Контакт

Спорт

Педроса го продолжи договорот со Хонда

Објавено пред

Шпанскиот моторциклист, 25-годишниот Дани Педроса го продолжи договорот со тимот на Репсол Хонда. Педроса во оваа екипа ќе остане до крајот на 2012 година.

Шпанскиот моторциклист, 25-годишниот Дани Педроса го продолжи договорот со тимот на Репсол Хонда. Педроса во оваа екипа ќе остане до крајот на 2012 година.

Во тековниот шампионат во Мото гран при, во кралската класа, Педроса по 12 извозени трки се наоѓа на второто место во Генералниот пласман. Лидер во првенството е неговиот сонародник Хорхе Лоренцо.

Педроса во моментов се наоѓа во одлична форма, тој победи на последните две трки во првенството (Индијанаполис и Сан Марино), можност за хет-трик ќе има викендов кога на патеката „Моторленд Арагон“ ќе се вози трката за Големата награда на Арагон.

Дани Педроса е поранешен светски првак во пониските класи, од 2003 до 2005 ги освојуваше титулите во класите до 125 и 250 кубни сантиметри.крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Блатер: Американците ја бараа мојата глава

Објавено пред

Поранешниот претседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА) Сеп Блатер рекол дека бил притисната од Американците да поднесе оставка на функцијата.

Блатер ја напушти функцијата на денешен ден во 2015 година. Оставката ја поднесе иако неколку дена претходно тој беше повторно избран за претседател на ФИФА.

Швајцарецот открива дека бил принуден на поднесе оставка.

„Ми кажаа, твојата глава мора да падне“, изјавил Блатер за швајцарските медиуми.

Токму американските власти ја истражуваа корупцијата во ФИФА во времето на Блатер. На чело на ФИФА Блатер се наоѓаше од 1998 до 2015 година.

Тој доби забрана да врши функции во фудбалот поради сомнителната исплата од два милиони долари на тогашниот претседател на УЕФА Мишел Платини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија од вториот шешир ќе брка пласман на ЕП

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во Унгарија и Словачка во 2022 година.

ЕУРО 2022 ќе биде првото на кое ќе учествуваат 24 репрезентации. Пласман на шампионатот ќе изборат првите две селекции од сите осум групи и четири третопласирани селекции. Пласман на ЕП веќе изборија финалистите од последното првенство Шпанија и Хрватска

Квалификациите ќе започнат во ноември, а ќе завршат во мај 2021 година.

Шешир 1: Норвешка, Шведска, Данска, Германија, Франција, Словенија, Чешка, Исланд.

Шешир 2: Македонија, Австрија, Белорусија, Португалија, Србија, Русија, Црна Гора, Холандија.

Шешир 3: Швајцарија, Литванија, Романија, БиХ, Украина, Летонија, Полска, Белгија.

Шешир 4: Финска, Италија, Турција, Израел, Естонија, Грција, Косово, Фарски острови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жиру: Останав за да освојувам трофеи

Објавено пред

Светскиот првак со Франција Оливие Жиру на медиумите им открил зошто решил да остане во Челси. Жиру од зимскиот преоден рок се поврзуваше со неколку екипи, на крајот се договори со „сините“ да остане на „Стенфорд Бриџ“.

Жиру го продолжи договорот со Челси до јуни 2022 година. Претходно интерес за него покажува Наполи, Интер и Тотенхем.

„Ја искористив можноста што ми се укажа, ја искористив довербата што ја имаше тренерот во мене. Кога ми понудија нов договор веднаш го прифатив. Сакам да продолжам да освојувам трофеи. Поради ситуацијата со коронавирусот не ми се допадна идејата дека треба да се селам. Овде ми е супер“, рекол Жиру.

Францускиот репрезентативец во Челси е од 2018 година, сезонава постигнал три гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на врабортени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион2 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија3 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион4 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет4 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет5 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт5 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа5 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет6 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет17 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет17 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија18 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија22 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија23 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија24 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Досие