребно време да се наредат работите, многумина пребргу бараат смена на тренерот, бараат нови играчи…Дали мислиш дека може да биде подобро?

„Но кажаа дека ќе биде подобро. Рече дека ќе биде подобро кога изгубивме во финалето во Лига Европа, но јасно е дека не сме подобри, загубивме 5:0 од Ливерпул“.

Одлично го забележа тоа, кажаа дека ќе бидеме подобри, сега ги имаме Роналдо, Санчо, Варан, но се чини дека сме полоши?

„Мислам дека проблемот сега е во тоа што Оле не знае што прави и кој е на теренот, го видовте Мегваер и оној…Линделоф…Да тие двајца не можат да се договорат кој ќе ја шутне топката, кога треба да ја шутне Мегваер, ја шутира другиот, кога треба да ја шутне другиот ја шутира Мегваер. Мислам дека проблемот е во тоа што се опуштија, веројатно си помислија: „Сега ги имаме Роналдо и Санчо, не мораме повеќе да се трудиме“ и мислам дека не сакаат да научат ништо ново“.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ленгле ги налути Каталонците: Пуштете го пеш да се врати во Барселона и потоа дајте му отказ

Објавено пред

Клеман Ленгле со насмевка пријателски разговара со Роберт Левандовски, а Гави со солзи во очите го напушти теренот во Минхен. Оваа сцена најдобро ја отсликува ситуацијата во која се наоѓа Барселона.

Гави е дете на клубот, му се предвидува голема кариерата, Ленгле е легионер, кој веројатно со душа сака да замине од клубот кој се наоѓа во длабока криза на сите полиња.

Веројатно, Ленгле синоќа вчера си го потпиша отказот. Можно е во зимскиот преоден рок да биде продаден.

Неговиот пријателски разговор со Левандовски наиде на голема осуда во каталонските медиуми и кај навивачите.

„Ленгле ако го гледаш ова – ти се човек без срам. Го носиш грбот со кого се поистоветуваат милиони навивачи. Денес плачевме, не можевме да спиеме, не можевме да вечераме, а утре ќе бидеме нервозни. А што направи ти, се смееш една минута по завршувањето на натпреварот. Немаш срам“, рекол поранешниот фудбалер Џорди Џота, кој работи како новинар во „Ел Чирингито“.

„Јас да се прашував, ќе го натерав пеш да се врати во Барселона. А кога ќе дојдеше во Барселона веднаш би му го раскинал договорот. На крајот не е виновен Ленгле, но…Болно е ова“.

Барселона со поразот од Баерн во Минхен, прв пат по 2000 година, не успеа да се пласира во осмина-финалето, во Лигата на шампионите. На пролет, Барселона, ќе се натпреварува во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Вернер е како слеп коњ, ќе си заминам ако уште еднаш го споредите со Ван Перси“

Објавено пред

Челси, синоќа во 94.минута му го препушти првото место, во Г-групата, на Јувентус. Актуелните европски шампиони, одиграа 3:3 против Зенит, во Санкт Петербург.

Тимо Вернер со два гола и асистенција беше прво има на натпреварот.

За холандската телевизија „Зиго спорт“, натпреварот го анализираше Рафаел ван дер Варт. Поранешниот играч на Ајакс, ХСВ и Реал бурно реагирал кога водителот констатирал дека вториот гол на Вернер, во 85.минута, бил во стилот на Робин ван Перси.

„Доколку уште еднаш го споредите Вернер со Ван Перси ќе го напуштам студиото“, рекол Ван дер Варт и дополнил.

„Вернер трча како слеп коњ. Таков беше во Бундес лигата, таков е и сега. Се кај него делува диво, слепо…Повеќе очекувам од фудбалер за кого се платени големи пари. Вернер е посебен, но не постигнува голови. Негова среќа е што е брз, во спротивно ќе беше просечен фудбалер“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кимих нема да игра до крајот на годината

Објавено пред

Јошуа Кимих ќе се врати во тимот на Баерн на почетокот на 2022 година. Играчот од редот за врска, четири недели не е во тимот поради коронавирусот. Кимих има јасен став дека не сака да се вакцинира.

Баерн не сакаат да ризикуваат со Кимих, ќе им биде потребен за вториот дел од сезоната, поради што решија тој да не игра до крајот на годината.

„Конечно, во средата, ми заврши карантинот. Се чувствувам добро. Имам голема желба да им се приклучам на соиграчите. Сепак ќе морам да бидам трпелив. Не ми е дозволено да го користам целиот капацитет на белите дробови. Последните три натпревари во оваа година ќе ги гледам од дома. е надевам дека во јануари повторно ќе бидеме заедно“, напишал Кимих на „Инстаграм“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

168 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Економија2 часа

ЕСМ повторно не достави понуда за тендерот на „ЕВН хоум“

АД ЕСМ попладнево соопшти дека не доставиле понуда до универзалниот снабдувач „ЕВН хоум“ за снабдување на домаќинствата и малите потрошувачи....

Македонија3 часа

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија4 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет4 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет6 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа7 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет7 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија23 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија23 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Досие