Контакт

Спорт

Металург загуби од Вардар Про

Објавено пред

Ракометниот тим на Вардар Про го победи градскиот ривал Металург на гостувањето во Автокоманда со резултат 29:27.

Ракометниот тим на Вардар Про го победи градскиот ривал Металург на гостувањето во Автокоманда со резултат 29:27.

И покрај победата во трите меѓусебни дуели оваа сезона Врадар Про има минимални шанси за одбрана на титулата во домашното првенство бидејќи има шест поени негатива зад лидерот Металург.

Во екипата од Автокоманда најефикасен ракометар беше Наумче Мојсовски со шест гола а во победничкиот тим Раде Стојановиќ постигна осум гола.

Во целиот тек на натпреварот двете екипи наизменично го менуваа водството а на самиот крај голманот на Вардар Петар Ангелов имаше неколку одлични одбрани кои и придонесоа за победата над Металург./крај/ср/сл©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Венгер одбил да биде селектор на Србија

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) му ја понудил селекторската позиција на легендарниот француски тренер Арсен Венгер.

Дел од медиумите во Србија, пишуваат дека првиот човек на ФСС, Славиша Кокеза, стапил во контакт со 72-годишниот тренер. Венгер, се заблагодарил на понудата и порачал дека не е заинтересиран да биде селектор на Србија.

Актуелен селектор на Србија е Љубиша Тумбаковиќ, но неговата позиција е сериозно загрозена откако не успеа да избори пласман на Европското првенство.

Најверојатно тој ќе биде сменет на 15.декември.

Откако Венгер ја одбил понудата, јавноста шпекулира дека на позицијата на Тумбаковиќ ќе дојде Владан Милојевиќ, екс-тренерот на Црвена звезда или легендата на Србија, Драган Стојковиќ-Пикси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на Михаел Шумахер ќе вози во Формула 1

Објавено пред

Мик Шумахер, син на легендарниот Михале Шумахер, од наредната сезона ќе се натпреварува во Формула 1. Шумахер ќе вози во тимот на Хас.

Младиот Германец (21) потпишал повеќегодишен договор со американскиот тим. Мик тргнува по стапките на својот славен татко, кој во кариерата седум пати бил светски првак.

„Секогаш верував во моите сништа. Неверојатно е чувството што ќе возам за Хас. Не можам да бидам посреќен. Благодарам за поддршката“, рекол Мик Шумахер.

Синот на Михале Шумахер започнал да вози картнинг на осум годишна возраст, додека во светот на формулите влегол кога имал 16 години. Вози во Формула 2 од 2019 година. Сезонава има забележано три победи ѝ е лидер во генералниот пласман.

Тимски колега во Хас ќе му биде неговиот врсник Никита Мазепин од Русија. Младите возачи доаѓаат на местата на Роман Грожан и Кевин Магнусен.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ без право на грешка на „Олд Трафорд“, Севилја и Челси во трка за првото место

Објавено пред

Вечерва во Лигата на шампионите ќе биде комплетирано петтото коло. Три натпревари привлекуваат големо внимание, гостувањето на ПСЖ на „Олд Трафорд“, кај Манчестер јунајтед, пресметката на Севилја и Челси и натпреварот во Дортмунд каде гостува Лацио.

Манчестер јунајтед со триумф над ПСЖ ќе ја освои првата позиција во групата и ќе си обезбеди пласман во осмина-финалето. Од друга страна ПСЖ нема право на кикс. Пораз на „светците“, може да значи и нива елиминација од Лигата на шампионите, бидејќи се очекува Лајпциг да слави во Истанбул против Башакшехир.

Севилја и Челси, од минатото коло обезбедија пласман во нокаут-фаза, а вечерва на „Санчез Писхуан“ ќе се борат за првото место во групата. Првиот натпревар во Лондон заврши без голови.

Битка за првото место во групата ќе се води и во Дортмунд. Борусија, со поен повеќе на табелата, ќе го пречека Лацио. Првиот натпревар во Рим заврши со победа на лацио од 3:1.

Група Е:

18.55 Краснодар-Рен
21.00 Севилја-Челси

Табела: Челси 10, Севилја 10, Рен 1, Краснодар 1

Група Ф:

21.00 Борусија Дортмунд-Лацио
21.00 Бриж-Зенит

Табела: Дортмунд 9, Лацио 8, Бриж 4, Зенит 1

Група Г:

21.00 Ференцварош-Барселона
21.00 Јувентус-Динамо Киев

Табела: Барселона 12, Јувентус 9, Динамо Киев 1, Ференцварош 1

Група Х:

18.55 Башакшехир-Лајпциг
21.00 Манчестер јунајтед-ПСЖ

Табела: Ман.јунајтед 9, ПСЖ 6, Лајпциг 6, Башакшехир 3

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Министерство за здравство: Слободни се 180 болнички кревети во ковид-центрите

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија17 минути

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија21 минута

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет45 минути

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион59 минути

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет1 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион2 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија2 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет4 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет4 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет5 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет5 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија18 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија18 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија18 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ21 час

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија21 час

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија22 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Досие