Контакт

Спорт

Ѓоковиќ поради болест не игра против Степанек

Објавено пред

По извршената ждрепка по која во уводниот меч од полуфиналето на Девис купот Новак Ѓоковиќ требаше да игра со Радек Степанек (35 АТП), дојде до неочекувана замена.

По извршената ждрепка по која во уводниот меч од полуфиналето на Девис купот Новак Ѓоковиќ требаше да игра со Радек Степанек (35 АТП), дојде до неочекувана замена. Поради болест на српскиот тенисер и вториот играч на АТП листата Новак Ѓоковиќ, (гастро ентеритис) извршена е измена и наместо него ќе настапи Виктор Троицки (47 АТП). крај/ап/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чаби Алонсо нов тренер на Баерн Минхен?

Објавено пред

Играчката легенда на Баерн Минхен, Шпанецот Чаби Алонсо се враќа на местото на успехот.

Информациите кои доаѓаат од Минхен се дека од идната 2020 година кормилар на баварскиот клуб ќе биде токму Алонсо.

Шпанецот се чини ја доби трката во која учествуваа многу познати тренерски имиња како Арсен Венгер, Жозе Мурињо и Ерик Тен Хаген.

Моментно привремен тренер на Баерн е довчерашниот помошник на Нико Ковач, Ханси Флик кој забележа две победи во првите два меча од неговата авантура на клупата на германскиот шампион.

Алонсо веќе фигуративно е наследник на Зидан во Реал Мадрид иако во Реал Сосиедад ја започна тренерската кариера како шеф на вториот тим. Сепак желбата му е самостојно да води елитна екипа во Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема шега со Лампард – за доцнење на тренинг, казна од 23.000 евра (фото)

Објавено пред

Френк Лампард е легенда на Челси и неговиот збор се почитува на „Стемфорд бриџ“.

Кога Френк ќе каже нешто, тоа е закон. Така беше и како играч, а така се поставува и сега како менаџер на екипата.
Во јавноста се појави „ценовникот за казни на Лампард“. Изгледа немилосрдно, но мора да се почитува.

Доколку фудбалер задоцни на тренинг, ќе треба да плати казна од 23.000 евра.

Доколку, пак, фудбалер не пријави болест или повреда пред слободен ден или на час и половина пред поетокот на тренингот, казната е 11.500 евра.

Погледнете го „ценовникот“:

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер го порази Беретини во Лондон и остана со шанса за полуфинале

Објавено пред

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер предмалку славеше победа од 2-0 (по сетови 7-6 и 6-3) против италијанскиот тенисер, Матео Беретини на финалниот АТП турнир од Мастерс серијата во Лондон.

Швајцарскиот ас имаше силен отпор од Италијанецот во првиот сет кој го доби на тај-брејк, но во вториот сет психолошката предност беше на негова страна и не му препушти никаква надеж на младиот играч за сензација.

Беретини го загуби и натпреварот од првото коло на Мастерс турнирот, од српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.

Со денешната победа, Федерер се уште има шанси за пласман во полуфиналето, иако загуби завчера загуби од Австриецот Доминик Тим.

Токму Тим и Ѓоковиќ денеска од 21 часот ќе го одиграат меѓусебниот дуел, а победникот од овој меч ќе биде сигурен полуфиналист.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион44 минути

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион3 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа4 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија6 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија7 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија9 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ11 час

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија11 час

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија11 час

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион11 час

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија13 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет13 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион14 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија1 ден

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет1 ден

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Досие