Контакт

Спорт

Пижон и официјално селектор на Србија

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Србија официјално го претстави новиот селектор на националниот тим, Владимир Петровиќ – Пижон.

Фудбалскиот сојуз на Србија официјално го претстави новиот селектор на националниот тим, Владимир Петровиќ – Пижон.

Поранешниот тренер на Црвена звезда, Војводина, Бор, Далијан и Темишвар, и селектор на младата репрезентација на Србија и Црна Гора, односно сениорската селекција на Кина,  репрезентацијата ќе ја предводи до крајот на квалификацискиот циклус за пласман на ЕП во Полска и Украина. Доколку Србија избори пласман на континеталниот собир, договорот на Петровиќ, автоматски ќе му биде продолжен.

„Го остварив сонот да бидам селектор на Србија. Примарна цел ќе ми биде со репрезентацијата да изборам пласман на ЕП“, изјави Петровиќ на својата промоција.

Владимир Петровиќ – Пижон е легенда на Црвена звезда, како активен фудбалер за репрезентацијата на поранешна Југославија има одиграно 34 натпревари.крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евролига: Дилејни донесе нова победа за Барса

Објавено пред

Малколм Дилејни ги постигна сите свои 17 поени во последните 13 минути од мечот, за да ги предводи Барселона до 98:86 победа над Панатинаикос со која се израмнија со Реал Мадрид со 10-3 скор и се само зад Ефес на евролигашката табела (11-2)

Дилејни имаше клучни поени за каталонскиот клуб, прво погодувајќи тројка за 84:77, а потоа и едно положување за 91:81, пред на 2:20 да зголеми на 94:81, разлика од која грчкиот клуб не успеа да се врати.

Францускиот Асвел пак, уште еднаш стигна до голема домашна победа, овојпат против Армани Милано со 89:82. Дејвид Лајти постигна 19 поени, Џордан Тејлор доаде 18 за Асвел, додека Родригез за италијанскиот тим имаше 13 поени и 10 асистенции. Асвел сега има 6-7 скор, додека Милано е на 7-6.

ЕВРОЛИГА, 13. КОЛО

Жалгирис Каунас – Валенсија 82:86 (21:19, 27:28, 9:17, 25:22)

Баерн Минхен – Зенит Петербург 77:69 (14:15, 23:20, 24:15, 16:19)

Асвел Лион – Олимпија Милано 89:82 (20:24, 18:21, 32:16, 19:21)

Барселона – Панатинаикос 98:86 (28:23, 27:24, 16:18, 27:21)

Прикажи повеќе...

Спорт

Аугзбург и Макс го имаат „лекот“ за Хофенхајм (видео)

Објавено пред

Филип Макс постигна два гола, а Аугзбург стигна до четвртата победа во пет лигашки мечеви со заслужена 4:2 победа на гости кај Хофенхајм.

Аугзбург влезе во мечот без пораз во последните четири меча и најави дека се дојдени по трите поени во Зинсхајм, откако Макс уште во 11. минута ги донесе во водство. Но, само три минути подоцна Роберт Сков постигна фантастичен гол за кој Томаш Коубек немаше одговор и Хофенхајм доминираше до крајот на полувремето.

Во второто полувреме, Аугзбург ги казни сите грешки на Хофенхајм. Прво Кевин Акпогума направи фаул за пенал во 51. минута, кој Макс лесно го реализираше, пред  Фредрик Јенсен во 56. минута со својот прв бундеслигашки гол да донесе 1:3 предност. Јирген Локадија во 80. минута даде надеж на домаќините, но Сков со вториот гол само пет минути подоцна стави печат на победата.

Со победата, Аугзбург се искачува на 10. место на табелата со поен пред Хофенхајм, кои немаат победа во последните четири меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ексшампионката од Ролан Гарос, Скијавоне ја добила битката со ракот

Објавено пред

Поранешната шампионка од Ролан Гарос, Италијанката Франческа Скијавоне објави дека ја добила битката со ракот преку емотивно видео на Инстаграм.

„Ми дијагностицираа малигнен тумор и тоа беше најтешката борба со која сум се соочила. Најдоброто нешто е што ја добив оваа битка. Кога пред неколку дена ми го соопштија тоа, скокав од радост. Подготвена сум за нови проекти и за нова иднина“, изјави Скијавоне.

39-годишната Скијавоне победи на Ролан Гарос во 2010, а следната година беше во финалето, кога го имаше и најдобриот рејтинг во кариерата, четвртото место на ВТА листата во 2011. Таа се повлече од тенисот во 2018 година, а на почетокот на 2019 кратко работеше како тренер на Каролине Вознијацки, која исто така најави пензија во јануари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија15 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ16 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија17 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ17 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија19 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија22 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија22 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет23 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет1 ден

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет1 ден

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет2 дена

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа2 дена

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет2 дена

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт2 дена

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија2 дена

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа2 дена

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија2 дена

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие