Контакт

Спорт

Премиерлигашка класика, Јунајтед против Ливерпул

Објавено пред

Големото дерби помеѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул е најзначајниот меч од петото коло во Премиер лигата.

Големото дерби помеѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул е најзначајниот меч од петото коло во Премиер лигата.

Единствената екипа со максимални четири победи, актуелниот првак Челзи, во оваа рунда има можност да ја продолжи серијата. „Сините“ на Карло Анчелоти ќе ја пречекаат екипата на Блекпул. Арсенал, чии фудбалери во средата во ЛШ ја демолираа Брага, ќе гостува во Сандерленд. Тотенхем на домашен терен ќе го пречека Вулверхемптон, додека Манчестер Сити ќе му гостува на Виган.

Комплетни двојки од петото коло во Премиер лигата:

Сабота, 18 септември:Стоук-Вест ХемАстон Вила-БолтонБлекбурн-ФуламЕвертон-ЊукаслТотенхем-ВулверхемптонВБА-БирмингемСандерленд-АрсеналНедела, 19 септемвриМанчестер Јунајтед-ЛиверпулВиган-Манчестер СитиЧелзи-Блекпул

На табелата води Челзи со 12 бодови, Арсенал има 10, Манчестер Јунајтед 8, Блекпул 7, по 6 бодови собраа Бирмингам, Фулам и Астон Вила. крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Уште не постои консензус за тоа како ќе се врати НБА

Објавено пред

Бордот на гувернери на НБА не успеа да стигне до консензус за тоа како ќе се врати лигата на крајот на јули, објавува „Асошиејтед прес“.

По паузата од март поради епидемијата на корона вирусот, НБА комесарот Адам Силвер уште не одлучил како ќе се продолжи лигата на „Дизниворлд“ во Орландо, со опции од 16 до 30 тима во акција.

Се верува дека најверојатна е идејата да се вратат само 20 тима, но сигурно не сите 30, а алтернативен план е да се вратат тимовите кои се на шест меча од место во плејофот, што значи дека од Источната конференција ќе се вратат 9 клуба, а од Западот дури 13.

Силвер, кој работи во соработка со Асоцијацијата на НБА кошаркари (НБПА), не открива кога ќе се донесе одлука, откако на состанокот во четвртокот не се ратификувал неговиот предлог.

Њујорк никс и Вашингтон визардс ги отворија своите тренинг центри во петокот првпат по корона вирусот, а Бостон селтикс ќе го направат исто од понеделник. Досега, само Детроит, Сан Антонио и Голден Стејт немаат јасни планови за враќање на тренинзи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коу: Атлетиката нема да има нов Болт, исто како што боксот нема нов Али

Објавено пред

Претседателот на Интернационалната атлетска федерација (ИААФ), Себастијан Коу признава дека атлетиката нема да има нова глобална ѕвезда како Јусеин Болт, исто како што боксот никогаш не пронајде нов Мухамед Али.

Коу зборуваше за Олимпијадата во Лондон во 2012, каде што тој беше главен организатор, а Јамајчанецот блесна со три златни медали, на 100, 200 и 4х100 метри. Коу, кој е поранешен двократен  олимписки шампион на 1.500 метри (1980 и 1984) за „Евроспорт“ зборуваше за влијанието на Болт на спортот.

„Мислам дека Болт стана легенда во Лондон. Иако не беше во најдобра форма, тој лесно стигна до три злата, откако во 2008 година беше апсолутно неверојатен. Но, во Лондон стана најголемото име во светот на атлетиката на сите времиња. Прашањето беше што ќе биде по Јусеин, и одговорот е јасен – нема да има друг Јусеин. Кога Мухамед Али се пензионираше, стана јасно дека нема да има друг Али и покрај тоа што имаше големи боксери“, вели Коу за „Евроспорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мартин Одегард изненадувачка опција за Милан

Објавено пред

Поранешниот талент на Реал Мадрид, Мартин Одегард стана изненадувачка опција за Милан ова лето, јавува италијанскиот „Тутоспорт“.

21-годишниот Норвежанец моментално е на едногодишна позајмица во Реал Сосиедад, каде што има седум гола и осум асистенции во 28 меча, а Мадрид има опција да го врати на крајот на сезоната на „Бернабеу“ или да го остави уште една сезона во Баскија.

„Оптимист сум дека Одегард ќе остане, но тој ќе треба да си направи сам одлука без притисок. Имаме целосна доверба во него“, изјави спортскиот директор на Сосиедад, Роберто Олабе.

Според „Тутоспорт“, Норвежанецот ќе биде тема на разговор кога Милан ќе преговара за српскиот напаѓач Лука Јовиќ за сезоната 2020/21, а бидејќи цената на Одегард е околу 40 милиони евра, „росонерите“ повеќе би преферирале опција за позајмица.

Добра вест за Милан е тоа што Одегард сака да се развива надвор од „Сантијаго Бернабеу“ додека нема место за него во тимот на Зинедин Зидан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Советот за безбедност одлучува за вонредната состојба

Во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, се одржува седница на Советот за безбедност. Советот се...

Македонија1 час

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет2 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија2 часа

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија3 часа

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија3 часа

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија4 часа

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија4 часа

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет16 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија19 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион21 час

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија22 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија23 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија24 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија24 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија1 ден

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија1 ден

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија1 ден

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Досие